علت دندان قروچه یا فشردن دندان ها به یکدیگر در کودکان

وقتی کودکی به طور مدام دندان هایش را به هم می فشارد یا می ساید، دچار عادتی شده است که آن را دندان قروچه (بروکسیسم) می نامند. والدین نباید این حالت را فقط یک عادت آزار دهنده محسوب کنند، زیرا ممکن است با گذشت زمان تاثیرات جدی روی دندان ها و فک ها ایجاد کند.

کودکی که شب ها دندان هایش را به هم می فشارد در طول روز نیز این کار را انجام می دهد. برای ترک این عادت، بهتر است ابتدا در طول روز جلوی آن گرفته شود.

 

آرامش تدریجی را به کودک بیاموزید

وقتی کودک مضطرب و خسته است، ماهیچه های صورت و فک خود را منقبض می کند و دندان هایش را به هم فشار می دهد. در برخی از کودکان این فشار دادن، به تدریج به ساییدن مدام دندان ها تبدیل می شود. کودک، این رفتار را تا از میان رفتن فشار روانی ادامه می دهد اما به تدریج رفتار یاد شده به شکل عادت در می آید.

به کودک بیاموزید تا آرام شود. اگرچه او دچار انقباض ماهیچه ای صورت است، ولی باید روش کسب آرامش را برای کل بدن فرا گیرد.بخش10-2 را ببینید.

بر روی تمرین های شل کردن ماهیچه های صورت تأکید کنید. وقتی کودک در شل کردن کل بدن خود مهارت یافت، روی ماهیچه های صورت، تمرکز کنید. کودک را مجبور کنید تا چندین بار در روز، روی شل کردن صورتش تمرین کند.

پس از مراحل بالا می تواند از نوع دیگری از آرامش تدریجی استفاده کند. تمرین مختصری که در بخش 10-2 ذکر شده است، می تواند کودک را در تمام طول روز آرام نگه دارد. کودک به خود لبخند می زند، دندان هایش را به آرامی می فشارد و دو نفس عمیق می کشد. پس از دومین بازدم، دهانش را به آرامی باز نگه می دارد و با خود زمزمه می کند، آرام باش، آرام، آرام...

 

درمورد دندان قروچه کودک با دندانپزشک مشورت کنید

کودک را نزد دندانپزشک ببرید و در مورد دندان قروچه با او صحبت کنید. دندانپزشک ابتدا وضعیت مفصل تمپورومندیبولار را بررسی می کند؛ زیرا اشکالات این مفصل می تواند در ایجاد این مشکل نقش داشته باشد. دندانپزشک، ممکن است با توجه به سن کودک و میزان آسیب به مینای دندان ها، یک محافظ پلاستیکی تجویز کند که شب ها در دهان کودک گذاشته می شود.

 

تمرین ها یی که هوشیاری کودک را به دندان ساییدن، افزایش می دهند

  • اثر آیینه. کودک را مجبور کنید تا به چهره خود در آینه بنگرد و حالت صورت خود را در هنگام فشردن دندان ها بر هم مشاهده کند. از او بخواهید تا در همین حالت، سومین تمرین آرامش تدریجی را انجام دهد. آیا با این تمرین چهره اش تغییر می کند؟ او را به انجام هر دو فعالیت (فشردن دندان ها بر هم و کسب آرامش تدریجی) وادارید تا منظره صورت خود را در جریان هر دو حالت ببینید.
  • تمرین: تمرین های بالا باید تا زمانی انجام گیرد که کودک، کاملاً از عادت ناپسندش آگاه شود، و بتواند در هر زمانی که مرتکب آن عمل شد، چهره خود را مجسم کند.

 

برای کودک انگیزه ایجاد کنید

در کنار کودکتان بنشینید و فهرستی از علت هایی را که بر اساس آنها ترک این عادت ضروری است، در اختیار او بگذارید.این فهرست را می توانید از منابع گوناگونی نظیر اثر آینه، پاداش هایی که به کودک وعده می دهید و بخش مهمی را نیز در جریان مشورت با دندانپزشک تهیه کنید.

 

برای ترک دندان قریچه در کودکان پاداش تعیین کنید

مدت زمان خاصی مانند یک دوره از تعطیلات را که برای چندین روز متوالی در کنار کودک خود هستید، انتخاب کنید. به کودک بگویید که اگر بتواند برای پانزده تا سی دقیقه (هرچه سن کودک بیشتر باشد زمان بیشتری تعیین کنید.) دندان هایش را بر روی هم نساید، یک علت دریافت خواهد کرد. در آغاز، می توانید به هر سه یا چهار علامت یک پاداش اختصاص بدهید؛ اما به تدریج این رقم را افزایش بدهید.

 

تنفس با دهان باز را به کودک بیاموزید

هر گاه کودک را در حال فشردن و ساییدن دندان هایش مشاهده کردید، او را مجبور کنید این تمرین را انجام دهد: برای سه دقیقه با دهان باز و به آرامی تنفس کند. پس از مدتی کودک خودش باید به این تمرین بپردازد. در این صورت، تحسین را فراموش نکنید.

 

حالا روی دندان قریچه شبانه کار کنید

پس از آنکه کودک توانایی کنترل خود را در روز بدست آورد، کار را بر روی این عادت در شب، آغاز کنید. کودک را وادارید که هر شب قبل از به خواب رفتن، تمرین های آرام کننده را انجام دهد، و از او بخواهید هر روز صبح بررسی کند که آیا احساس می کند که فک و دندان هایش در شب قبل، تحت فشار بوده اند یا خیر. برای زیر نظر داشتن پیشرفت یک جدول طراحی کنید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم
صاحب اثر: دکتر گاربر
موقعیت مطلب: فصل یازدهم
صفحات: صفحه 370
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/21

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.