رشد پیش از تولد، تولد و نوزاد

دوره جنینی

دوره جنینی از هفته نهم تا پایان حاملگی – طولانی ترین دوره پیش از تولد است. ارگانیزم در طول این مرحله «رشد و تکمیل شدن»، به سرعت از نظر اندازه بزرگ می شود.

 

ماه سوم

در ماه سوم، اندام ها، عضلات و دستگاه عصبی سازمان یافتن و متصل شدن را آغاز می کنند.هنگامی که مغز علامت می دهد، جنین لگد می زند، دستان خود را خم می کند، مشت میکند، انگشتان پای خود را خم میکند، دهان خود را باز می کند و حتی شست خود را می مکد.ریه های کوچک با حرکات تنفس منبسط و منقبض می شوند. در هفته دوازدهم، اندام های تناسلی بیرونی کاملاً شکل گرفته اند، و با فراصوت می توان جنسیت جنین را تشخیص داد. سایر ریزه کارهای نهایی، مانند ناخن انگشتان دست و پا، جوانه های دندان ها، و پلک ها که باز و بسته میشوند، نمایان می شوند. اکنون می توان از طریق استتوسکوپ تپش قلب را شنید.

گاهی رشد پیش از تولد را به دوره های سه ماهه یا سه دوره زمانی برابر تقسیم می کنند. در پایان ماه سوم، دوره سه ماهه اول به انجام رسیده است.

 

دوره سه ماهه دوم

در اواسط دوره سه ماهه دوم، بین هفته هفدهم و بیستم، موجود تازه آنقدر بزرگ شده است که مادر بتواند حرکات آن را احساس کند. ماده سفید و پنیر مانندی به نام ورنیکس از خشک شدن پوست جنین که چند ماه در مایع آمنیوتیک غوطه ور بوده است محافظت می کند. موی سفید و نرمی به نام کرک نیز در سرتاسر بدن پدیدار می شود که به ورنیکس کمک می کندتا به پوست بچسبد.

در پایان سه ماهه دوم، تعدادی از اندام ها کاملاً رشد کرده اند و اغلب بیلیون ها نورون مغز سر جای خود هستند، تعدادی از آنها بعد از این دوره تولید خواهند شد. با این حال، سلول های گلیان کهاز نورون ها حمایت و آنها را تغذیه می کنند، در طول حاملگی و بعد از تولد، به سرعت به افزایش خود ادامه می دهند. در نتیجه، وزن مغز از هفته بیستم تا تولد به ده برابر افزایش می یابد.

رشد مغز به معنی توانایی رفتاری تازه است.جنین 20 هفته ای را می توان با صداها تحریک و ناراحت کرد و اگر دکتر با فتوسکوپی به داخل رحم نگاه کند، جنین ها سعی می کنند با دستها چشمان خود را در برابر این نور بپوشانند، به این معنی که بینایی پدیدار شده است. با این حال، جنینی که در این زمان به دنیا می آید نمی تواند زنده بماند. ریه های آن نارسیده هستند و مغز نمی تواند تنفس و دمای بدن را کنترل کند.

 

دوره سه ماهه سوم

در طول سه ماهه آخر، جنینی که پیش از موقع متولد می شود شانس زنده ماندن دارد.مقطعی که جنین برای اولین بار می تواند زنده بماند سن زنده ماندن نامیده می شود که بین هفته 22 و 26 ام است. اما اگر بچه بین ماه هفتم و هشتم متولد شود، معمولاً برای تنفس به اکسیژن کمکی نیاز دارد. با این که اکنون مرکز تنفس مغز رشد کرده است ولی کیسه های ریز هوا در ریه ها هنوز برای مبادله اکسید کربن با اکسیژن آمادگی ندارد.

در هفته بیستم، تغییر ضربان قلب، دوره های هوشیاری را نشان نمی دهد ولی در هفته بیست و هشتم، جنین تقریباً 11 درصد از مواقع را بیدار هستند که این مقدار درست قبل از تولد به 16 درصد می رسد.

جنین همچنین شکل گیری شخصیت را آغاز می کند. فعالیت جنین با خلق و خوی کودک ارتباط دارد.فعالیت بیشتر جنین در هفته های آخر حاملگی، از بچه فعال تر در ماه اول زندگی خبر میدهد – رابطه ای که در مورد پسرها تا اوایل کودکی ادامه می یابد، در یک تحقیق جنین هایی که در سه ماهه سوم فعال تر بوده اند در یک سالگی بهتر می توانستند ناکامی را تحمل کنند و در دو سالگی کمتر ترسو بوده اند، از این نظر که با اسباب بازی ها و بزرگسالان غریبه در آزمایشگاه، راحت تر تعامل می کردنند. احتمالاً  فعالیت جنینی، شاخصی از رشد عصبی سالم است که به قابلیت سازگاری در کودکی کمک می کند. با این حال، رابطه ای که شرح داده شد ناچیز است. در فصل دهم خواهید دید که مراقبت توأم با محبت و دلسوزی می تواند خلق و خوی کودکانی را که در سازگار شدن با تجربیات جدید مشکل دارند، تغییر دهد.

سه ماهه سوم، پاسخ دهی بیشتر به تحریک را به همراه دارد. بعداً وقتی که به توانایی های نوزاد می پردازیم، خواهیم دید که جنین از غوطه ور شدن در مایه آمنیوتیک و بلعیدن آن، ترجیحات مزه و بو را فرا می گیرد.

 

دوره جنینی : هفته بیست و دوم

این جنین تقریباً 30 سانتی متر طول و اندکی بیش از 400 گرم وزن دارد. مادر و سایر خانواده که دست روی شکم او می گذارند می توانند حرکات ان را به راحتی احساس کند. این جنین به سن زنده ماندن رسیده است. یعنی اگر متولد شود شانس زنده ماندن دارد.

بین هفته بیست و سوم و سی ام، بین قشر مخ و مناطقی از مغز که در حساسیت نسبت به درد دخالت دارنداتصالاتی برقرار می شود. در این زمان، برای هرگونه عمل جراحی باید از داروهای مسکن استفاده شود.

در حدود بیست و پنج هفتگی، جنین ها با حرکات بدن به صدا های اطراف واکنش نشان می دهند. طولی نمی کشد که آنها لحن و ریتم صداهای مختلف را تشخیص می دهند. آنها به سخن گوی مرد در برابر زن و به مادر در برابر غریبه، تغییرات منظم ضربان قلب را نشان می دهند. در یک تحقیق ماهرانه، مادران کتاب با نشاط دکتر سس با عنوان«گربه در کلاه»را در 6 هفته آخر حاملگی با صدای بلند خواندند. بچه های آنها بعد از تولد یاد گرفتند که با مکیدن یک پستانک، ضبط صوتی که صدای مادر را پخش می کرد، روشن کنند. آنها با مکیدن شدید تر نشان دادند که شنیدن شعر آشنای «گربه در کلاه» را به داستان های قافیه دار دیگر ترجیح می دهند.

در طول سه ماهه آخر، جنین تقریباً 5/2 کیلوگرم وزن کسب کرده و 5/17 سانتیمتر رشد می کند. در ماه هشتم یک لایه چربی افزوده می شود تا به تنظیم دما کمک کند. جنین همچنین پادتن هایی را از خون مادر دریافت می کند که از آن در برابر بیماری محافظت می کند زیرا سیستم ایمنی نوزاد تا چند ماه بعد از تولد، خوب کار نمیکند. در هفته های آخر، اغلب جنین ها وضعیت وارونه می گیرند، تا اندازه ای به خاطر شکل رحم و به این علت که سر از پاها سنگین تر است. رشد کند می شود و تولد در شرف وقوع است.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب روان شناسی رشد (از لقاح تا کودکی)
صاحب اثر: لورا برک
موقعیت مطلب: از لقاح تا کودکی
صفحات: صفحه 142
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/6

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.