کودکانی که هنگام شب راه می روند

تخمین زده شده است که ده تا پانزده درصد تمام کودکان دست کم یکبار در کودکی در خواب راه رفته اند. بیشتر آنها این رفتار را ترک می کنند؛ ولی حدود 2 درصد آنها تا هنگام بلوغ نیز این کار را ادامه می دهند. در خواب راه رفتن یا خواب گردی تظاهر بدنی یک خواب (منظور رویای شبانه است) نیست و همچنین با مشکلات روانی یا تنش های عاطفی ارتباطی ندارد. زیرا حتی در هنگامی که کودک خواب می بیند نیز اتفاق می افتد. به نظر می رسد که این مساله ارثی و خانوادگی باشد.

وقتی کودک در هنگام شب راه می رود، چشم هایش باز ولی خیره و بیرون زده است و این طور به نظر میرسد که جایی را نمی بیند . این راه رفتن ها که بین چند دقیقه تا یک ساعت طول می کشد، معمولاً ضرری ندارد، به جز اینکه کودکان یا بالغینی که بدون مراقب کسی در خواب عمیق در حال قدم زدن هستند می توانند به خودشان آسیب بزنند.

این بدان معناست که شما به عنوان پدر یا مادر، باید راههایی را پیدا کنید که وقتی کودک در خواب را می رود، به خودش آسیب نرساند. این به معنای ترساندن و مجبور کردن کودک نیست؛ زیرا مجبور کردن و ترساندن کودک می تواند خطرناک تر از خوابگردی کودک باشد. در عوض فکر خود را روی ترتیب دادن محیطی آرام و امن که در آن کودک آسیب نمی بیند و یا به کار بردن وسایلی که به سرعت، راه رفتن او در هنگام شب را مشخص کنند، متمرکز کنید. از کودکان بزرگ تر بخواهید که در این مورد، راههای مناسبی را پیشنهاد بدهند.

 

هشدار دهنده هایی را ترتیب دهید

اگر هدف شما این است که وقتی کودک راه می رود، هم کودک و هم خودتان بیدار شوید به در اتاق کودک زنگ آویزان کنید یا در اتاق کودک چشم الکترونیکی نصب کنید تا هنگامی که کودک بلند می شود و شروع به قدم زدن می کند، زنگ به صدا درآید.

 

راه بیرون رفتن را مسدود کنید

نوجوان سیزده ساله ای را می شناختیم که یکبار هنگامی که خواب بود با لباس زیر از منزل بیرون آمده بود. او چنان از این کار نگران و پریشان شده بود که فردا یک کلاه کاسکت، یک صندلی و یک سطل آشغال را پشت در اتاقش گذاشته بود تا اگر مجدداً از اتاق بیرون رفت، سر و صدای تولید شده او را از خواب بیدار کند. خوشبختانه این کار موثر واقع شد. در مورد کودکان کوچک تر، قفل را قدری بالاتر از حد معمول نصب کنید تا دست کودک نتواند به راحتی به آن برسد. یا اینکه فنر یا کشی به در نصب کنید که کودک در اتاق محبوس نشود، ولی مجبور شود برای ترک اتاق کمی تلاش کند. بدین ترتیب کودک مطمئناً  هنگامی که تلاش می کند از اتاق بیرون بیاید، از خواب بیدار می شود و در عین حال، در هنگام خطر نیز می تواند از اتاق بیرون بیاید. توجه کنید که هرگز در را روی کودک قفل نکنید.

 

پیشنهاد زیر را به کار گیرید

روش های کسب آرامش را با تصویر راه نرفتن همراه کنید. این روش را در جریان یک وضعیت آرام قبل از خواب (روز یا شب) تمرین کنید. هنگامی که کودک کاملاً آرام گرفته است، از او بخواهید که تصور کند که در رختخواب نشسته است و می خواهد شروع به خوابگردی کند، ولی درست زمانی که از خواب بلند می شود از جا برمی خیزد. یا او را وادارید که تصور کند گرفتن دستگیره در باعث بیدار شدن او می شود. البته صحنه را برای او شرح دهید و سپس از او بخواهید که صحنه را خودش تصور کند. او را وادارید که تصور کند چه احساس شادی و غروری به او دست می دهد و حتماً موفقیت او را تحسین کنید.

در مورد بعضی از کودکان تصور منفی بهتر عمل می کند. برای مثال کودک را وادارید که تصور کند در خواب از رختخوابش بیرون آمده و در حال پرت شدن از پله هاست و در این حال به خودش می گوید: «بایست! بایست! به رختخواب برگرد.» تا حد امکان این صحنه را واقعی و ترسناک مجسم کنید. سپس از کودک بخواهید که صحنه را با تصور ذهنی خودش که سالم و آرام در رختخواب خوابیده است کامل کند.

 

کاهش دفعات خوابگردی کودک را تحسین کنید و به او جایزه بدهید

کاری کنید که کودک بداند وقتی دفعات خوابگردی او کمتر می شود، شما خوشحال می شوید: «جو، خوشحالم که این هفته فقط یکبار در خواب راه رفتی. خیلی خوبه! تو بالاخره جایزه را بردی.» همچنین می توانید از جوایز و جداول «رسمی تر» استفاده کنید. اگر چنین کاری می کنید، به کودک هم، برای راه نرفتن و هم برای بیدار شدن در هنگام راه رفتن شبانه نمره بدهید.

 

از دارو استفاده کنید

اگر کودک شما همیشه در خواب راه می رود با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. گاهی دارو می تواند الگوی خواب کودک را تغییر دهد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم
صاحب اثر: دکتر گاربر
موقعیت مطلب: بخش 3
صفحات: صفحه 104
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/21

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.