تغذیه نوزاد با شیر مادر یا شیر خشک

در ماههای اول تولد، تغذیه نوزاد نسبت به سایر جنبه ها، احتیاج به وقت و رسیدگی بیشتری دارد و انتخاب نوع تغذیه نوزاد اهمیت زیادی پیدا می کند. معمولاً مادر قبل از تولد نوزاد، در مورد شیر دادن به او تصمیم می گیرد. هدف این فصل راهنمایی مادرانی است که درباره تغذیه نوزاد خود هنوز برنامه ای ندارند.

اگر تا نزدیک شدن زایمان هنوز نمی توانید در این مورد تصمیم بگیرید، بهتر است با دوستانی که فرزند خود را شیر می دهند مشورت کنید و درباره تاثیرات تغذیه با شیر مادر از آنها سؤال نمایید. مشورت با مادرانی که هر دو روش، یعنی تغذیه با شیر مادر و تغذیه مصنوعی را تجربه کرده اند، نیز می تواند به شما کمک نمایند. اما در هر حال به یاد داشته باشید که این تصمیم به سلیقه و میل شخصی است و باید با توجه به وضع خانوادگی خود آن را اتخاذ کنید. شیر دادن به نوزاد را نباید یک روش تغذیه ساده به حساب آورد و چون باید از روی میل و رغبت صورت گیرد، بهتر است ضمن مشورت با مادرانی که با شما همفکر هستند؛ از راهنمایی و حمایت آنها برخوردار شوید. امروزه بیشتر مادران پس از مطالعه و بررسی به امتیازات شیر مادر پی برده اند، ولی هنوز از نظر عاطفی برای قبول این تعهد آماده نیستند. در این مشورت ها اگر با کسی برخورد کردید که از این روش تغذیه نتیجه خوبی نگرفته است نباید دلسرد شوید، زیرا در بیشتر اوقات عدم آمادگی مادر و نداشتن حمایت فکری، مانع نتیجه گیری درست میشود.

پس از مشورت های لازم اگر به نتیجه نرسیدید، بهتر است این روش را به طور موقت تجربه کنید. شیر دادن به نوزاد را مطابق راهنمایی های فصل هفتم شروع نمایید و آن را به طور آزمایشی به مدت سی روز ادامه دهید. اگر نتیجه خوبی گرفتید با رغبت آن را ادامه دهید و اگر به هر دلیلی برایتان غیر عملی بود و یا آن طور که باید از آن لذت نمی برید، بهتر است از شیر خشک یا ترکیبی از دو روش استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که تغذیه نوزاد باید برای مادر و فرزند لذت بخش باشد و هیچ گونه اکراه و فشاری در کار نباشد.

در 30 سال اخیر، تغذیه با شیر مادر طرفداران زیادی در بین مادران پیدا کرده است و در کشور امریکا، از رقم کوچک 20 درصد به 60 درصد رسیده است. این روش در بعضی از کشورها رایج تر است و در بین 90 درصد مادران متداول می باشد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
صاحب اثر: دکتر ویلیام سیرز
موقعیت مطلب: فصل ششم
صفحات: صفحه 28
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/5

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.