خطرات تماشای زیاد تلویزیون در کودکان و آسیب های آن

برنامه های تلویزیون قطعاً ارزش های کودکان و برداشت های آنها را از دنیا و واقعیت های جامعه تحت تاثیر قرار می دهند؛ به ویژه هنگامی که این تاثیرات مدام به صورت انباشتی باشد. بزرگسالان این توانایی را دارند که بین واقعیت و افسانه و خوب و بد تمایز بگذارند و بتوانند ذهنشان را از چیزی که جلو چشمشان به نمایش درآمده است، جدا کنند. ولی کودکان، خام و احساساتی هستند. کودکان چیزی را که می بینند و می شنوند، باور می کنند و دیدگاههایی را که به صورت دیداری و شنیداری جذاب به آنها ارائه می شود، قبول می کنند. آنها این آمادگی را دارند که خود را با شخصیت های محبوب  و قوی تلویزیونی شبیه سازی کنند و به مرور زمان، نقطه نظر های مثبت یا منفی آنها را بپذیرند. به نظر می رسد که کودکان بسیار تاثیر پذیر یا عجول، بیشتر مستعد این هستند که صحنه های خشونت آمیزی را می بینند، نمایش دهند و اجرا کنند؛ در حالی که کودکان دیگر ممکن است دچار کابوس شوند و از صحنه هایی که دیده اند بترسند. ما معتقدیم که تلویزیون به صورت یک واقعیت زندگی درآمده است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد – با این که بسیاری از والدین آرزو دارند که کاش میشد چنین کرد – با این حال می توان از تلویزیون به صورت موردی استفاده شود. والدین باید برای استفاده سالم از تلویزیون، دست به انتخاب بزنند؛ به این ترتیب که برنامه های تلویزیون و زمانی را که کودکان برای تماشای تلویزیون سپری می کنند، تحت کنترل درآورند.

 

الگو را زود جا بیندازید

اگر می خواهید که تلویزیون نقش کوچکی را در زندگی کودک شما بازی کند، این الگو را از زمانی که کودکان هنوز خردسال هستند و پیش از آنکه مشکلی ایجاد شود، جا بیندازید و زمانی که کودکان بزرگتر شدند باز به کنترل خود ادامه دهید. ما پیشنهاد می کنیم برای اینکه بتوانید وپایان خود را خوب کنترل کنید، از پیش برنامه ریزی کنید و جایگزین های دیگری را ارائه دهید.

* از پیش برنامه ریزی کنید. سعی کنید علاوه بر تلویزیون تماشا کردن کودکتان، تلویزیون تماشا کردن خودتان را نیز تنظیم کنید. به محض اینکه از خواب بلند شدید تلویزیون را روشن نکنید و تا شب.

* جایگزین های دیگری را ارائه دهید. از تلویزیون به عنوان وسیله ای که با آن کودکتان را یک جا آرام نگه می دارید، استفاده نکنید. اطمینان حاصل کنید که کودک فعالیت های لذت بخش تر دیگری نیز دارد که او را شاد و سرگرم نگه می دارد و تلویزیون را تنها برای تماشای برنامه های خاصی روشن کنید.

 

تماشای تلویزیون خانواده را کنترل کنید

با بزرگ تر شدن کودکان و تمایل آنها به تماشای تلویزیون، بیش از حدی که شما می خواهید، باید برنامه ای برای تلویزیون تماشا کردن بریزید. در ابتدا تصمیم بگیرید که چه مدت زمانی و چه وقت به کودک اجازه خواهید داد که تلویزیون تماشا کند. ممکن است تصمیم بگیرید که کودک در زمانهای معینی بدون محدودیت تلویزیون تماشا کند و یا اینکه در زمانهای معینی بدون محدودیت ولی تنها برنامه های تایید شده توسط شما را تماشا کند، و یا اینکه در مدت، وقت و برنامه ها محدودیت قائل شوید. ممکن است برنامه شما به سادگی به صورت دایره کشیدن در جدول برنامه های تلویزیون روزنامه طرح شود. به کودک اجازه دهید که در انتخاب برنامه ها به شما کمک کند، ولی تایید نهایی را برای خودتان نگه دارید.

 

در مورد قوانین، عادلانه رفتار کنید

همیشه هنگای که به هر دلیل می خواهید کودکتان تلویزیون تماشا نکند، قاطع و صریح باشید.

* سعی کنید تا حد امکان، تلویزیون را در میان یک برنامه قطع نکنید. برای کودکان، بسیار سخت است که در وسط برنامه تلویزیون را خاموش کنند.

* به کودک تذکر بدهید. از قبل او را آگاه کنید که زمان تقریبی خاموش کردن تلویزیون چه موقع است. در مورد کودکان کوچکتر، به آنها بگویید که ده دقیقه دیگر فرصت دارند و سپس تایمر آشپزخانه را روشن کنید. هنگامی که زنگ زده شد تلویزیون نیز خاموش خواهد شد. یا اینکه به آنها بگویید: «وقتی این برنامه تموم بشه، تلویزیون خاموش میشه!»

* اگر یک برنامه تلویزیونی با زمان صرف شام، زمان خواب یا برنامه های دیگر تداخل دارد، از آغاز، اجازه تماشا کردن آن را ندهید.

 

برنامه های تلویزیون تماشا کردن در خانه را تغییر دهید

اگر کودکتان به تماشای تلویزیون معتاد شده است و بیش از مقداری که شما تعیین کرده اید، تلویزیون تماشا می کند، عاقلانه است که تغییراتی در این زمینه بدهید.

* فعالیت های جایگزین دیگر. فعالیت های دیگری را جایگزین تماشای تلویزیون کنید. «قراره برنامه مورد علاقه ات رو ساعت هشت و نیم نگاه کنی. تا آن موقع دوست داری چه کار کنی؟» ممکن است به او پیشنهاد انجام بازی خاصی، کتاب خواندن و یا ورزش کردن را بدهید.

* تعهد خانوادگی بگیرید. تمام اعضاء خانواده را برای یک جلسه جمع کنید. از آنها یک تعهد جدی گروهی برای تغییر عادت های تلویزیون تماشا کردن بگیرید. اطمینان حاصل کنید که کودکان می فهمند که تلویزیون تماشا کردن به مقدار زیاد، برای آنها خوب نیست و چرا. آنها را برای اجرای برنامه های تلویزیون تماشا کردن و یا کمتر تلویزیون تماشا کردن تحسین کنید. خانواده ای برنامه خود را با یک هفته تعطیل کامل تلویزیون تماشا کردن برای همه، شروع کرد. بعد از پایان هفته همگی از این مطلب متعجب شدند که آن هم که انتظار داشتند بد نشد. تعطیلات هفتگی هم می تواند باعث تغییر برخی عادت ها از جمله تماشا کردن تلویزیون شود.

 

از تلویزیون به عنوان جایزه استفاده کنید

هنگامی که کودک از تلویزیون تماشا کردن لذت ببرد، تماشای تلویزیون می تواند یک تقویت کننده طبیعی برای رفتار های دیگر او باشد. می توانید تلویزیون تماشا کردن را به فعالیت های دیگری که قصد افزایش آن را دارید، منوط کنید. برای مثال می توانید بگویید: «جک، اگر مشق های شبت را تموم کنی می تونی نیم ساعت پیش از شام تلویزیون تماشا کنی.» یا اینکه اگر می خواهید کودکتان بیرون از خانه بازی کند، می توانید به او بگویید: «برو بیرون نیم ساعت بازی کن . بعد از اون می تونی برگردی و نیم ساعت تلویزیون تماشا کنی.» در آغاز، زمان کار مورد نظر و تماشای تلویزیون را یکسان قرار دهید، ولی بعداً می توانید نسبت را کاهش دهید. به عنوان مثال، در ازای یک ساعت بازی در بیرون از خانه به او اجازه نیم ساعت تلویزیون تماشا کردن بدهید.

 

هنگامی که در منزل نیستید، تماشای تلویزیون را کنترل کنید

برنامه تلویزیون تماشا کردن، چه در منزل باشد و چه در منزل نباشد، باید اجرا شود. گاهی برای اجرای دقیق برنامه یک بار یادآوری کفایت می کند. ولی گاهی واقعاً احساس می کنید که نمی توانید به کودکتان اعتماد کنید که صرفاً برنامه های تعیین شده را تماشا کند. و یا اینکه نگران این هستید که در غیاب شما برنامه مختص بزرگسالان را تماشا کند. اگر مطمئن نیستید که تلویزیون تا هنگام مراجعت شما روشن نمی شود، می توانید دکمه انتخاب کانال را از جا در آورید و یا اینکه از یک رابط قابل جدا شدن استفاده کنید و یا اینکه از قفل مخصوص کانال ها استفاده کنید تا کودک صرفاً بتواند کانال های بخصوصی را تماشا کند.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم
صاحب اثر: دکتر گاربر
موقعیت مطلب: بخش چهارم
صفحات: صفحه 124
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/21

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.