دانستنی های پیش از بارداری

 پیش از بارداری باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

تصمیم به بارداری

اقداماتی وجود دارد که احتمال بارداری سالم و به دنیا آوردن کودکی سالم و بی نقص را افزایش میدهند. بهترین حالت این است که شما و همسرتان حداقل سه ماه قبل از باردار شدن، برای آن برنامه ریزی کنید. در چند هفته نخست، که شاید حتی ندانید که باردار هستید، رشد کودک شما بیشترین تأثیر را از عوامل بیرونی می پذیرد. تناسب جسمانی و تغذیه صحیح موجب می شود که کودک داخل شکم شما به بهترین نحو ممکن تغذیه و حفاظت شود. از سویی ممکن است خطراتی در محل کار شما وجود داشته باشد که بر کودک شما اثر بگذارد، یا شاید در قبال بیماری های خاصی مانند سرخجه واکسینه نشده باشید. برنامه ریزی برای بارداری موجب میشود که زمان لازم را برای فکر کردن به این مخاطرات و رفع آنها داشته باشید.

 

آیا قرص ضد بارداری مصرف میکنید یا قبلا مصرف می کردید؟

بهتر است مدت زمان طولانی قبل از بارداری، مصرف قرص را کنار بگذارید تا بدن شما فرصت کافی برای بازگشت به چرخه ی طبیعی خود داشته باشد. قبل از تلاش برای بارداری بگذارید سه بار قاعده شوید (در این مدت می توانید از کاندوم استفاده کنید) اگر قبل از منظم شدن قاعدگی باردار شوید، پیش بینی تاریخ زایمان دشوار خواهد شد.

 

اسید فولیک

از زمانی که استفاده از وسایل ضد بارداری را متوقف ساختید تا هفته دوازدهم بارداری باید از قرص اسید فولیک استفاده کنید. اسید فولیک، که فولات یا فولاسین نیز نامیده می شود، یکی از ویتامین های ب است. این ویتامین یکی از چند ماده غذایی است که معلوم شده است از نواقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا یا آنانسفالی جلوگیری می کنند. لوله ی عصبی، که بعدا ستون فقرات کودک را تشکیل می دهد، به فاصله کوتاهی پس از باردار شدن شکل می گیرد، شاید حتی قبل از اینکه متوجه بارداری خود شوید. در صورت کمبود اسید فولیک، ممکن است لوله عصبی در امتداد طول خود کاملاً جوش نخورد، و منجر به بیرون زدن طناب نخایی و عارضه ای به نام اسپینا بیفیدا شود. نوزادان مبتلا به آنانسفالی به فاصله کوتاهی پس از تولد می میرند زیرا بخش بزرگی از مغز یا همه آن را ندارند.

 

باردار شدن

اگر تصمیم به باردار شدن گرفته اید، دقت کنید که در زندگی شما هیچ چیز مضر به حال کودکتان وجود نداشته باشد. همه اعضای مهم بدن کودک در سه ماه اول بارداری شکل می گیرد، بنابراین در طی این زمان سلامتی او خیلی راحت می تواند به خطر بیفتد. هنگامی که باردار شدید، به دلیل بعضی تغییرات، مانند سنگین شدن پستانها ی احساس تهوع، از آن مطلع یا به آن مضنون خواهید شد. بیشتر این تغییرات از افزایش سطح هورمون های بدن در هفته های نخست بارداری ناشی می شود و دلیل آن این است که بدن شما دارد خود را آماده پرورش و تغذیه کودک می کند.

 

علائم اولیه بارداری

هنگام بارداری یکی از علائم ذیل یا مجموعه ای از آنها بروز می کند.شاید در ابتدا متوجه هیچ یک از این تغییرات نشوید، اما با این حال به طور غریزی خواهید فهمید که حامله اید، زیرا «احساس» متفاوتی دارید.

 • عدم وقوع قاعدگی (آمنوره). این معمولاً یکی از نخستین علائم حاملگی است، اما اگر قاعدگی شما معمولاً نامنظم است، یا اگر مضطرب، گرفتار، یا بیمار هستید، یا کمبود وزن دارید، شاید این علامت قابل اطمینانی نباشد. این نیز ممکن است پس از حاملگی، در حدود زمانی که معمولاً انتظار قاعدگی میرود، لکه های خون ببینید.
 • ممکن است سینه های شما بزرگ و دردناک شود، و شاید کمی حالت خارش نیز داشته باشید. ممکن است رگهای روی سطح سینه ها برجسته تر شوند.
 • احساس طعمی عجیب (مانند طعم فلز) در دهان
 • احساس خستگی شدید، نه فقط هنگام شب، بلکه هنگام روز.
 • احساس بی حالی و شاید سرگیجه.
 • ممکن است ترشحات مهبل افزایش یابد.
 • تهوع و شاید استفراق، که ممکن است در هر ساعتی از روز رخ دهد. ممکن است بو های خاصی باعث حالت تهوع در شما شود، خصوصاً بو های آشپزخانه.
 • شاید بعضی غذا ها برایتان طعم غیر عادی داشته باشد، و ممکن است از بعضی چیزها متنفر شوید، مثلاً  قهوه یا دود سیگار، و به بعضی چیز های دیگر اشتیاق شدید پیدا کنید.
 • شدت یافتن حالات عاطفی (زود رنجی و تحریک پذیری) که عمدتا  به دلیل تغییرات هورمونی است.
 • تکرار ادرار، هر چند ممکن است دفع ادرار به مقدار خیلی کم صورت گیرد.

 

محاسبه تاریخ زایمان

از زمان لقاح تا تولد کودک حدود 266 روز به طول می انجامد. بیشترین احتمال انعقاد نطفه در زمان تخمک گذاری وجود دارد. در چرخه طبیعی قاعدگی که 28 روز است، تخمک گذاری حدود 14 روز قبل از قاعدگی بعدی رخ می دهد. بنابراین برای محاسبه تاریخ تقریبی زایمان، 280 روز (14+2266) از نخستین روز آخرین قاعدگی خود حساب کنید. یادتان باشد که این محاسبه تقریبی است. حاملگی طبیعی از 38 هفته تا 42 هفته طول می کشد و میانگین آن 40 هفته می باشد.

مطالب عمومی

 • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب همه مادران سالم اند اگر
صاحب اثر: الیزابت فنویک
موقعیت مطلب: فصل اول بارداری و زایمان
صفحات: صفحه 10
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/4

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

 1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.