تا چه سنی به کودک شیر بدهیم؟

برای تغذیه با شیر«مادر» حدودی نداریم. بچه ها هرچه بیشتر با شیر مادر تغذیه شوند بهتر است. تا آنجا که بچه ها شیر میخورند، به آنها شیر بدهید. بعضی خانم ها گمان میکنند که شیر دادن باعث نا زیبایی است. به عقیده ما شیر دادن-کاملا بر عکس اندیشه آنها – موجب زیبایی است.

برای تغذیه با شیر مادر مدت محدودی وجود ندارد.

سوال : شیر را در چه فاصله ی زمانی به نوزاد بدهیم؟

ساعت شیر دادن برای ما، حجم معده ی کودک و تقاضای اوست. هر گاه کودک درخواست کرد، شیر بدهید. کودک 100-50 سی سی شیر که بخورد سیر میشود. پس از سیری نوزادان 3-5/2 ساعت می خوابند. به تدریج ساعت شیر خواستن بچه دستگیر شما خواهد شد.

ملاک شیر دادن به کودک ، حجم معده و تقاضای اوست.

تا سن سه ماهگی نوزاد، پدر و مادر به نوبت باید به موقع خواب نوزاد کشیک بدهند. زیرا که نوزادان در این سن ممکن است شیر را بالا بیاورند و آن را به دستگاه تنفس بریزند ( آسپیره کنند) و بمیرند!

هر یک از والدین باید سه ساعت به سه ساعت ، نوبتی چشم از کودک بر نگیرند، بیدار بنشینند و مراقب باشند. خانمی که بچه را شیر میدهد، اگر تمام شب را بیدار بماند، ترکیب شیر به هم خواهد خورد، لذا باید آقایان با خانم ها همکاری کنند. خانم ها اگر آقای تنبلی دارید، که برای آسودگی و خواب بی دغدغه به اتاق دیگری رفته، از کس دیگری تقاضا کنید. در مثل از مادرتان یا مادر شوهرتان (اگر لطف کردنند) تقاضا کنید که به نوبت نوزاد را تحت نظر بگیرند.

پس از مدتی شما زمان در خواست شیر کودک را خواهید دانست. آنگاه اگر کودک مثلا سه ساعت می خوابد، شما سر سه ساعت شیر را آماده میکنید و به او میدهید. یکی از دستور های جدید و مترقی این است که پیش از تقاضای همراه با گریه کودک، شیر باید آماده باشد. پس از اندک زمانی دقت در احوال کودک ، زمان تغذیه اورا خواهید دانست. شما باید همیشه کنار نوزاد باشید کودک گرسنگی و آمادگی شیر خوردن خود را با خمیازه کشیدن و تر کردن جای خود نشان میدهد.

همیشه کنار کودک خود باشید و با پاکیزه کردن او ، بهداشت را به او بیاموزید.

شما میدانید که ابتدا باید نوزاد را تمیز کرده، حمام کنید،سپس شیر بدهید. این نکته بسیار مهمی است. از این جا فرزند شما پاکیزگی را می آموزد.

سوال : آیا تنها به شیر باید اکتفا کرد؟

آیا سایر مایعات قابل تناول اند؟

البته که شیر به تنهایی کفایت نمیکند. اصلا چه بسا روزی شیر در دسترس نبود.

به تدریج آب میوه و سوپ صاف کرده و سایر مایعات را آرام آرام وارد فهرست غذایی کودک کنید . ابتدا قاشق قاشق بعد نیم شیشه و به تدریج به کودک می آموزیم که همه چیز بخورد.

اولین موضوعی که به کودک باید یاد داد روش برقراری ارتباط است. زمان آموزش درست این روش تولد تا یک سالگی است. عامل اساسی این یادگیری آغوش مادر است.

کودک ارتباط را از آغوش مادر یاد می گیرد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب انسان در مسیر زندگی
صاحب اثر: دکتر محمد مجد
موقعیت مطلب: فصل اول تولد تا یک سالگی
صفحات: از صفحه 40 تا صفحه 42
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/9

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.