ترس کودکان از صدا­های بلند

ترس از رعد، آژیر خطر و حتی صدای زنگ در میان کودکان دو تا سه ساله معمول است؛ امّا بیشتر این اطفال تا سن چهار یا پنج سالگی به این صدا­ها عادت می­کنند. تنها برخی از آن­ها پس از این سنین هم واکنش­های شدیدی به این صدا­ها نشان می­دهند. در این صورت، باید با کمک به کودکتان به حل و رفع مشکل او بپردازید. البته، اولین اقدام آن است که پزشک، کودک شما را معاینه کند، زیرا ممکن است فرزندتان به صدا­هایی با فرکانس خاص، حساسیت داشته باشد.

 

از روش­های کسب آرامش استفاده کنید

برای آموختن این روش­ها به لینک زیر مراجعه کنید.

www.koodaklearn.ir/kxr

 

کودک را در برابر ترس مقاوم کنید

برای آشنایی با این روش، مقدمة این فصل را مطالعه کنید.

  1. مشخص کنید چه صدا­هایی موجب ترس کودک می­شوند. دربارة این صدا­ها با او صحبت کنید و علت ترسش را جویا شوید. پس از تهیه فهرستی از این صدا­ها آن را برحسب میزان ترس کودک، مرتب کنید.
  2. صدا­ها را بازسازی کنید. صدا­هایی را که موجب ترس کودک می­شوند، بر روی کاست ضبط کنید. بکوشید کیفیت ضبط تا حد امکان بالا باشد.
  3. کودک را آماده کنید. توضیح دهید که می­خواهید با استفاده از صدای ضبط شده، به او کمک کنید تا بر ترسش غلبه کند. به او اجازه دهید صدای ضبط صوت را خودش تنظیم کند و هرگاه بخواهد، آن را قطع کند.
  4. ضبط صوت را روشن کنید. در حالی­که کودک در آرامش کامل به سر می­برد، ضبط را با صدای کم روشن کنید. از او بخواهید میزان اضطراب خود را با یکی از اعداد یک تا ده بیان کند. به ­تدریج، صدای ضبط صوت را بلندتر کنید و یا بگذارید کودک، این کار را انجام دهد. آن­قدر این کار را تکرار کنید تا به راحتی بتواند با صدای بلند به آن گوش دهد. تحسین را فراموش نکنید.
  5. از تجربه­ های حقیقی استفاده کنید. صدا­ها را به صورت زنده و واقعی ایجاد کنید. از کودک بخواهید اگر می­ترسد گوش­هایش را با دست بگیرد. بادکنکی را بترکانید، با چکش بر روی میخ بکوبید و یا یک تفنگ ترقه ­ای را شلیک کنید. کم­کم از کودک بخواهید به تنهایی این کار­ها را انجام دهد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: چگونه با کودکم رفتار کنم
صاحب اثر: دکتر گاربر
موقعیت مطلب: فصل سیزدهم
صفحات: صفحه 450
لینک منبع: https://koodaklearn.ir/publication/21

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.