تغذیه با شیر مادر به روش صحیح

یکی از تحولات مهم در تغذیه نوزادان در چند دهه اخیر، بازگشت به تغذیه با شیر مادر است، مادران جوان ضمن مراجعه به پزشک ومشورت با آشنایانبا تجربه، می توانند روش صحیح شیر دادن به نوزاد را بیاموزند. نکات مهمی که رعایت آنها تغذیه با شیر مادر را برای نوزاد و مادر عملی و لذت بخش می سازد، عبارتند از:

 

آموزش و کسب آمادگی مادران

در سه ماهه آخر دوره بارداری، بهتر است در کلاس ها و جلسات آموزشی که توسط زایشگاهها و مراکز پزشکی درباره تغذیه با شیر مادر تشکیل می شود شرکت نمایید و ضمن پیدا کردن دوستان جدید، از تجربه مادران مؤفق استفاده کنید. در این جلسات، مسایل مربوط به این روش و راه حل های مربوط مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 

خلوت کردن مادر با نوزاد

مادرانی که در چند روز اول پس از تولد، در یک اتاق و بدون حضور دیگران در کنار نوزاد خود زندگی می کنند، فرصت و آمادگی بهتری برای تغذیه نوزاد به دست می آورند. نوزاد نیز در کنار مادر و در محیطی آرام ، آمادگی بیشتری برای گرفتن سینه مادر پیدا می کند.

 

شیر دادن در هنگام نیاز

مادرانی که طبق نیاز نوزاد و در دفعات متعدد به او شیر می دهند، در کار تغذیه نوزاد موفقتر از مادرانی هستند که شیر دادن را طبق برنامه ساعتی انجام میدهند. تعداد دفعات شیر دادن در تولید و ترشح شیر، مهم تر از مدت شیر دادن است. شیر دادن مطابق با تقاضای نوزاد، ترشح شیر را آسان می کند و مادر و نوزاد از آن لذت می برند. کمتر مشاهده شده است که در این شیوه سینه مادر دچار عفونت می شود.

 

مشورت با پزشک و پرستاران آزموده

بیمارستان ها و زایشگاه ها معمولاً پس از تولد نوزاد، خدمات مشورتی برای مادران جوان عرضه می کنند. این خدمات مخصوص مادرانی است که اولین نوزاد خود را به دنیا آورده اند. مشاوران تغذیه طرز خوابیدن یا نشستن و بغل کردن نوزاد را در هنگام شیر دادن به مادر می آموزند. و یاد می دهند که چگونه نوزاد را برای گرفتن سینه ترغیب کرده و از سنگین شدن سینه و زخم شدن سر سینه جلوگیری نمایند. مادرانی که در شیر دادن به فرزند خود، مشکل دارند و از آن لذت نمی برند یا آن را عملی نمی بینند، بیشتر کسانی هستند که به موقع از این مشورت ها استفاده نکرده اند.

 

پرهیز از شیر دادن در اتاق شلوغ

شیر دادن را نباید یک روش ساده تغذیه دانست، بلکه هنری است که مادر با آموختن آن می تواند با میل و رغبت به انجام دادن آن بپردازد. یکی از عوامل مهم در عدم توفیق مادران در امر شیر دادن، مشغله و گرفتاری زیاد آنهاست که وقت و حوصله کافی برای آنها باقی نمی گذارد. به این مادران باید آموخت که در حد امکان فعالیت های خود را برای مدتی به سایر افراد خانواده واگذار کنند تا وقت و نیروی بیشتری برای توجه و رسیدگی به نوزاد داشته باشند. در هفته اول بهتر است مادر تمام وقت خود را صرف کاری کند که از دیگران ساخته نیست، یعنی توجه و ابراز عشق مادری به نوزاد.

 

خوابیدن در کنار نوزاد

در هفته اول پس از تولد، خواب نوزاد در طول شب کامل نیست و چندین بار برای شیر خوردن بیدار می شود. اگر مادر در کنار نوزاد بخوابد، شیر دادن به او برایش آسان تر است. مادری که نزدیک نوزاد خوابیده است، با شنیدن صدای نوزاد، بلافاصله پیام او را دریافت می کند و به سرعت او را بغل کرده و شیر میدهد. دور بودن از نوزاد صدای او را دیر به گوش مادر می رساند و توزاد را مجبور می کند برای جلب توجه، صدای گریه خود را بلند تر کند. شنیدن این صدا برای مادر ناراحت کننده است. اگر نوزاد را در کنارخود بخوابانید، برنامه هماهنگ و موزونی بین شما و بیداری نوزاد به وجود می آید و قبل از اینکه صدای نوزاد بلند شود، در حالت نیمه خواب شروع به شیر دادن به او می کنید. در این حالت گریه نوزاد بلند نمی شود و برای سایر افراد خانواده مزاحمت و بد خوابی پیش نمی آید.

در ماههای اول، شیر دادن به نوزاد، به حوصله و وقت زیادی نیاز دارد. توجه و صرف وقت در این امر، شروع خوبی برای ادامه یک برنامه منظم و سالم تغذیه در ماههای آینده است.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
صاحب اثر: دکتر ویلیام سیرز
موقعیت مطلب: فصل هفتم
صفحات: صفحه 30
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/5

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.