دستورهای آشپزی نخستین پوره ها

نخستین پوره سبزیجات

نخستین غذاهای کودک شما باید دارای طعم ملایم، امکان هضم آسان و کاملاً نرم یکدست باشد و احتمال بروز واکنش حساسیتی نداشته باشد. در یکی دوهفته اول با پوره هایی که فقط از یک ماده غذایی تشکیل می شود شروع کنید و بعد به سراغ ترکیبات سبزیجات ریشه ای بروید.

1 -هویج ها یا سیب زمینی ها را به صورت قطعات کوچک خرد کنید. آنها را داخل بخارپز یا آب کش روی آب در حال جوشیدن بگذارید و حدود 15 دقیقه یا تا وقتی که نرم شوند بپزید. راه دیگر آن است که آنها را در یک قابلمه بگذارید و روی آنها فقط به اندازه ای که رویشان را بگیرد آب جوش بریزید، و حدود 15 دقیقه یا تا وقتی که نرم شود بپزید.

2 -با استفاده از بخشی از مایع بخار پز یا قابلمه، سبزیجات مذکور را با هم مخلوط کنید و به صورت پوره در آورید.

3 -مقداری از پوره را با قاشق داخل کاسه کودک بریزید و به صورت ولرم به او بخورانید. بقیه پوره را در قالبهای یخ استریل بریزید و منجمد کنید.


250 گرم هویج یا سیب زمینی (یا مخلوطی از هردو) پوست کنده


آماده سازی / پخت 5 دقیقه / 15 دقیقه

مناسب برای انجماد

برای 8 وعده کافی است 

 

 

پوره سبزیجات خامه ای

پوره های سبزیجات ریشه ای که طعم ناملایم دارند، مانند هویج را می توان با اضافه کردن برنج بچه ملایم تر کرد. ترکیب برنج بچه با بروکلی و گل کلم بخار پز شده و پوره شده نیز خوب می شود.

1 -برنج و شیر را طبق دستورالعمل روی بسته بندی آن مخلوط کنید، و با پوره سبزیجات هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند.

2 -کمی از پوره را با قاشق در کاسه کودک بریزید و به صورت ولرم به او بخورانید. بقیه را در قالبهای یخ استریل بریزید و منجمد کنید. 


1 قاشق غذا خوری برنج بچه با مکمل ویتامین و آهن

3 قاشق غذا خوری شیر خشک یا شیر مادر

4 قاشق غذا خوری از نخستین پوره سبزیجات (پوره هویج و سیب زمینی)


آماده سازی / پخت 5 دقیقه / 2 دقیقه

مناسب برای انجماد

برای 6 وعده کافی است 

نخستین پوره میوه

فقط میوه های کاملاً شیرین و رسیده را برای کودک خود انتخاب کنید. این پوره کمی رقیق تر از پوره سبزیجات خواهد بود. مخلوط پوره سیب و گلابی خوب می شود.هر میوه ای که برای نخستین پوره به کار میبرید، به جز موز و آووکادو، باید پخته شود. در 5 ماهگی می توانید از هلو، انبه، آلو، طالبی، و هندوانه به صورت خام استفاده کنید، مشروط به اینکه رسیده و آبدار باشد.

1 -میوه انتخاب شده را به قطعات کوچک هم اندازه خرد کنید، تکه ها را همراه با آب در قابلمه ای با ته ضخیم بریزید، در آن را بگذارید و با حرارت کم بپزد تا وقتی که نرم شود (برای سیب حدود 10 دقیقه و برای گلابی حدود 4 دقیقه).

2 -میوه پخته شده را در مخلوط کن همراه با مقداری آب قابلمه به صورت پوره درآورید. در صورت لزوم مقداری آب جوشیده و سرد شده به آن اضافه کنید تا رقیق تر شود.

3 -کمی از پوره را با قاشق در کاسه کودک بریزید و به صورت ولرم به او بخورانید. بقیه پوره را درقالبهای یخ استریل بریزید و منجمد کنید.

گونه دیگر

یک موز خام را له کنید و با تقریباً 2 قاشق غذا خوری شیر مادر یا شیر خشک پوره کنید، در صورت لزوم موز را می توانید چند ثانیه در اجاق مایکروویو حرارت دهید تا له کردن آن آسان تر شود. این پوره ها برای منجمد کردن مناسب نیست.


2 عدد سیب  یا گلابی به اندازه متوسط، پوست کنده و بی هسته


آماده سازی / پخت 5 دقیقه / 5 تا 10 دقیقه

مناسب برای انجماد

برای 6 وعده کافی است

 

برنج بچه میوه ای

برنج بچه غذای ارزشمندی به عنوان نخستین غذاست، زیرا هضم آن آسان است و طعمی شیر مانند دارد که تغییر رژیم غذایی از رژیم فقط شیر به غذاهای جامد را برای کودک آسان می سازد. آن را می توان به صورت ساده یا مخلوط با پوره به کودک خوراند.

1 برنج و شیر را طبق دستورالعمل روی بسته بندی آن مخلوط کنید، و با پوره میوه هم بزنید تا کمی حالت خامه ای پیدا کند.

2 کمی از پوره را با قاشق در کاسه کودک بریزید و به صورت ولرم به او بخورانید. بقیه را در قالبهای یخ استریل بریزید و منجمد کنید.


1 قاشق غذا خوری برنج بچه با مکمل ویتامین و آهن

3 قاشق غذا خوری شیر خشک یا شیر مادر

4 قاشق غذا خوری از نخستین پوره میوه


آماده سازی / پخت 5 دقیقه / 2 دقیقه

مناسب برای انجماد

برای 6 وعده کافی است 

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب تغذیه و آشپزی برای همه کودکان
صاحب اثر: آنابل کارمل
موقعیت مطلب: بخش دو
صفحات: صفحه 28
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/8

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.