ماساژ کودک به هنگام دندان درآوردن

بیشتر نوزادان وقتی دندان درمی‌آورند لثه‌هایشان ورم می‌کند و این ورم با درد و ناراحتی همراه است. ماساژ به این مسئله کمک می‌کند زیرا فشار، باعث کاهش تورم در لثه‌ها می‌شود حرکاتی که در اینجا نشان داده‌شده به‌طور موقت درد دندان را کم می‌کند و اگر نوزاد عصبی و ناراحت باشد او را آرام می‌سازد .در صورت امکان این حرکات را قبل از دندان‌درآوردن انجام دهید تا کودکتان با آن‌ها آشنا باشد و وقتی  در ناحیه لثه‌هایش احساس ناراحتی می‌کند به شما اجازه دهد که این حرکات را روی او انجام دهید. همچنین ماساژ تمام بدن را روی کودکتان انجام دهید این کار باعث تحریک بدن او برای تولید آندرفین (ضد درد) می‌شود که به او کمک می‌کند تا دردش تسکین یابد.

 

علائم و نشانه‌ها ی دندان درآوردن در کودکان

کودکانی که دندان درمی‌آورند:

  • انگشتانشان را می‌جوند یا در دهانشان می‌گذارند
  • گونه‌های برافروخته و سرخ دارند
  • کمی تب می‌کند
  • از لثه‌های قرمز یا متورم رنج می‌برند
  • پوستشان در ناحیه تناسلی قرمز و ملتهب می‌شود

۱. حرکت چرخشی بر روی لثه بالا: هر دو شست خود را کنار هم در فرورفتگی لبه بالا قرار دهید به‌آرامی فشار دهید و حرکت چرخشی کوچکی را ایجاد کنید سپس فشار را رها کنید شستهایتان راکمی به‌طرف بیرون حرکت دهید و حرکت را تکرار کنید این کار را در امتداد عرض لب بالا انجام دهید و تا خط فک بالا به سمت گوش‌ها ادامه دهید

۲. حرکت چرخشی بر روی لثه پایین: هر دو شست خود را نزدیک به هم درست زیر لب پایین کودکتان و در قسمت وسط قرار دهید. به‌آرامی فشار دهید و حرکت چرخشی کوچکی را با شستتان انجام دهید و سپس فشار را رها کنید. شستهایتان راکمی به‌طرف بیرون و به‌آرامی حرکت دهید. و تکرار کنید. در امتداد عرض لثه تا خط فک پایین ادامه دهید و به‌طرف گوش‌ها بالا بیاید.

 

داستان واقعی

وقتی ربکا شش هفته داشت او را به کلاس‌های ماساژ کودک بردم دو حرکتی که یاد گرفتم به ماساژ لثه‌ها  از روی پوست بالا و پایین لب‌ها مربوط بود. او گفت این حرکت‌ها باعث راحت بیرون آمدن دندان‌ها می‌شود وقتی ربکا شروع به دندان‌درآوردن کرد آن ماساژها را روی او انجام دادم او از این ماساژها لذت می‌برد و تا مدتی دردش التیام پیدا می‌کرد و دوباره می‌خندید فکر می‌کنم این ماساژها توجه او را از درد منحرف کرده بود.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 86

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.