علل و راه مقابله وحشت زدگی و اضطراب کودک از امتحان

امتحان دادن، بعضی کودکان را می ترساند و آنها را مضطرب و نگران می سازد. این کودکان آنقدر مضطرب و هیجان زده می شوند که حتی ممکن است هر چه را که خوانده اند در هنگام امتحان فراموش کنند.

آنچه اهمیت دارد این است که از همان اوایل دوران تحصیل این مشکل را در کودکتان شناسایی کنید و در مورد آن اقدام کنید؛ زیرا این حالت می تواند در کودک ماندگار شود و حتی در دوران تحصیل دانشگاهی هم گریبان او شود. روش هایی وجود دارند که می توانید با به کارگیری آنها به کودک کمک کنید تا با احساساتش کنار بیاید و اضطراب و هیجان امتحان را از بین ببرد.

 

فضای مناسبی را در منزل به وجود آورید

باید برای کودکتان محیطی حمایتگر و دلگرم کننده به وجود آورید.

قابل پیش بینی باشید. آیا کودک شما جرأت می کند نمره های بدش هم مثل نمره های خوب، به شما نشان دهد بی آنکه از واکنش احتمالی شما بترسد؟ نشان دادن غرور و خوشحالی در مواقعی که با موفقیت کودک در زمینه تحصیل رو به رو می شوید، خوب است، ولی این رفتار درست نیست که به کودک بگویید که کمتر از «بهترین» پذیرفتنی نیست. توقعات واقع گرانه داشته باشید، ولی از نشان دادن واکنش های افراطی هنگامی که احساسا می کنید که کودک آنطور که باید و شاید خوب عمل نکرده بپرهیزید. بگویید: «خیلی خوب، بزار با هم به این ورقه امتحانی نگاه کنیم. عجب! نمره تو 12 شده . ببینم این امتحان چه چیز سختی برای تو داشته؟» اطمینان یابید که کودکتان احساس می کند شما یک حمایتگر قابل اعتماد و در دسترس هستید و همیشه می خواهید به او کمک کنید.

* جایزه بدهید. اگر کودک، برای درس خواندن حداکثر سعی اش را به کار می گیرد، او را تشویق کنید و به او جایزه بدهید حتی اگر نمراتش به اندازه تلاشش خوب نباشد. همچنین، اگر کودک اقدامی برای از بین بردن هیجانات و ترس و واهمه امتحان انجام می دهد، از جمله خوب درس خواندن، کسب آرامش، دوره کردن، خوب خوابیدن در شب قبل از امتحان به او جایزه بدهید و او را تشویق کنید.

 

اطمینان یابید که کودک برای امتحان آماده است

برای اینکه به کودکتان کمک کنید که احساس تشویق و نگرانی قبل از امتحان فایق آید، اطمینان یابید که به خوبی درس خوانده و آماده امتحان است. بعضی دانش آموزان باید چندین بار درس را دوره کنند تا احساس آرامش کنند.

* به او کمک کنید تا برنامه درسی خوبی تنظیم کند. وقتی امتحانی در پیش است، کودک را تشویق کنید یک برنامه درسی مدون برای خود بنویسد که بتواند زود تر از موعد خود را آماده امتحان کند. مطلب درسی را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید و هر روز بخشی را طبق برنامه برای مطالعه در نظر بگیرید.

* به او کمک کنید تا آنچه را که باید بخواند، تعیین کند. اطمینان یابید که کودک از نحوه انتخاب پرسش های امتحانی اطلاع دارد. از او بپرسید امتحان به چه صورت است. آیا به صورت چند جوابی یا تشریحی یا شفاهی است؟ اطمینان یابید که او می داند که هر یک از اشکال امتحان به چه صورتی است و چه کیفیتی دارد و چگونه باید از عهده آن برآید. با او درباره اینکه هر یک از انواع امتحان چه نوع درس خواندنی را می طلبد، صحبت کنید.

* به کودک کمک کنید تا مهارت های مطالعه را بیاموزد. پس از اینکه فرزندتان مطالب مربوط به امتحان را مطالعه کرد، به او نشان دهید چگونه می تواند خودش را به وسیله سوال کردن در مورد مطلب بیازماید. به او آموزش دهید که چگونه نکات مهم را علامت گذاری کند، یادداشت بردارد و یا از روش های خاص مطالعه استفاده کند. به کودک بیاموزید از روش های فرانسیس رابینسون استفاده کند:

1- مرور: مطلب را به طور کلی یک بار به سرعت مرور کنید تا از محتویات آن آگاه شوید.

2- طرح سؤال: به عنوان راهنمای مطالعه سوالاتی را طرح کنید تا در هنگام مطالعه دنبال پاسخ آن بگردید.

3- خواندن: مطلب را بخوانید طوری که پاسخ سوالات خود را بیابید.

4- از برگرفتن: مطلب را از بر بگویید تا اطمینان یابید رئوس مطلب و پاسخ به سؤالاتتان را به یاد سپرده اید.

5- دوره کردن: کل مطلب را در زمان دیگری دوره کنید.

 

روش های کسب آرامش را به کودک بیاموزید

دوباره، بخش 10-2 را بخوانید و به کودکتان کمک کنید که طرز کسب آرامش را بیاموزد تا بتواند با تنش و تشویق که قبل یا هنگام امتحان به وجود می آید، مبارزه کند. پس از اینکه کودک، روش ها را تمرین کرد، از او بخواهید که در حال بازدم کلمه: «آروم» را تکرار کند و نتیجه خوبی بگیرد.

وقتی زمان امتحان فرا می رسد کودک می تواند همان کلمه را با استفاده از تکنیک کسب آرامش فوری تکرار کند تا خونسردی خود را بازیابد. برای اینکه روش های کسب آرامش مؤثر باشد و اضطراب را از بین ببرند، باید برای تمرین اهمیت زیادی قائل شوید.

 

از روش گفتگوی مثبت با خود استفاده کنید

افکار منفی کودک را با افکار مثبت جایگزین کنید.

* یک فهرست تهیه کنید. از کودک بخواهید فهرستی از تمام افکار منفی که قبل از امتحان به ذهنش می آید، برای شما تهیه کند. برای نمونه: «خوب درس نخوانده ام»، «هول خواهم شد»، «حواسم را جمع نخواهم کرد»، «ذهنم مرا یاری نخواهد کرد»، سپس از او بخواهید تا فهرستی متضاد های این عبارت ها را بنویسد: «من به اندازه کافی درس خوانده ام پس مؤفق خواهم شد»، «حواسم را جمع خواهم کرد و ذهنم مرا یاری خواهد کرد».

* به کودکتان بیاموزید که با خودش حرف بزند. از کودک بخواهید عبارت های مثبت و سازنده را هر وقت که احساس می کند افکار منفی به سراغش آمده اند، برای خودش تکرار کند. از او بخواهید که این عبارت ها را در ابتدا با صدای بلند بگوید و بعد آرام و بی آنکه کسی بشنود.

 

حساسیت کودک را نسبت به وضعیت امتحان را از بین ببرید

این گام ها به کودک شما کمک خواهد کرد که کمتر تحت تأثیر امتحان قرار گیرد.

* از کودک بخواهید در ذهن خود اتفاقی را که قرار است بیفتد، به تصویر بکشد. او را راهنمایی کنید که دریابید قبل از امتحان احتمالاً چه احساس هایی در او ایجاد خواهد شد. از او بخواهید تصور کند شب قبل از امتحان چه احساسی خواهد داشت، چگونه خواهد خوابید، چه وقت بیدار خواهد شد، چه زمانی به مدرسه خواهد رفت، ورقه ها چگونه پخش می شوند و ... از او بخواهید زمانی را تصور کند که سر جلسه امتحان به سؤال یا مساله ای برخورد کرده است که نمی تواند آن را پاسخ دهد. سپس، به او بگویید، درست برعکس این قضیه را پیش چشم بیاورد، به طوری که تصور کند امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشته است و خیلی از این موضوع خوشحال است. در هر یک از مراحل، از کودک بخواهید هم جنبه منفی و هم مثبت مسایل را تصور کند. برای چندین روز، این گونه جلسات خیال پردازی را تکرار کنید و هر روز به جزئیات بیشتری بپردازید و همیشه آخر کار را با موفقیت و خوشحالی به پایان ببرید.

* از کودک بخواهید احساسش را امتیاز بندی کند. کودک را ترغیب کنید تا به احساسش از 0 تا 10 نمره بدهد  و بدین گونه، شدت نگرانی و اضطراب خود را در امتحانات تخیلی اندازه بگیرد. آنقدر تمرین های خیال پردازی را ادامه دهید که به کمترین امتیاز ممکن برسید. به کودک بگویید که وجود کمی نگرانی و هیجان، کاملاً عادی است.

 

از کودک امتحان آزمایشی بگیرید

چندین شب قبل از امتحان، از کودک، امتحان آزمایشی از سؤالات مشابه و احتمالی بگیرید. قبل از امتحان آزمایشی از کودک بخواهید کسب آرامش کند. با توجه به نتیجه امتحان، به او کمک کنید تا نقاط ضعفش را تقویت کند و در زمینه هایی که نیازمند مطالعه بیشتری است، بیشتر بکوشید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم
صاحب اثر: دکتر گاربر
موقعیت مطلب: بخش نهم
صفحات: صفحه 318
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/21

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.