شیر دادن به کودک

یکی از مهمترین تصمیماتی که باید بگیرید آن است که کودک را با شیر خودتان تغذیه کنید یا با بطری. شیر مادر نیازهای کودک را به بهترین وجه برآورده می سازد و راحت هضم می شود، اما این فکر را هم نکنید که اگر کودک را با بطری تغذیه کنید عذاب خواهد کشید . اگر فکر می کنید که تغذیه با بطری را ترجیح می دهید، بهتر است تصمیم را تا بعد از تولد کودک به تعویق بیندازید. هیچ جایگزینی برای شیر آغوز که سینه های شما در چند روز اول بعد از زایمان تولید می کند وجود ندارد. دادن این شیر به کودک، پادتن هایی ارزشمند را به بدن او می رساند که به او در مبارزه با عفونتها در ماههای نخست زندگی کمک می کند. تغییر تغذیه با بطری به تغذیه با شیر مادر دشوار است اما ناممکن نیست. دشواری آن به این دلیل است که سینه های شما به دلیل عدم تحریک با مک زدن کودک، تولید شیر را متوقف می سازد. هر روشی که انتخاب کردید، به یاد داشته باشید که محبت، نوازش و توجه شما به اندازه شیری که به او می دهید اهمیت دارد.

 

شیر مادر یا شیر بطری

ممکن است از قبل تصمیم گرفته باشید که کودکتان را چطور تغذیه کنید. اگر می خواهید او را با شیر خودتان تغذیه کنید، با راهنمایی از سوی متخصصان تقریباً به طور قطع موفق خواهید شد. اما حتی اگر مطمئن هستید که روش تغذیه با بطری را ترجیح می دهید، ارزش دارد که نگاهی به مزایا و معایب هر روش داشته باشید و به نظرات دیگر مادران گوش کنید. تصمیمی که در این مورد اتخاذ می کنید بر شما، همسر شما و کودک شما طی ماههای آتی اثر خواهد گذاشت.

شیر مادر حاوی موادی است که به محافظت کودک در قبال بیماریها تا زمانی که دستگاه ایمنی خود او بلوغ یابد کمک می کند، و او را در مقابل حساسیت ها محافظت می کند. اگر در خانواده شما سابقه حساسیت وجود داشته باشد، مورد اخیر اهمیت دارد. شیر خشک هیچ یک از این محافظت ها را به عمل نمی آورد.

تغذیه با شیر مادر در هفته های نخست وقت گیرتر است، تا حدی به این دلیل که کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود به دفعات بیشتری شیر می خورد و تا حدی به این دلیل که مک زدن را دوست دارد. در واقع مک زدن نیاز و لذتی است که با نیاز به غذا کاملاً فرق دارد. اما آماده کردن و ضد عفونی کردن بطری نیز خیلی وقت می گیرد، و وقتی چند ماه این کار را انجام دهید، تبدیل به تکلیفی همراه با زحمت و اکراه می شود. در حالی که با بالا رفتن سن کودک ، تغذیه با شیر مادر به دفعات کمتر و با سرعت بیشتری انجام می شود.

در صورت تغذیه با شیر مادر، مسافرت آسانتر است، زیرا لازم نیست بطری گرم کنید و خطر فاسد شدن شیر خشک در هوای گرم نیز وجود ندارد.

خستگی، بیماری، یا فشار روانی ممکن است مقدار شیر تولید شده در سینه های مادر را کاهش دهد. اما بر شیری که با بطری به کودک داده شود تاثیری ندارد.

هنگام شیر دادن به کودک با بطری، اعتماد به اشتهای خود کودک دشوار تر است، بنابراین احتمال شیر دادن بیش از حد لزوم به او و سوق دادن او به سمت چاقی بیشتر خواهد بود.

کودکانی که با بطری تغذیه می شوند بیشتر در معرض ابتلا به میکروارگانیسمهای مولد اسهال و استفراغ قرار دارند.

 

اصول اساسی شیر دادن

شیر دادن بر اساس تقاضا

شیر دادن بر اساس تقاضا به این معناست که هر وقت که کودک گرسنه بود به او شیر بدهید و نه بر اساس جدول زمانی. گرسنگی برای کودک خردسال شما یک احساس جدید است. در رحم همیشه مواد غذایی به طور مدام به او میرسد، اما وقتی که متولد شد، باید دوره های طولانی بدون غذا سر کند. دستگاه گوارش او نابالغ تر از آن است که وعده های غذایی پر حجم و با فواصل طولانی را تحمل کند. در ابتدا باید وعده های غذایی او به دفعات زیاد و هر بار به مقدار کم باشد. وقتی کودک برای شیر گریه می کند، دلیلی وجود ندارد که او را منتظر نگه دارید. تنها حاصل این کار آن خواهد بود که کودک به قدری ناراحت می شود که از مک زدن امتناع می کند بنابراین مجبور خواهید بود آنقدر آن را آرام کنید تا به شیر خوردن راضی شود. پاسخ دادن به نیازهای کودک موجب لوس شدن او نمی شود. در هفته های نخست معمولاً دلیل بیدار شدن و گریه کردن او خالی بودن معده اوست.به تدریج که دستگاه گوارش تکامل می یابد و معده او رشد می کند، هر بار مقدار بیشتری شیر خواهد خورد و فاصله زمانی بین وعده های شیر خوردن او طولانی تر خواهد شد.

 

کودک هر چند وقت یکبار شیر خواهد خواست؟

کودک شما هر وقت که نیاز به شیر داشته باشد درخواست خواهد کرد، و در ابتدا دفعات آن زیاد خواهد بود. در روزهای اول تولد الگوی زمانی منظمی برای شیر خواستن کودک وجود ندارد. تا روز سوم یا چهارم، شیر خواستن کودک حدوداً هر دو یا سه ساعت یکبار می شود و ممکن است حدود هشت بار در طول روز و به دفعات زیاد اما هر بار به مدت کم از سر شب تا زمان خواب به کودک شیر داده شود. در طول شب ممکن است دو یا سه بار به کودک شیر بدهید، چون بعید است نوزاد زیر شش هفته بتوانید بیش از پنج ساعت پشت سر هم بخوابد و از گرسنگی بیدار نشود. معمولاً کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند و به دفعات بیشتری شیر می خورند تا کودکانی که با بطری تغذیه می شوند، زیرا شیر مادر آسانتر و سریع تر از شیر خشک هضم میشود. تا سه ماهگی، احتمالاً شیر خوردن کودک شما تقریباً منظم می شود و هر چهار ساعت یکبار شیر خواهد خورد، یعنی پنج بار در طول روز و یک یا دو بار در شب. اگر او را با بطری تغذیه کنید احتمالاً سریعتر خواهد توانست نظم هر چهار ساعت یک بار را برقرار کنید.

 

کودکان نارس

کودکان نارس معمولاً کم اشتها ترند اما به دفعات بیشتر شیر دهی نیاز دارند. این گونه کودکان معمولاً بیشتر می خوابند و ممکن است حتی اگر نیاز به شیر داشته باشند بیدار نشوند و شیر نخواهند. بنابراین هر سه ساعت یکبار کودکانتان را بیدار کنید و به او شیر بدهید.

اگر بتوانید وقتی کودکتان در بیمارستان است شیر خودتان را بدوشید و برای او نگه دارید، می توانید به محض اینکه او را به خانه آوردید او را با شیر خودتان تغذیه کنید. همیشه برای کودک آسان نیست که به خوردن شیر از نوک پستان انسان عادت کند. برای کمک به او، قبل از شیر دادن کمی از شیر خودتان را بدوشید تا نوک سینه بیرون بزند و کمی شیر سینه تان را روی آن بمالید تا کودک طعم آن را بچشد.

 

کودکان دو قلو

تغذیه دو کودک دوقلو با شیر مادر کاملاً امکان پذیر است. در آغاز هر بار به یکی از آنها شیر بدهید؛ بعداً که اطمینان بیشتری پیدا کردید، در خواهید یافت که به آسانی می توان به آنها همزمان شیر داد. به این صورت که پاهای هر یک از آنها زیر یکی از بازوهایتان قرار گیرد و سرهایشان روی کف دستهایتان باشد.

 

بلع هوا و تخلیه آن

اعم از اینکه کودکتان را با شیر خودتان تغذیه کنید یا با بطری، باید به او این امکان را بدهید که هنگام مکث برای استراحت، اگر هوایی بلعیده باشد آن را بیرون بدهد. هوایی که کودک می بلعد ممکن است موجب احساس سیری کاذب او شود. اگر ظرف حدود نیم دقیقه آروغ نزند، دیگر تلاشی نکنید زیرا احتمالاً نیاز به خارج کردن هوا در آن وعده ندارد.

برای کمک به کودک تازه متولد شده در خارج کردن هوا، او را روی شانه هایتان قرار دهید و پشتش را بمالید، یا آن را روی پاهایتان قرار دهید و به سمت جلو خم کنید (سر او را با گذاشتن دستتان در زیر چانه او نگه دارید). به احتمال زیاد کودک مقداری شیر بالا می آورد. بنابراین یک تکه پارچه تمیز دم دست داشته باشید.

در هر سنی، نگه داشتن کودک روی پاها یا دستهایتان در حالی که صورتش رو به پایین است، ممکن است به خروج هوا از معده او کمک کند.

از حدود سه ماهگی به بعد، که کودک شما می تواند به مدت کوتاهی بنشیند، کمی بالا و پایین پراندن او در روی پاهایتان در حالی که پشت او را می مالید کمک می کند که کودک آروغ بزند و هوای بلعیده شده را بیرون بدهد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب همه مادران سالم اند اگر
صاحب اثر: الیزابت فنویک
موقعیت مطلب: فصل دوم
صفحات: صفحه 87
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/4

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.