بارداری مجدد با وجود کودک سندرم دان

بسیاری از والدینی که کودک معلول دارند، از این که بار دیگر بچه دار شوند، دچار رنج و عذاب می گردند. این افراد نمی دانند که آیا می توانند زحمت بیشتری را تحمل کنند یا خیر؟ تاثیر فرزند بعدی بر کودک معلولشان موضوع دیگری است که به آن فکر می کنند. اما بزرگترین نگرانی آن ها به دنیا آوردن کودک دیگری است که او هم ممکن است به سندرم دان مبتلا باشد. کتاب های گوناگون و توصیه های اقوام و دوستان تا حدی شما را راهنمایی می کند اما راه حل قطعی به شما نمی دهد. تصمیم نهایی، امری کاملا خصوصی و شخصی بین شما و همسرتان است. با این حال با ارزیابی برخی از عوامل بهتر می توانید تصمیم بگیرید.

 

فرزند جدید چه تاثیری بر خانواده خواهد گذاشت؟

اکثرا والدین، هنگام تصمیم گیری در مورد بچه دار شدن مجدد، سوالاتی شبیه به هم مطرح می کنند؛ چه فرزند قبلی آن ها معلول باشد یا نباشد. اما تفاوت شما با والدین دیگر این است که سوالات بیشتری به ذهنتان می آید. واقعیت این است که با اشتن چنین فرزندی باید وقت، انرژی و هزینه بیشتری را صرف توانبخشی و مراقبت های پزشکی و دارویی کنید. بنابراین سوال اصلی شما این است که آیا از لحاظ جسمی، روحی و مالی در موقعیتی هستید که بتوانید فرزند دیگری را اداره کنید و در عین حال در حق اولین کودک خود هم ظلم نکنید؟ در این شرایط والدینی که هم فرزند مبتلا به سندرم دان و هم فرزند سالم دارند، می توانند به شما کمک کنند. از آن ها سوال کنید که فرزند جدید چه تاثیری بر فرزندان دیگر می گذارد. ببینید آیا کوکان باهم بازی می کنند و به یکدیگر انگیزه می دهند؟ به طوری که کار شما راحت تر شود؟ در ضمن ببینید آیا خانواده از تعادل و اعتماد به نفسی که معمولا تولد نوزاد سالم ایجاد می کند، بهره گرفته است؟

 

آیا فرزند بعدی ماهم به سندرم دان مبتلا خواهد شد؟

احتمال این که فرزند بعدی شما هم به سندرم دان مبتلا شود به عوامل زیادی مانند: سن شما، سوابق فامیلی و نوع سندرم دان فرزندتان بستگی دارد. در این مورد متخصصان علم ژنیک بیش از همه می توانند به شما کمک کنند.

اگر فرزند شما به اختلال سه کروموزمی در شماره 21، یعنی شایع ترین نوع سندرم دان مبتلا باشد، سن بالا احتمال داشتن فرزند دیگری با سندرم دان را افزایش می دهد. به طور کلی احتمال به دنیا آوردن فرزند دیگری با سندرم دان سه کروموزمی برای والدین زیر چهل سال 1% است. حال آن که این احتمال برای زنان بالای 35 سال و مردان بالای 50 سال افزایش چشمگیری پیدا می کند.

اگر فرزند اول شما به سندرم دان از نوع جابجایی کروموزمی مبتلا باشد، متخصص ژنتیک بیشتر به سابقه فامیلی توجه می کند، زیرا این اختلال که نادرترین نوع سندرم دان است، عامل ارثی نیرومندی دارد. در چنین موردی احتمال ایجاد اختلال از سوی مادر یک در ده و از سوی پدر یک در بیست و دو است.

 

آزمایش هایی وجود دارد که طی دوره بارداری، شما را از وجود سندرم دان آگاه کند

 

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز آزمایش متداولی است که برای تشخیص ناهنجاری های کروموزمی انجام می شود. در این آزمایش پزشک سوزنی را از راه شکم وارد رحم می کند و مایع آمنیوتیک اطراف جنین را برای تجزیه و تحلیل بیرون می کشد. این ازمایش معمولا بین هفته های شانزدهم تا هجدهم انجام می شود. خطر سقط جنین در این آزمایش یک در دویست است

 

نمونه برداری از کرک برون پرده جنین (CVS)

روش جدیدتری برای بررسی کروموزم ها در هفته هشتم و یازدهم است. در این آزمایش سوزنی را از شکم یا مبهل و گردن زهدان وارد رحم می کنند و از باخته های جفت نمونه براری می کنند. مزیت آزمایش CVS در این است که زودتر می توانند اختلالات ژنتیکی را تشخیص دهند. اگر جواب آزمایش مثبت باشد، مادر می تواند در همان سه ماه اول برای سقط جنین تصمیم بگیرد. ناگفته نماند که انجام این آزمایش خطرناک و احتمال سقط جنین 1% است. علاوه بر آن، داده های اخیر حاکی از آن است که این آزمایش به میزان یک ددر دویست تا یک در هزار موجب ناهنجاری در کودکان می شود.

 

آزمایش خون

روش کم خطرتری است که تشخیص پزشکی را آسان تر می کند. آزمایش جدیدی وجود ارد که از هفته پانزدهم تا بیست و دوم بارداری، بر روی مادرانی انجام می شود که احتمال می رود فرزندشان به اختلالات زنتیکی مبتلا باشد. در این ازمایش میزان دو هورمون جفت و پروتئین جنینی الفا اندازه گیری می شود. اگر میزان این موارد نامتعادل باشد، احتمال خطر وجود دارد و آزمایش های دیگری مانند: آمنیوسنتز نیز انجام می شود. این ازمایش اصولا برای زنان زیر سی و پنج سال نیز انجام می شود. هر چند بعضی از پزشکان آن را برای بیماران مسن تر هم توصیه می کنند.

 

آزمایش بارتز تریپل تست

آزمایش خون دیگری به نام بارتز تریپل تست در انگلستان انجام می شود. با این روش، در هفته شانزدهم میزان سه ماده شیمیایی در خون اندازه گیری می شود. میزان بیش از حد این مواد، احتمال سندرم دان را در پی دارد. اگر این مواد در خون پیدا شوند، برای اطمینان بیشتر، آزمایش آمنیوسنتز تجویز می شود.به نظر پزشکان این روش بی آن که زنان را بی جهت در معرض خطرات ناشی از آزمایش آمنیوسنتز قرار دهد، احتمال وجود اختلال کروموزومی را نشان می دهد.

با تمام این پیشرفت ها، فن آوری جدید راه حل های دشواری برای بچه دار شدن پیش پای ما می گذارد. بسیاری از والدین، زمانی که قبل از تولد نوزادشان درمی یابند که به سندرم دان مبتلاست، در تصمیم گیری برای سقط جنین دچار عذاب وجدان بزرگی می شوند. تصمیم گیری برای بچه دار شدن همواره امر خطیر و حساسی بوده است. برای سهولت در این کار، کل خانواده را در نظر بگیرید و واکنش تک تک آن ها را برای پذیرفتن عضو جدید و احتمالا بدون معلولیت، تصور کنید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب کلیدهای تربیت کودک مبتلا به سندرم دان
صاحب اثر: مارلین تارگ بریل
موقعیت مطلب: فصل سیزدهم
صفحات: از صفحه 59 تا صفحه 62
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/13

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.