آمادگی برای شروع ماساژ کودکان

بهترین زمان برای ماساژ کودکتان زمانی است که او بیدار و بانشاط است. وقتی او را در بغل می‌گیرید تحت تأثیر خلق‌وخوی شما قرار می‌گیرد. پس باید خودتان نیز احساس آرامش و آسودگی کنید. هر نوع زیورآلاتی که در دست دارید بیرون آورید و ناخن‌هایتان را به‌اندازه کافی کوتاه کنید تا پوست لطیف کودک را نخراشد. هر چیزی را که لازم دارید دور خودتان قرار دهید تا وقتی ماساژ را شروع می‌کنید بر حرکات دستتان یا هر چیزی که کودک دوست دارد تمرکز داشته باشید. به‌این‌ترتیب کل این تجربه برای هردوی شما همراه با آرامش و شادی خواهد بود.

 

آیا برای ماساژ کودک باید از روغن استفاده کرد؟

تماس پوست با پوست، رشد و نمو مطلوب را افزایش می‌دهد. پس درک کودک و ماساژ بدن برهنه او، راهی برای تقویت و پیشبرد این مسئله است. روغن کمک می‌کند تا دستان شما به‌آرامی روی بدن کودک حرکت کند. همچنین به شما اجازه می‌دهد تا حرکت ماساژ را تدریجاً محکم‌تر کرده و مدت بیشتری، بدون این‌که وقفه‌ای ایجاد شود، او را ماساژ دهید. روغن پوست را مرطوب می‌کند و این کار باعث جلوگیری یا به حداقل رساندن خشکی پوست می‌شود.

 

برای ماساژ کودک باید از کدام روغن استفاده کرد؟

از روغن طبیعی مانند روغن بادام یا کنجد استفاده کنید. این روغن‌ها بوهایی ملایم دارند. سریع جذب پوست می‌شوند و پوست را تغذیه می‌کنند. در صورت امکان روغن‌های طبیعی را انتخاب کنید. روغن‌های طبیعی کمتر از روغن‌های مصنوعی پوست را تحریک می‌کند. در کشورهایی که ماساژ کودک به‌صورت سنتی وجود دارد. استفاده از روغن بستگی به مفید بودن و قابلیت دسترسی به آن دارد. افرادی بافرهنگ‌های آسیایی و آفریقایی که در غرب زندگی می‌کنند، ترجیح می‌دهند از روغن‌های استفاده کنند که آماده و قابل‌دسترسی است و به روغن‌های مناطق خودشان شباهت دارد مثل روغن‌زیتون.

 

هشدار

  • روغن زدن به کودک به هنگام ماساژ، ممکن است بدن او را لیز و لغزنده کند. بنابراین وقتی کار ماساژ را به اتمام رساندید و خواستید او را از جایش بلند کنید، مراقب باشید که بر زمین نیفتد. نوزاد را تا زمانی که روغن جذب پوست شود با حوله بلند کنید.
  • اگر گمان می‌کنید که کودکتان ممکن است نسبت به روغن انواع دانه‌ها یا فرآورده‌هایی که از آن دانه‌ها تهیه‌شده، از خود حساسیت بروز دهد، از روغنی استفاده کنید که حاوی این فرآورده‌ها نباشد.
  • از روغن‌های گیاهی و معطر استفاده نکنید، مگر آنکه گیاه‌شناسی متخصص آن‌ها را تجویز کند.
  • اگر کودکتان تب دارد او را ماساژ ندهید این؛ مسئله بسیار مهمی است. خصوصاً اگر درباره تب اطلاعی ندارید.
  • اگر کودکتان دچار هر نوع بیماری سرطانی است، او را ماساژ ندهید زیرا ممکن است بیماری را در سرتاسر بدن وی پخش‌کنید. ولی اگر برای کودکتان مسکن تجویزشده، ماساژ او کار سودمندی است. اگر دراین‌باره مطمئن نیستید با پزشک کودکتان مشورت کنید.

 

برای ماساژ کودکتان به چه چیزهایی نیاز دارید

یک اتاق گرم: کودکان وقتی برهنه هستند، سریع گرمای بدنشان را از دست می‌دهند. روغن نیز باعث کاهش حرارت بدن می‌شود. درنتیجه اتاق باید به‌اندازه کافی گرم باشد تا کودکتان احساس آرامش کند.

80 درجه فارنهایت (۲۷ درجه سانتی‌گراد) دمای ایده آل اتاق است. اگر با لباس آستین‌کوتاه احساس سرما نمی‌کنید، گرمای اتاق شما برای ماساژ مناسب است.

برنامه‌ریزی درست و معقول: کودک را در فاصله بین ۲ بار شیر خوردن، وقتی سرحال است ماساژ دهید. اگر بلافاصله بعد از شیر خوردن او را ماساژ دهید، ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغ در وی شود. بنابراین دست‌کم یک ساعت صبر کنید. اگر ماساژ نزدیک به‌نوبت بعدی شیر دادن او باشد، ممکن است در طول ماساژ دادن، گرسنه‌اش شود و بی‌تابی کند.

زمان: اوایل، برای ماساژ کل بدن ۲۰ تا ۳۰ دقیقه را در نظر بگیرید. عجله کردن یا انجام آن بین فعالیت‌های دیگرتان شاید بی‌فایده باشد و منجر به بی‌تابی کودک شود. وقتی‌که هردوی شما به ماساژ خو گرفتید وقت کمتری را می‌توانید صرف این کار کنید.

فضای آرام و ساکت: اگر به‌عنوان‌مثال صدای تلویزیون و رادیو مزاحمتان نباشد، هردوی شما از ماساژ لذت می‌برید، چه نوزاد که ماساژ داده می‌شود و چه شما که ماساژ می‌دهید، هم لذت می‌برید. هم کم‌کم به‌طور مؤثری به یکدیگر عادت خواهید کرد. شما ازاین‌ پس، نسبت به کودکتان مسئولیت و باید به این مسئله که به چه چیزی علاقه دارد و چه چیزی موردعلاقه او نیست توجه کنید.

 

آزمایشی بر روی قسمتی از پوست کودکتان

این آزمایش به شما امکان می‌دهد که مطمئن شوید کودکتان نسبت به روغن مورداستفاده و انتخابی  شما آلرژی ندارد و پوستش را تحریک نمی‌کند چراکه در صورت بروز واکنش‌های ناسازگار، در قسمتی از پوست که برای آزمایش انتخاب‌شده دانه، تورم یا قرمزی ایجاد می‌شود.

۱. کمی از روغن را روی مچ دست یا زانوی کودک بمالید. بگذارید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند تا درصورتی‌که کودک نسبت به آن حساسیت دارد خود را نشان دهد. برای این‌که ظن شما درباره حساسیت کاملاً از بین برود، ۱۲ تا ۲۴ ساعت می‌توانید صبر کنید.

2. اگر بعد از این مدت هیچ تحریکی ایجاد نشد، می‌توانید ماساژ را انجام دهید. اگر پوست تحریک‌شده بود، نباید از آن روغن استفاده کنید.

3. برای ماساژ دادن، کودکتان را روی یک حوله نرم قرار دهید، تا روغن به روی لباس‌هایتان یا فرش ریخته نشود. می‌توانید او را بعد از پایان ماساژ با حوله گرفته و از روی زمین بلند کنید.

4. برای نشستن از یک بالش استفاده کنید تا وضعیت قرارگیری بدنتان طی ماساژ دادن کاملاً صاف و غیر خمیده باشد.

 

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 14

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.