ایجاد همبستگی با نوزاد قبل از تولد

ایجاد هماهنگی با نوزاد یکی از وظایف مهم والدین است. این هماهنگی را می توان از دوره بارداری شروع نمود. آگاهی جنینی یکی از موضوعات جالب و قابل پژوهش در دوره بارداری است که تأثیر عواطف مادری را بر تکامل عاطفی کودک در ماههای آخر حاملگی بررسی می نماید. این مطالعات نشان می دهد که اضطراب و هیجانات مادر، ترشح هورمونهای آدرنالین و کورتیزون را افزایش می دهد. این هورمون ها که هورمون های استرس با تنش نام دارند، از طریق جفت به سیستم گردش خون جنین وارد شده و او را آشفته می سازد. این آشفتگی اگر تکرار شود، ممکن است کودک مضطرب و ناسازگار بار آورد. مادر و جنین را می توان یک مجموعه دو نفری دانست که به وسیله سیستم هورمونی در ارتباط هستند. به این معنی که اضطراب مادر باعث نگرانی جنین می شود و هیجانات او جنین را به هیجان می آورد. اگر مغز در حال رشد و تکامل جنین، به طور دائم در معرض هورمون های تنشی قرار گیرد، بر اثر خستگی سیستم عصبی، کودک تند مزاج و تحریک پذیر خواهد شد.

 

نکات مهمی که رعایت آنها در پرورش یک جنین سالم و آرام لازم است

  •  از برخوردهای تند و تنش زا خودداری کنید

بیشتر مادران در طول بارداری در اثر مشاهده تغییرات فیزیکی سریع و نوسانات مزاجی، دچار تنشهایی می شوند. سرعت و نحوه برخورد مادر با این تنش ها کار مهمی است. به عقیده پژوهشگران در زمینه آگاهی جنینی، تنش های کوتاه و زودگذر، اثر پایا و ماندگار بر جنین ندارند. اما نگرانی های مدام و برخورد های تند در ماههای آخر بارداری تأثیرات نا مطلوبی بر رفتار کودک می گذارد.

  • با کودک خود حرف بزنید و برای او شعر و سرود زمزمه کنید

این رفتار مادر، خاطرات خوبی از دوران قبل از تولد در جنین باقی می گذارد و پس از تولد، کودک این صدای آشنا را به یاد می آورد. کودکانی که در دوره جنینی با صدای محبت آمیز والدین آشنا شده اند صدای آنها را بهتر تشخیص می دهند و سروده هایی را که در این دوره از مادر و پدر شنیده اند، بهتر یاد می گیرند.

یکی از روشهای مؤثر برای ایجاد پیوستگی بین والدین و کودک قبل از تولد، صحبت کردن با جنین است. پدر می تواند با لمس کردن برجستگی شکم مادر، عملاً کودک را نوازش کند و با او حرف بزند. این رسم دلپذیر اگر هر شب قبل از خواب به صورت عادت و مرتب تکرار شود، پس از تولد نوزاد نیز ادامه پیدا می کند و باعث دلبستگی عمیق تر بین پدر و فرزند می شود. والدین می توانند برای آشنایی با روش های برقراری پیوند با کودک در دوره ی بارداری، از کتاب ها و مطالبی که در این زمینه نوشته شده استفاده کنند.

  • با نواختن موسیقی آرام و موزون، کودک را آرام کنید

جنین با شنیدن آهنگهای آرام بخش، مثل آثار ویوالدی و موزارت، آرام می شود. ولی از شنیدن آهنگهای تند و بلند، مثل جاز و راک، بی قرار می گردد. بعضی موسیقی دانان ادعا می کنند که نواختن ساز هایی را که مادرشان در دوره بارداری برای آنها نواخته، زود تر و آسان تر یاد گرفته اند.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
صاحب اثر: دکتر ویلیام سیرز
موقعیت مطلب: فصل چهار
صفحات: صفحه 22
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/5

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.