آشنا کردن کودک با غذا های جامد

زمانی از روز را برای غذا دادن به کودکتان انتخاب کنید که عجله نداشته باشید و امکان معطوف شدن حواستان به مسئله دیگری وجود نداشته باشد. در صورت امکان زمان مشخصی را در هر روز انتخاب کنید( مثلاً وقت ناهار) تا نظمی در این کار برقرار شود. می توانید نصف وعده شیر معمول کودک را به او بدهید تا چنان گرسنه نباشد که بی صبری کند.

 

تعیین مقادیر غذای نوزاد

اشتها و نیاز کودک متفاوت است، اما احتمالاً در خواهید یافت که کودکان در ابتدا به اندازه 1 تا 2 قاشق چایخوری پوره می خورند، بنابراین یک قاشق غذاخوری معدل یک قالب یخ برایش بگذارید. به تدریج مقدار آن را کمی بیشتر کنید و به همین ترتیب ادامه دهید تا وقتی که متوجه شوید علاقه کمتری نشان میدهد. وقتی به اندازه کافی غذای جامد خورد نیمه دوم شیر او را بدهید.

 

نخستین تجربه غذایی نوزاد

اگر زمان آرامی را برای شروع غذا دادن به کودکتان انتخاب کنید، احتمالاً او احساس آرامش و اطمینان خواهد کرد. او را روی پاهایتان قرار دهید و نوازش کنید. تنه و سر او را به خودتان تکیه دهید تا بلع غذا برایش راحت باشد.

 


اگر کودک شما غذا را قبول نمی کند

کودک شما ممکن است از جمله کودکان بسیاری باشد که در نخستین مرحله از قبول غذاهای جامد خودداری کند. در این صورت صبور باشید و تصور نکنید که او هرگز غذا نخواهد خورد. صبر کنید و روز بعد مجدداً امتحان کنید. در آغاز، هدف از ارائه غذای جامد به کودک، فقط آشنا کردن او با غذاهای مختلف است. ضروری است که مقدار شیری را که به کودک می دهید کاهش ندهید، زیرا در این مرحله غذاهای جامد جایگزین حتی بخشی از مقدار شیر روزانه او نخواهد بود. اگر به نظر می رسد که کودک شما از یک پوره خاص خوشش نمی آید، آن پوره را با چیزی با طعم آشنا یا خنثی، مثل شیر مادر، برنج بچه یا پوره سیب زمینی مخلوط کنید تا طعم آن ملایم تر شود. اگر این کار مفید واقع نشد، آن غذا را کنار بگذارید و امتحان آن را به زمان دیگری در آینده واگذارید. از شیر گرفتن بعید است روند یکنواخت و بدون انقطاعی را طی کند. ممکن است بعضی روزها کودک شما از خوردن غذای جامد امتناع کند و فقط شیر آرامش بخش خودش را بخواهد. شاید به این دلیل که احساس ناخوشی می کند یا در محیطی نا آشنا قرار گرفته است. از این موضوع ناراحت نشوید، یک وقفه کوتاه در خوردن غذای جامد لطمه ای به کودک شما نخواهد زد. پس از چند روز مجدداً آشنا کردن کودک با غذای جامد را از سر بگیرید. یا پوره شل تری درست کنید که بلع آن برای کودکتان راحت تر باشد. در این مرحله تا زمانی که کودک شما با شیر تغذیه می شود و تا وقتی که افزایش وزن او ادامه دارد، احتمالاً غذای کافی به بدن او می رسد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب تغذیه و آشپزی برای همه کودکان
صاحب اثر: آنابل کارمل
موقعیت مطلب: بخش دو
صفحات: صفحه 24
لینک منبع: http://www.koodaklearn.ir/publication/8

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.