بهترین شیوه رفتاری والدین در پرورش نوزاد

به گریه نوزاد به سرعت جواب دهید

گریه نوزاد برای انتقال پیام،جهت رفع پیام و ادامه زندگی است و به رشد معنوی والدین نیز کمک می کند. بی توجهی و بی اعتنایی نسبت به گریه نوزاد، به همبستگی و پیوند والدین و نوزاد صدمه می زند. اگر به طور طبیعی به گریه نوزاد رسیدگی کنید و به جای اینکه با اکراه و تحت فشار با آن برخورد کنید، با آرامش به آن جواب دهید، به نوزاد می آموزید تا از این وسیله پیام رسانی بهتر استفاده کند. بعضی افراد ناوارد، گریه نوزاد را ورزش ریه ها می دانند و عقیده دارند باید نسبت به آن بی توجه بود. هنگام شنیدن گریه نوزاد به این خرافات توجه نکنید. برای این افراد، بی توجهی نسبت به فرزند دیگران آسان است، زیرا در این مورد تعهد و مسؤولیتی ندارند و گریه نوزاد دلشان را نمی لرزاند.

 

تغذیه و شیر دادن به نوزاد را هنگام تقاضای او انجام دهید

برای تغذیه نوزاد، به جای برنامه منظم ساعتی، بهتر است از یک برنامه هماهنگ با نیاز وی استفاده کنید. زیرا شیر دادن به نوزاد در برقراری همبستگی، از سایر فعل و انفعالات بیولوژیکی مؤثر تر است. تغذیه نوزاد از شیر مادر علاوه برسیری، باعث تسکین و آرامش او نیز می شود. شیر دادن در هنگام نیاز، مادر را ترغیب می کند تا به علائم گرسنگی که نوزاد از خود نشان می دهد، بهتر توجه کند و با آنها بیشتر آشنا شود. این علائم که محرک های فردی نام دارد، بهتراز برنامه ساعتی یا هر وسیله دیگری نیاز نوزاد را به تغذیه نشان می دهد.

 

 نوزاد را بغل کنید

یکی از تغییرات مهم در شیوه جدید رفتاری والدین، بغل کردن یا کول کردن نوزاد، به جای نشاندن او در کالسکه است. بغل کردن یا به کمر بستن نوزاد، به عقیده خشک و قدیمی که نوزاد را فردی جدا از پدر و مادر تلقی می کند، غالب شده است و در واقع یک سنت شکنی خوب به حساب می آید.مادر ممکن است نوزاد را از خود جدا بداند، ولی نوزاد در وضعی نیست که این فکر را بپسندد و با اینکه از رحم مادر به دنیایی تازه آمده است، هنوز خود را به شکلی پیوسته به مادر و در درون وجود او احساس می کند. بعضی مادران، کودک خود را فقط مدت کوتاهی که معمولاً بین وعده های تغذیه است، بغل می کنند و سپس او را روی تخت یا کالسکه می خوابانند و این مدت کوتاه را برای رضایت و آرام کردن نوزاد کافی می دانند. بررسی ها نشان می دهد که بغل کردن نوزاد یک پدیده زود گذر و مد روز نسیت، بلکه دارای آثار مثبتی در پرورش و تکامل کودک است. گریه کودکانی که با این روش نگهداری می شوند، پنجاه درصد کمتر و هوشیاری آنها ازنظر بینایی بیشتر است.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
صاحب اثر: دکتر ویلیام سیرز
موقعیت مطلب: فصل اول
صفحات: صفحه 10
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/5

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.