تغذیه کودک با شیر مادر

شیر دادن به کودک از سینه خود می تواند جنبه ای بسیار لذت بخش از مراقبت کودک باشد، و با این کار بهترین نوع تغذیه را که طبیعت در اختیار گذاشته است به او میدهید. بنابراین اگر در روزهای نخست با مشکلاتی مواجه شدید عقب نشینی نکنید. شما و کودکتان باید این مهارت جدید را با هم یاد بگیرید، بنابراین اگر در ابتدا به نظر می رسد که نمی داند چطور مک بزند یا به مدت طولانی مک نمی زند، صبور باشید. نوزاد بلافاصله پس از تولد نیاز به غذای زیادی ندارد. اگر تغذیه با شیر خودتان در ابتدا دشوار به نظر می رسد، ماما یا رابط بهداشت می تواند به شما کمک کند. و قطعاً دوستان و بستگان می توانند در این مورد راهنمایی هایی بکنند. سازمانها و موسساتی نیز وجود دارد که در مورد تغذیه با شیر مادر، مادران را راهنمایی و کمک می کنند. استقامت در این زمینه ارزش دارد. سختی کار فقط در حدود یک هفته اول است. پس از آن ماهها تغذیه موفق و رضایت بخش را در پیش رو خواهید داشت.

 

نخستین دفعات شیر خوردن نوزاد

در یک وضعیت راحتی و عمودی بنشینید و پشتتان را تکیه دهید. صندلی با ارتفاع کم و بدون دسته برای این منظور بهتر است، اما می توانید در رختخواب راست بنشینید و پشتتان بالشت بگذارید. کودک را رو به خودتان و نزدیک به بدنتان بگیرید، طوری که سینه او نزدیک سینه شما باشد. کودک را تا سینه تان بالا بیاورید، نه اینکه خودتان به طرف او خم شوید.

* کودک شما هنگام شیر خوردن ناحیه تیره رنگ نوک پستان را می مکد.

* زیر کودکتان بالش بگذارید تا وزن کودک روی آن بیفتد.

 

شیر دادن به کودک بزرگتر

وقتی که هر دوی شما در امر شیر دادن و شیر خوردن مسلط تر شدید، خواهید توانست تقریباً در هر وضعیتی که راحت تر باشید شیر بدهید. مثلاً نشستن به حالت چهار زانو روی تخت یا کف اتاق، مخصوصاً اگر به بالش یا مبل تکیه دهید.خودتان را در وضعیتی راحت قرار دهید، چون ممکن است تا یک ساعت در آن وضعیت باشید. نفس عمیقی بکشید و شانه هایتان را رها کنید. هر قدر کودک احساس کند راحت تر هستید، راحت تر شیر خواهد خورد. تا جای ممکن امکان تماس پوستی را برای او فراهم سازید. اگر در خلوت هستید لباستان را درآورید. اگر لباس به تن نداشته باشید شاید گرفتن نوک پستان برای کودک راحت تر باشد.

* سعی کنید یک دست کودک آزاد باشد تا سینه شما را لمس کند.

 

یافتن نوک سینه

1- کودک شما دارای یک بازتابه غریزی است که موجب می شود نوک سینه شما را برای دستیابی به غذا جستجو کند. این بازتابه «طلبیدن» نام دارد. تا حدود 10 روزگی کودک، این بازتابه را با لمس خفیف آن گونه او که به شما نزدیک تر است می توانید فعال کنید. با این کار، کودک به سمت سینه شما بر می گردد و نوک سینه را جستجو می کند.

2- اگر کودک شما سرش را به طور غریزی برنمی گرداند. سینه تان را درست از عقب هاله نوک سینه آرام فشار دهید تا چند قطره شیر خارج شود. با نوک سینه تان لبهای او را لمس کنید تا تشویق شود که دهانش را باز کند.

 

نخستین دفعات تغذیه با شیر مادر

گرفتن نوک سینه

1- سر او را به سینه تان نزدیک کنید، تا چانه اش روی سینه شما قرار گیرد و زبانش زیر نوک سینه تان قرار گیرد. نوک سینه تان را به سمت دهان او هدایت کنید .

2- وقتی کودک شما نوک سینه تان را گرفت، او فقط مک نمی زند، بلکه با فشار دادن مخازن شیر واقع در قاعده هاله نوک سینه با آرواره هایش پستان شما را می دوشد. اگر کودک شما فقط نوک سینه را مک بزند، نوک سینه تان دردناک می شود و شیری نصیب کودک نمی شود. اگر سینه تان تیر کشید نفس عمیقی بکشید تا آرام شوید.

3- از زاویه دید شما، اگر کودک نوک پستان را درست گرفته باشد، خواهید دید که آرواره هایش کاملاً باز و سینه شما دهانش را پر کرده است. اگر ببینید که گیجگاه و گوش های او حرکت می کند، می توانید بفهمید که درست شیر می خورد، زیرا این نشان می دهد که عضلات آرواره او سخت در حال کار کردن است.

 

بازتابه جاری شدن

عمل مک زدن توسط کودک شما، سینه تان را تحریک می کند تا شیری که ذخیره کرده اند آزاد کنند. ممکن است جریان گرم شیر را که بازتابه جاری شدن نام دارد به صورت احساس مور مور شدن بلافاصله پس از گرفتن نوک سینه توسط کودک احساس کنید. البته همه آن را احساس نمی کنند، بنابراین اگر این احساس را نداشتید تعجب نکنید. اگر این بازتابه موجب می شود که از سینه دیگرتان نیز شیر سرازیر شود، یک تکه پارچه را روی سر سینه دیگرتان بگذارید تا قطرات شیر را به خود بکشد یا از بالشتک مخصوص این کار استفاده کنید.

* در حال شیر دادن با کودکتان صحبت کنید، زیرا ارتباط با کودک به اندازه شیری که به او می دهید اهمیت دارد.

* سر کودک را بالاتر از بقیه بدن او بگیرید.

 

جدا کردن کودک از سینه

1- بگذارید کودک تا وقتی که می خواهد از سینه اول شیر بخورد و آن را خالی کند. سینه ای که خالی از شیر شود کوچکتر و سبکتر به نظر می رسد. کودک گاهی در حین شیر خوردن توقف می کند و تا مدتی فقط مک می زند. پس از چند دقیقه که دیدید که دیگر شیری وارد دهان کودک نمی شود، او را از سینه تان جدا کنید تا آروغ بزند. نوک سینه تان را عقب نکشید، چون درد خواهد گرفت. انگشتتان را بین آرواره های آن قرار دهید تا دیگر مک نزند.

2- یک برگ دستمال کاغذی سینه بندتان روی سمتی که کودک خالی کرده است قرار دهید. در مرتبه بعدی که به کودک شیر می دهید، او را ابتدا در سمت دیگر سینه تان بگذارید، تا میزان تحریک سینه ها یکسان باشد. کودک را بنشانید تا آروغ بزند.

* از انگشت کوچکتان اگر تمیز است، برای جلوگیری از مک زدن کودک استفاده کنید.

 

دادن شیر از سینه دیگر

1- پس از یکی دو بار آروغ زدن و شاید یک خواب کوتاه، سینه دیگرتان را به کودک بدهید. شاید به اندازه کافی گرسنه باشد تا این سینه را نیز خالی کند، یا شاید فقط برای کسب آرامش مک بزند. نیاز کودک به این حس آرامش کمتر از نیاز او به شیر نیست.

2- وقتی کودکتان به اندازه کافی شیر خورد، در آغوش شما به خواب عمیقی می رود و سر سینه شما از دهانش بیرون می افتد اگر تصور می کنید که به حد کافی شیر نخورده است نگران نباشید در مورد اینکه کودکتان در هر زمان چقدر شیر می خواهد و به چقدر شیر نیاز دارد می توان به خود او اعتماد کرد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب همه مادران سالم اند اگر
صاحب اثر: الیزابت فنویک
موقعیت مطلب: فصل دوم
صفحات: صفحه 90
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/4

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.