استفاده از تحسین برای ایجاد انگیزه اطاعت در نوجوان

شما باید بتوانید موارد مثبت را در نوجوانتان ببینید، اما به همین بسنده نکنید. آخرین باری که به خاطر تشویق نوجوانتان برای کاری که از او خواسته اید، به دردسر افتاده اید، کی بوده است؟ یا چه زمانی به خاطر داشتن فرزندتان از خدا شاکر بوده اید؟ ما اغلب فراموش می کنیم که بچه ها در زندگی مان چه نعمتی هستند، چون درگیر فعالیت های روزمره هستیم، اما چه احساسی به شما دست می دهد وقتی ناگهان نوجوانتان از خانواده جدا می شود؟ از این احساس استفاده کنید تا به حس مثبت درباره این که چقدر نوجوانتان برای خانواده ارزش دارد، برسید.

 

از تعریف و تمجید استفاده کنید تا به نوجوانتان انگیزه اطاعت دهید

وقتی سرکشی ظاهر می شود فقط لحظه ای طول می کشد اما من باز هم شرط می بندم می توانید به خاطر آورید که چشمان فرزندتان وقتی او را در سنین پایین تر تشویق می کردید، چقدر برق می زد. لازم است یاد بگیرید دوباره دختر و پسرتان را تشویق کنید فقط باید روش هایی را یاد بگیرید که احساس مثبت تان را بیان کنید. باید یاد بگیرید آنچه را که از نوجوانتان می خواهید انجام دهد طور دیگری بیان کنید.

 

خوب بودن نوجوانتان را ببینید

در طول دو هفته آتی، تلاش کنید هر روز خوب بودن نوجوانتان را ببینید، نباید حتما عالی باشد، فقط قابل قبول باشد. به این سه فرصت توجه کنید:

1. وقتی که سرتان شلوغ است و نوجوانتان با یک خواسته یا چیز دیگری مزاحم شما نمی شود، یک لحظه از انجام کارتان دست بکشید و تشکر کنید که او مزاحم کارتان نمی شود. وقتی در حال یک مکالمه تلفنی مهم هستید، این می تواند به سادگی یک تشکر زبانی باشد.

2. هر زمانی نوجوانتان داوطب انجام یک کار مفید می شود، صد در صد از او تشکر کنید مهم نیست چقدر آن کار کوچک باشد، حتی اگر فقط باز کردن در نوشابه و ریختن آن در لیوان باشد. ممکن است در وهله اول به نظر برسد که تشکر شما برای او مهم نیست اما این در ضمیر ناخودآگاه او شکل می گیرد و از این به بعد به دنبال جمه آوری تشکرهای بیشتری از جانب شما خواهد بود.

3. اگر نوجوانتان شروع به انجام کاری کرد که شما از او درخواست کردید، فورا از او برای موافقتش تشکر کنید.

 

با دادن پیشنهاداتی که قادر به رد کردن آن ها نباشد  فرصت هایی را برای تعریف از نوجوانتان فراهم کنید

اگر برخی اوقات به نظر می رسد که نوجوانتان هرگز نمی تواند خوب عمل کند، پس شما باید از محتوای فرمان هایتان استفاده کنید و او را به خوب بودن وادارید. در کل تمام فرمان های ایجاد شده، یکسان نیستند. اگر شما به نوجوانتان بگویید که "تلویزیون را خاموش کن، به طبقه بالا برو و تکالیف را انجام بده" به احتمال زیاد با مقاومت او مواجه می شوید. اما اگر بگویید "برو و یک تکه از کیکی را که پختم، بخور" انتظار چه واکنشی دارید؟ هدف در این جا ایجاد یکسری فرامین است که در دو هفته بعد به اطاعت کردن منجر شود و راهی پیدا کنیم که نوجوانتان را برای این اطاعت کردن تحسین کنیم. وقتی می گوید "حواست به آن گودال باشد" شما فرآیندی را شروع کردید تا نوجوانتان را برای اطلاعت کردن آماده کنید. آنچه جالب است این است که همه فرامین در بین "کارهای روزمره ات را انجام بده" و "20 دلار از کیفم بردار و برو برای خودت هر چه دوست داری بخر" وجود دارد، خلاق باشید. حتی ساده ترین فرامین اگر برای یک نوجوان سنگین به نظر نرسد، هنوز فرمان است. وقتی از آن تبعیت می کند، او را تحسین می کنید، تا جایی که ارتباط بین اطاعت کردن و دریافت تحسین به شدت دروی و خودانگیخته تر می شود.

آیا فرزند شما می تواند سریع با فرمان هایی که اطاعت از آن ها ساده است، موافقت کند؟ این می تواند به این سادگی باشد که از پسرتان بخواهید چیزی که دم دستتان نیست را برای شما بیاورد، چون قدش از شما بلندتر است یا از دخترتان بخواهید نقشه ای را که برای کلاس جغرافی طراحی کرده است به برادر کوچکترش نشان دهد، چون آنقدر این کار را خوب انجام داده که می تواند الگوی خوبی برای برادرش باشد. یا می تواند این باشد که به نوجوان بیش فعال و بی قرارتان بگویید مثل؛ خیلی از نوجوانان مثل خودش در مسابقه پینگ پنگ مهمانی خانوادگی شرکت کند. شما نه تنها با یک تیر دو نشان، بلکه سه نشان می زنید؛ نکات مثبت را در نوجوانتان می بینید، توانایی هایش را به نمایش می گذارید، فواید اطاعت کردن را تقویت می کنید و همانطور که می بینید با مجبور کردن او به کار خوب، انجام کار بد را برای او سخت می کنید. هیچ کسی این دو را هم زمان نمی تواند انجام دهد!

 

نوجوانتان را برای بد نبودنش مورد تحسین قرار دهید

معمولا وقتی نوجوانتان وسط حرفتان می پرد، چه می کنید؟ وقتی که با دهان پر حرف می زند، وقتی که جای پای کثیفش هنگامی که به خانه می آید روی زمین می ماند، یا وقتی که قوانین دیگر خانه را می شکند؟ سرش داد می زنید یا کمی ملایم تر رفتار می کنید؟ کدام عکس العمل جواب می دهد؟ اگر نوجوان سرکش دارید احتمالا موثر نخواهد بود، حالا فکر کنید چه می کنید اگر نوجوانتان قوانین را زیر پا نگذارد. اگر مثل؛ اغلب والدین باشید، پاسخ می دهید "هیچی"، چرا باید کاری کنید؟ نوجوان از قوانین سرپیچی نکرده است و لازم نیست کاری کنید تا رفتارشان را اصلاح کند و هیچ چیز تغییر نمی کند. پس چرا برعکس عمل نمی کنید؟ فهرستی از رفتارهای بدی که معمولا شما را اذیت می کند، تهیه کنید و اگر نوجوانتان آن ها را انجام نداده است، او را تحسین کنید. ضرب المثل؛ چوب در لانه زنبور نکن: نوجوان شما یک زنبور عصبانی نیست که اگر مزاحمش شوید، نیش بزند و اگر مزاحمش نشوید نیش نزند. او یک  انسان باهوش است که اگر برای نیش نزدن تحسین شود دیگر این کار را نمی کند، مراقب باشید طعنه نزنید.

  

برخی از فرامینی که نوجوانان به احتمال زیاد از آن ها اطاعت می کنند

- تلویزیون را روشن کن، الان مسابقه فوتبال شروع می شود (برای نوجوانی که علاقه دارد).

- برو برای خودت یک نوشیدنی بریز.

- بین انجام تکالیفت یک استراحت به خودت بده و ده دقیقه استراحت کن.

- لطفا نمک رو به من بده (سر میز غذا)

- چک کن ببین فیلم خوبی این آخر هفته نداره؟

- بشین صندلی جلو تا بنونی موج رادیویی دلخواهت رو انتخاب کنی.

- در را یک دقیقه نگه دار.

- فردا دیر بخواب، جمعه است.

- داستان خنده داری را که امروز به من گفتی برای پدرت هم تعریف کن.

- به من بگو که آیا عینکم صاف هست؟

- ...

هر محتوایی که انتخاب می کنید، آن را جذاب کنید یا انجام آن را ساده کنید و پس از انجام آن توسط فرزندتان، از او سپاسگزاری کنید.

 

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب با نوجوان سرکش چه کنیم؟ (10 گام برای حل تعارض و بازسازی روابط)
صاحب اثر: دکتر راسل بارکلی / دکتر آرتور ل.رابین / کریستین م.بنتون
موقعیت مطلب: بخش دوم
صفحات: از صفحه 124 تا صفحه 128
لینک منبع: http://www.koodaklearn.ir/publication/11

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.