ترس کودکان از رعد و برق یا طوفان

آسمان سیاه، رعد و برق شدید، باد­های تند یا صدای زوزة باد حتی ممکن است برای بسیاری از بزرگسالان هم ترسناک باشد. ترس از آب و هوای طوفانی یک بار در سه تا چهار سالگی و بار دیگر نیز در نه تا ده سالگی به حداکثر خود می­رسد، ولی این در مورد همة کودکان، صدق نمی­کند. برخی کودکان حتی عاشق رعد و برق هستند؛ در حالی که برخی دیگر زیر تختخواب قایم می­شوند، یا تا پایان طوفان در گوشه­ ای از خانه منتظر می­مانند.

اگر ترس فرزندتان از این­گونه وقایع طبیعی، بسیار شدید است یا بیش از چند ماه طول کشیده، برای جلوگیری از ریشه­ دار شدن آن، برنامة زیر را آغاز کنید. اگر احساسات شما یکی از عوامل برانگیزانندة کودک است، ابتدا واکنش­های خود را نسبت به طوفان کنترل کنید.

 

روش­های کسب آرامش را به کودک بیاموزید

به لینک زیر مراجعه کنید. وقتی کودک آرامش داشته باشد، اجرای برنامه­ های زیر مؤثرتر خواهد بود.

www.koodaklearn.ir/kxr

 

کودک را در برابر ترس مقاوم کنید

مراحل زیر به کودک کمک می­کنند تا ترس خود را کنترل کند:

  1. عامل ترس را تشخیص دهید. فهرستی از مواردی را که کودک از آن­ها می­ترسد، تهیه کنید.
  2. پندار­های نادرست را اصلاح کنید. «جیسون» می­ترسید که باد او را از زمین بلند کند، و «لیندا» فکر می­کرد که صاعقه را جادوگر­ها می­فرستند.
  3. اطلاعات کودک را در مورد آب و هوا افزایش دهید. با معرفی کتاب­هایی مناسب سن کودک، آگاهی­های او را افزایش دهید. یکی از موضوعات جالب برای کودکان بزرگ­تر، محاسبه فاصله برق (جزء نورانی رعد و برق) است. روش کار این است که فاصلة زمانی بین دیدن برق و شنیدن رعد را برحسب ثانیه حساب می­کنند. هر 3 ثانیه نشان دهندة یک کیلومتر است.
  4. از جمله ­های مثبت استفاده کنید. منظور، به کار بردن جمله ­هایی است که به کودک اطمینان خاطر دهند. برای مثال: «گردباد تا حالا به این شهر نیومده»؛ «صاعقه به اشیایی که در بلندی قرار دارند، برخورد می­کند؛ من نه روی پشت بام هستم و نه روی درخت»؛ «رعد فقط یک صداست و نمی­تونه به من آسیب بزنه.»
  5. ترس را بازسازی کنید. از طوفان، فیلم­برداری کنید و یا صدای آن را ضبط کنید. اگر از فیلم ویدیویی استفاده می­کنید، ابتدا آن را بدون صدا پخش کنید. سپس به ­تدریج، صدای تلویزیون را زیاد کنید. اگر صدای طوفان را ضبط کرده ­اید، از کودک بخواهید با چشمان بسته به آن گوش دهد و در ذهن خود، طوفانی را مجسم کند که هر لحظه شدیدتر می­شود. در آخر هر مرحله هم پس از پایان طوفان، خورشیدی را تصور کند که از میان ابر­ها بیرون آمده است.
  6. از تجربه­ های واقعی استفاده کنید. در هنگام یک طوفان واقعی، برای کاهش اثر صدای آن، یکی از نوار­های مورد علاقة کودک را برای او پخش کنید. ابتدا صدای ضبط صوت را تا حد امکان بالا ببرید، اما به ­تدریج، می­توانید با کاهش صدای آن یا نزدیک کردن کودک به پنجره، او را به صدای طوفان عادت دهید.

در چند طوفان اول، می­توانید با سرگرم کردن کودک (بازی کردن یا تماشای کارتون) به حفظ خونسردی او کمک کنید.

 

کودک را تحسین و تقویت کنید

به کودک بگویید از اینکه بر ترسش غلبه کرده و همچنین، مطالب تازه ­ای در مورد آب و هوا آموخته است بسیار خوشحال هستید. هر بار او را تحسین کنید. اگر از باد می­ترسد، موفقیت تازة او را با هوا کردن بادبادک در یک روز بادی، تقویت کنید. یک بارانی و یک چتر نو برای او بخرید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: چگونه با کودکم رفتار کنم
صاحب اثر: دکتر گاربر
موقعیت مطلب: فصل سیزدهم
صفحات: صفحه 446
لینک منبع: https://koodaklearn.ir/publication/21

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.