ترس کودکان از آب

مهارت­های زیادی وجود دارند که شما می­خواهید فرزندتان آن­ها را بیاموزد و شنا کردن شاید از مهمترین آن­ها باشد (بیشتر از نظر حیاتی بودن آن تا جنبة تفریحی­اش). فرصت آموختن این فن نیز برای اغلب مردم جامعه فراهم است.

بیشتر کودکان، برای یادگیری شنا دچار مشکل زیادی نخواهند شد، ولی برخی از آن­ها به قدری از آب می­ترسند که حتی حاضر نمی­شوند سرشان را زیر دوش آب، بشویند. در اغلب موارد، ترس کودک ناشی از یک خاطرة تلخ، ترس والدین از آب یا بی­تجربگی است.

اگر کودک شما از آب می­ترسد، راه­ حل­های زیر، مجموعه­ای از تجاربی هستند که او را در غلبه بر این ترس، یاری خواهند کرد.

 

از بروز ترس از آب، پیشگیری کنید

با فراهم آوردن تجربه­ هایی در سنین پایین، کودک را با آب آشنا کنید تا قبل از آنکه ترس در او شکل بگیرد، بتواند از آن لذت ببرد.

™واکنش شدیدی نشان ندهید. اگر کودکتان در داخل وان حمام سُر می­خورد و یا سرش را زیر آب می­گیرد، واکنش شدیدی نشان ندهید. به جای آنکه فریاد بزنید: «مواظب باش!» فقط مراقبش باشید. بی­تردید، فرزند خردسال شما موقعیت خود را درک نمی­کند؛ اما واکنش شما می­تواند موجب نگرانی او شود.

™خیس شدن را لذت ­بخش سازید. حمام و شستن سر با شامپو باید برای هرکس مفرح باشد. بخش 1■9 راه­هایی بدین منظور ارائه داده است. هیچ وقت به کودک نگویید: «مراقب باش آب تو چشمت نره!»؛ زیرا کسی که می­خواهد شناکردن را بیاموزد، مجبور است ورود آب به داخل چشم و بینی­اش را تجربه کند. باید از رفتن صابون به چشم کودک جلوگیری کنید، اما ورود آب به چشم کودک، خطری در پیش ندارد.

™روش بازی با کودکتان را در استخر بیاموزید. کلاس­های زیادی برای آموزش شنا به کودکان وجود دارد. آگاهی از روش­های اصولی مربیان این کلاس­ها، می­تواند نقش شما را در یادگیری هر چه بهتر فن شنا دوچندان کند. اگر به نتیجة بعضی از کلاس­های رسمی آموزش شنا برای کودکان خردسال عقیده ندارید، این تصور را نیز به خود راه ندهید که بهترین راه را برای آموزش شنا به فرزندتان می­دانید.

 

علت ترس کودک را کشف کنید

اگر کودک شما از آب می­ترسد، علت اصلی ترس او را دریابید. اگر کودکی از حمام کردن داخل وان می­ترسد، شاید دوست ندارد بر روی صورتش لیف بکشند و یا سرش را زیر شیر آب بگیرند. او حتی ممکن است نگران سُر خوردن در وان حمام باشد. در مورد کودکانی که از استخر، دریاچه و دریا می­ترسند، عمق آب، دمای آب، نرسیدن پا به ته آب یا یک تجربة ترسناک گذشته، می­توانند دلایل اصلی باشند.

 

به تدریج، فرزندتان را با آب آشنا کنید

اگر کودکتان از آب می­ترسد، براساس علت ترس او برنامه­ هایی را برای آشنا کردن او با آب، طرح ­ریزی کنید.

™در مورد کودکی که از حمام کردن می­ترسد، گذاشتن یه حولة خیس روی چشمانش یا ریختن آب با دست بر روی بدنش، می­تواند آغاز خوبی باشد. پس از مدتی، می­توانید با یک کاسة پلاستیکی بر روی بدنش آب بریزید و به تدریج، حجم آب را زیادتر کنید. در مرحلة بعد، از کودک بخواهید در حالی که چشمانش را بسته است با یک کاسة پلاستیکی بر روی سرش آب بریزد. کم­کم از او بخواهید با چشمان باز این کار را انجام دهد و در نهایت، شما بر روی سرش آب بریزید.

عمق آب را افزایش دهید. در داخل وان حمام، کنترل عمق آب بسیار آسان است؛ اما در مورد استخر با مشکل روبرو خواهید شد. در مراحل ابتدایی، بهتر است از استخر­هایی استفاده کنید که به جای نردبان، پله داشته باشند. در گوشه­ای از این­گونه استخر­ها، پلّه­ هایی وجود دارد که تا سطح آب بالا می­آیند.

 

فن شنا را به فرزندتان بیاموزید

معلم شنا، روش مراقبت از کودک را به بهترین نحو می­داند و کودک می­تواند این حقیقت را تجربه کند. از سوی دیگر، تماشای هم­سن و سالانی که با خوشحالی در حال شنا هستند، می­تواند بر روی کودک، اثر تقویتی داشته باشد. بنابراین، ثبت ­نام کودک در کلاس­های آموزشی بسیار مؤثر است.

™سن خاصی برای شروع یادگیری شنا توصیه نشده است؛ اما بعضی از افراد بر این باورند که بهتر است، پس از هفت­ سالگی باشد. به هر­حال، در صورت مراقبت دقیق، آموزش کودکان زیر هفت سال نیز خالی از فایده نیست؛ زیرا هر چه زودتر فرزندتان شنا را بیاموزد، هم او و هم شما بیشتر لذت می­برید، و هم­چنین کمتر گرفتار خواهید شد.

™معلم شنا را با دقت انتخاب کنید. قبل از ثبت­نام کودک، روش معلم را از نزدیک، تماشا کنید. ببینید با کودکانی که در سطوح مختلفی هستند، چگونه رفتار می­کند. آیا آن­ها را به زور داخل آب می­اندازد؟ درست است که آموختن شنا بدون فرو رفتن سر به زیر آب غیر ممکن است؛ اما روش معلم نقش بسزایی در پیشرفت کودک خواهد داشت.

™از تحسین کودک، فروگذار نکنید. گریه­ ها و التماس­هایش را تحمل کنید؛ اما به موقع هم او را تحسین کنید. بگذارید، بداند که از پیشرفت او مغرور و خرسند هستید.

™برای کودک انگیزه ایجاد کنید. یک جدول طراحی کنید. سپس با هر پیشرفت کودک در آموختن شنا، یک ستاره در یکی از خانه­های جدول بچسبانید. به کودک بگویید که با دریافت تعداد مشخصی ستاره، می­تواند صاحب یک عینک شنا یا یک مایوی جدید شود. یکی از پی­آمد­های طبیعی مؤثر برای این کودک، وعدة مسافرت به یک شهر ساحلی است (البته اگر فن شنا را به خوبی آموخته باشد).

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: چگونه با کودکم رفتار کنم
صاحب اثر: دکتر گاربر
موقعیت مطلب: فصل سیزدهم
صفحات: صفحه 476
لینک منبع: https://koodaklearn.ir/publication/21

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.