ترس کودکان از سوار شدن به اتومبیل یا هواپیما

بیشتر کودکان، عاشق ماشین­ سواری و مسافرت با هواپیما هستند؛ اما اگر فرزند شما از این کار­ها اضطراب دارد باید ترس او را از بین ببرید. شما نمی­خواهید کودکتان یکی از بیست و پنج میلیون آمریکایی باشد که از رانندگی در بزرگراه­ها می­ترسند و در اثر ترس هیچ­گاه با هواپیما سفر نمی­کنند.

معمولاً تجربه­ای تلخ از یک تصادف سخت، می­تواند عامل اصلی در ایجاد ترس یا تشدید آن باشد. اگر ترس کودک شما به قدری شدید است که بر نحوة زندگی او تأثیر گذاشته است، می­توانید از روش­های زیر استفاده کنید:

 

برای کودکتان الگو باشید

اگر خودتان در شمار افرادی قرار دارید که از سوار شدن به ماشین یا هواپیما می­ترسید، بهتر است اول خود را درمان کنید. مراقب باشید ترس خود را به فرزندتان انتقال ندهید.

 

کودک را نسبت به ترس از پرواز مقاوم کنید

  1. در مورد ترس، بحث کنید. بگذارید دلایل خود را برای ترسیدن به شما بگوید. شاید از محدود بودن در محیط اتومبیل یا هواپیما مضطرب است. در این صورت، به بخش 7■14 مراجعه کنید و اگر علت، ترس از ارتفاع است به بخش 6■14 مراجعه کنید.
  2. اطلاعات کودک را در مورد هواپیما­ها افزایش دهید. با استفاده از عکس­ها، داستان­ها و اسباب ­بازی­ها، اطلاعات کودک را در مورد پرواز و هواپیما­ها زیاد کنید. با کاغذ، موشک و هواپیما درست کنید. ادای خلبان را درآورید. به این شکل که خلبان شوید و با برج مراقبت (کودک) صحبت کنید؛ سپس جایتان را با او عوض کنید.
  3. کودک را به فرودگاه ببرید. اگر یکی از نزدیکان شما قصد سفر با هواپیما را دارد، برای بدرقة او به همراه فرزندتان به فرودگاه بروید و فرود آمدن و برخاستن هواپیما­ها را تماشا کنید. اگر در آنجا کسی در حال گریه است، برای کودک توضیح دهید که ناراحتی آن­ها برای آن است که مجبورند در یک شهر یا کشور دیگر دور از خانواده­ هایشان زندگی کنند، نه اینکه از هواپیما بترسند.

™کودک را برای آشنا شدن با هواپیما به نمایشگاه­های هواپیمایی ببرید. بگذارید از نزدیک یک هواپیمای واقعی را تماشا کند و در داخل آن راه برود.

™پس از آماده شدن کودک، در صورت امکان یک سفر هوایی ترتیب دهید. بهتر است این سفر در یک روز آفتابی انجام شود و در ضمن، زیاد طول نکشد (به یک شهر نزدیک سفر کنید.). استفاده از روش­های کسب آرامش (www.koodaklearn.ir/kxr ) را به کودک یادآوری کنید (به بخش 10■2 مراجعه کنید.).

در طول پرواز، کودک را سرگرم کنید و برای جلوگیری از گوش گرفتگی به او آدامس بدهید. اگر احتمال بیماری سفر را می­دهید، قبلاً با پزشک در مورد درمان­های مؤثر آن مشورت کنید.

در صورت امکان، ترتیبی دهید تا کودک قبل از پرواز خلبان­ها را ببیند و با آن­ها صحبت کند.

تمام مراحل پرواز را برای کودک شرح دهید. توضیح دهید که هواپیما ابتدا بر روی باند فرودگاه، حرکت می­کند تا سرعت بگیرد. سپس از زمین بلند می­شود و در نهایت، چرخ­هایش را جمع می­کند. برای تمام صدا­هایی که به گوش می­رسند، دلایل واضحی ارائه دهید.

 

کودک را نسبت به ترس از سوار شدن به اتوموبیل، مقاوم کنید

علت نگرانی بسیاری از کودکان در مورد سوار شدن به اتومبیل، ترس از تصادف است. مراحل زیر به شما کمک خواهند کرد تا بر این ترس غلبه کنید. تمرین­ها را به نوبت اجرا کنید و هنگامی که کودک به آرامش روانی رسید، به مرحلة بعدی بروید. در تمامی مراحل، کودک را تشویق کنید تا از تعیین میزان اضطراب استفاده کند. (مقدمة این فصل را بخوانید.)

  1. با کودک، در مورد ترس از نشستن در اتومبیل صحبت کنید. علت اصلی ترس او را جویا شوید. اگر خاطرة بدی در مورد تصادف یکی از بستگانش در ذهن دارد، به او آرامش دهید و توضیح دهید که این اتفاقات بسیار نادر هستند.
  2. لوازم ایمنی اتوموبیل را برای کودک شرح دهید. بی­آنکه اتومبیل را روشن کنید، داخلش بنشینید. طرز کار کمربند ایمنی و فایده های آن را توضیح دهید چراغ­های ترمز و راهنما را به فرزندتان نشان دهید و به او بگویید که هدف از تعبیة این چراغ­ها، آگاه کردن رانندة پشتی است. بدین­ معنا که اگر ترمز کنید چراغ ترمز روشن می­شود و رانندة پشتی متوجه می­شود که ماشین شما در حال توقف است و همین­طور، وقتی می­خواهید به چپ (یا راست) بپیچید چراغ­های راهنمایی چپ (یا راست) را روشن می­کنید.
  3. یک دور کوچک بزنید. وقتی احساس اضطراب کودک از نشستن در اتومبیل کاهش یافت، پیشنهاد کنید که یک دور کوچک با هم بزنید. ترجیحاً یک مسیر خلوت را انتخاب کنید. از کودک بخواهید در این حین، روش­های کسب آرامش را تمرین کند. آهسته و با دقت رانندگی کنید و مقصد را به کودک بگویید. انواع اتومبیل­ها را به کودک معرفی کنید. برای نمونه، اتوبوس، تاکسی، جیپ، کامیون و ... از او بخواهید یکی از انواع اتومبیل­ها مثلاً جیپ­ها را بشمارد. در صورت علاقة کودک، اسم اتوموبیل­ها را نیز به او یاد دهید. برای نمونه، بنز، پیکان، رنو، گالانت و ... روش دیگر این بازی آن است که برای مثال، هر دو، اتوموبیل­های قرمز را بشمارید. هر کس زودتر به شمارة 10 رسید، برنده است. بهتر است در مراحل اولیه به مکان­هایی بروید که برای کودک جاذبه داشته باشد، برای نمونه، به سینما یا بستنی­ فروشی.
  4. طول زمان رانندگی را بیشتر کنید. به­ تدریج، کودک را به مکان­هایی دورتر ببرید، سرعت اتوموبیل را بیشتر کنید (تا حد مجاز) و در مسیر­های همیشگی که ممکن است زیاد خلوت نباشند، رانندگی کنید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: چگونه با کودکم رفتار کنم
صاحب اثر: دکتر گاربر
موقعیت مطلب: فصل سیزدهم
صفحات: صفحه 462
لینک منبع: https://koodaklearn.ir/publication/21

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.