شروع محرومیت زمان مند

شما می توانید آن را انجام دهید! شما می توانید کودک خود را برای اصلاح رفتارش یاری دهید. شما و همسرتان می توانید با استفاده از محرومیت زمان مند، والدینی موثر تر و با اعتماد به نفس بالا باشید. این فصل روش محرومیت زمان مند را معرفی کرده و گام های اساسی را که برای استفاده صحیح از این روش برای نخستین بار، باید طی شوند به شما خواهد گفت.

هر گاه که کودک شما رفتار هدف نامطلوب، مانند کتک زدن دیگران یا فحش دادن را انجام داد، بلافاصله این روش را در مورد او اعمال کنید. بدون گفتن بیش از 10 کلمه و در عرض کمتر از 10 ثانیه او را به جایی که باید زمان محرومیت را سپری کند، بفرستید. مدت زمان ماندن کودک در این مکان 1 دقیقه به ازای هر سال سن اوست.

اینها را به یاد داشته باشید : 10 کلمه یا کمتر، 10 ثانیه یا کمتر برای فرستادن کودک به مکان مورد نظر و یک دقیقه به ازای هر سال سن او برای توقف در آن مکان، با استفاده از روش محرومیت زمان مند و قانون 10-10 شما می توانید کودک خود را برای یاد گرفتن رفتار مورد قبول یاری کنید.

زمان سنج را هر بار برای مدت دقایقی که برای ماندن کودکتان در محرومیت زمان مند در نظر گرفته اید، تنظیم کنید. اگر درحال حاضر چنین زمان سنج قابل حملی در خانه ندارید، آن را به لیست خرید های امروزتان اضافه کنید! چنین زمان سنجی در اکثر سخت افزاری ها و فروشگاهها پیدا می شود. زمان سنج، زمان دقیق را برای شما نگه داشته و زمان پایان جریمه کودک را به شما اطلاع می دهد. عدم استفاده از زمان سنج قابل حمل یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که والدین مرتکب می شوند. در فصل 10، دلایل مختلف ضرورت استفاده از زمان سنج قابل حمل ذکر شده است.

مراحل محرومیت زمان مند و مدت زمان آن، صرف نظر از کاری که کودکتان انجام داده است، همیشه یکسان است. علاوه بر موثر بودن روش محرومیت زمان مند در تغییر رفتار بد، استفاده از آن نیز آسان است. در واقع بر خلاف سایر روش های انضباطی، شما در می یابید که محرومیت زمان مند با تداوم استفاده از آن، آسان و آسانتر می شود.

 

گام های (مراحل) اساسی برای شروع استفاده از محرومیت زمان مند

 

فهرست والدین

1- یک رفتار هدف را انتخاب کرده و محرومیت زمان مند را در مورد آن اعمال کنید

2- تعداد دفعات وقوع رفتار هدف را حساب کنید.

3- یک مکان کسل کننده را برای فرستادن کودک به آنجا انتخاب کنید.

4- محرومیت زمان مند را برای کودک خود توضیح دهید.

5- صبورانه منتظر وقوع رفتار هدف بمانید.

رفتار هدف روی می دهد!

6- کودک خود را به مکان تعیین شده بفرستید، یا حداکثر10 کلمه صحبت و در عرض حداکثر 10 ثانیه.

7- زمان سنج قابل حمل را بردارید، به ازای هر سال سن کودک یک دقیقه زمان در نظر بگیرید و زمان سنج را تنظیم کنید تا در پایان زمان مورد نظر زنگ بزند، سپس زمان سنج را در مکانی قرار دهید که کودک صدای زنگ آن را بشنود.

8- منتظر زنگ زمان سنج بمانید زمانی که کودک در انتظار زنگ زمان سنج است، به طور کامل توجه خود را از او بگیرید.

9- پس از به صدا درآمدن زنگ زمان سنج (پایان زمان محرومیت) از کودک خود بپرسید که به چه دلیل به محرومیت زمان مند فرستاده شد.

 

حتماً رفتار های خوب کودک را پاداش بدهید. همچنین از پاداش دادن ناخواسته به رفتاری که قصد دارید محرومیت زمان مند را در مورد آن به کار گیرید، اجتناب کنید.

در فصل 4 شما یاد گرفته اید که چگونه یک رفتار هدف را انتخاب کنید تا روش محرومیت زمان مند را در مورد آن اعمال نمایید. پس از انتخاب این رفتار هدف، با هر بار وقوع آن، محرومیت زمان مند را در مورد آن اعمال کنید، نه فقط زمانی که عصبانی هستید.

در صورتی که شما به درستی مراحل و گام های استفاده از این روش را اجرا نمایید، باید در عرض یک یا دوهفته کاهش قابل توجهی در رفتار هدف حاصل گردد.

تا زمانی که مطالعه فصل های 7 تا 11 را به پایان نبرده اید، استفاده از روش محرومیت زمان مند را آغاز نکنید.

قبل از استفاده از روش محرومیت زمان مند برای نخستین بار، مطالعه فصل 12 می تواند ایده خوبی باشد. این فصل اشتباهات رایج در زمینه محرومیت زمان مند و مشکلاتی که گاهی اوقات والدین با آنها مواجه می شوند، مورد بحث قرار می دهد.

 

پیشنهاد می شود جهت استفاده درست و دقیق از این روش حتماً چند مطلب مربوط به ((محرومیت زمانمند)) را مطالعه فرمایید، چرا که مطالب با یکدیگر مرتبط بوده و شیوه های ذکر شده در مطالب بعدی مکمل و ادامه این مطلب می باشد. این مطلب صرفاً جهت آشنایی شما با این شیوه تربیتی انتشار یافته است. برای اطلاع از مطالب تکمیلی این روش لینک های زیر را مطالعه فرمایید.

انتخاب یک مکان کسل کننده برای محرومیت زمان مند

توضیح محرومیت زمان مند برای کودک

اعمال فوری محرومیت زمان مند در مورد کودک

زمان سنج و انتظار در محرومیت زمان مند

توقیف کردن اسباب بازی به جای محرومیت زمان مند کودک

محرومیت زمان مند در مورد دو کودک

اشتباهات و مشکلات رایج در رابطه با محرومیت زمان مند

صحبت کردن با کودک پس از اتمام محرومیت زمان مند

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب sos کمک برای والدین
صاحب اثر: لین کلارک
موقعیت مطلب: فصل ششم
صفحات: صفحه 103
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/1

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.