ماساژ کودک برای خوابیدن | کمک به آرام کردن کودک برای خوابیدن

بسیاری از والدین به‌طور ناخودآگاه و از روی عادت، برای آرام کردن کودکانشان به هنگام خواب از ماساژ استفاده می‌کنند. این کار را به شکل معمول می‌توان قبل از وقت خواب شب یا روز کودک افزایش داد تا بعدها به‌صورت عادت به‌ عنوان نشانه وقت خوابِ او درآید.

وقتی لباس‌خواب کودکتان را پوشانده‌اید. او را در تختخوابش قرار دهید یا در آغوش بگیرید و با استفاده از حرکاتی که می‌دانید، به او آرامش ویژه‌ای می‌دهد.، او را ماساژ دهید. در هر زمان از این ماساژ استفاده کنید. اما با یک توالی منظم بیشتر، ماساژهای کوتاه و ساده را بکار برید و بگذارید همین منوال ادامه داشته باشد. قبل از این‌ که به خواب عمیق بروید باید ماساژها را تمام کنید.

 

ماساژ شکم کودک

اگر کودک شما به پشت دراز کشیده، ممکن است از ماساژ آرامی که روی شکم او می‌دهید لذت ببرد. درحالی‌که کف دست رو به پایین است، دستتان را روی شکم او قرار دهید. درحالی‌که دستتان را به‌صورت چرخشی در جهت حرکت عقربه‌های ساعت حرکت می‌دهید، او را با انگشتان و مابقی سطح کف دستتان ماساژ دهید. فشار بسیار کمی وارد کنید و این فشار را به‌آرامی کاهش دهید تا آنجا که کودک آرامش پیدا کند و به خواب رود. آنگاه به‌طور بسیار نامحسوس ارتباط دست خود را با بدن او قطع کنید تا دیگر، دستتان تماسی با شکم او نداشته باشد.

 

ماساژ سر و صورت کودک

اگر هنگام خواب کودک، او را در بغل گرفته‌اید، سر و صورت او را به‌آرامی ماساژ دهید. از پشت یکی از انگشتانتان استفاده کنید و گونه او را به‌ آرامی و به‌طور موزون ماساژ دهید. به او نگاه کنید و با او حرف بزنید یا برایش آرام شعر یا لالایی بخوانید. برای ماساژ سر او، یکی از دست‌هایتان را دور سرش حلقه کنید، به‌گونه‌ای که انگشت سبابه، روی انتهای محل رویش موی او در پیشانی باشد. حالا از پشت تا پایین گردن او را ماساژ دهید. این کار را به‌ آرامی انجام دهید تا جایی که برایش آرام‌بخش باشد.

 

دیدگاه یک روان‌شناس

تنها خوابیدن کودک: بیشتر نوزادان فقط وقتی کسی با آن‌ها همراه باشد به خواب می‌روند. در آغوش گرفتن بخش حیاتی و مهمی در تربیت کودک است، ولی از طرف دیگر برای رشد استقلال کودک شما نیز اهمیت دارد که بیاموزد می‌تواند تنها هم به خواب برود. در حدود ۴ ماهگی، زمان خاصی را برای خواب او در نظر بگیرید، مثل زمان حمام، زمان بازی، زمان چای خوردن، زمان خوابیدن، زمان شیر خوردن از شیشه یا شیر مادر و زمان به رختخواب رفتن. اگر نوزاد شیر مادر می‌خورد یا از شیشه استفاده می‌کند، وقتی هنوز بیدار است اما خواب‌آلود شده، او را از خود جدا کنید و در تختخوابش قرار دهید. کنارش بنشینید و تا حد امکان او را ماساژ و نوازش دهید تا به خواب برود. در عرض چند هفته، همین کار را هم کم کنید و تدریجاً از اتاق بیرون بروید تا او را به تنها خوابیدن عادت دهید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 46

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.