شیوه قطع وابستگی کودک

کودک را از تولد تا یک سالگی از آغوش سیر کنید

یعنی یک سال، تمام وقت در اختیار این بچه باشید، دائم با بچه باشید. مرخصی یک ساله بگیرید اصلاً بچه را ترک نکنید، بگذارید یک مادر داشته باشد. تنها شما!نه مادر بزرگ نه خاله، نه دایی. این جاست که وابستگی کودک به پایان خواهد رسید و به مقام استقلال خواهد رسید.

 

در یک سال اول باید همیشه همراه فرزند خود باشید

گاهی ما در کنار بچه هستیم و نیستیم.

هرگز حضور حاضر غایب شنیده ای؟

 

مادر باید در کنار کودک،حضورمؤثرداشته باشد

مثلاً بچه مادرش را صدا می کند،جواب نمی دهد. صدا میزند: مامان !مامان ! هیچ پاسخی نمی آید، داد و گریه و جیغ میزند. در آخر، مامان جانش، کلام نازیبایی را به کار میبرد که غائله را ختم کند می گوید: زهر مار!

خدای من! بچه چهار- پنج ساله ای به من میگفت چرا به من می گویند: زهر مار؟ من که حرفی نزدم! چیزی نخواستم فقط او را صدا کردم!

اگر شما به کلام اول به بچه پاسخ بدهید، و بگویید جانم! این بچه ساکت می شود. اصلاً زهر مار نمی خواهد.

چه کلمه زشتی!

چه بهتر است که موقعی که بچه ها شما را صدا می کنند، کلمات زیبایی را در جواب به کار ببرید. مثل عزیزم،فدات شم.

میگویند عادت کودک به این آغوش باعث آموختن دوست داشتن است. علامت این آموختگی این است که کودک این آغوش را میخواهد. این جا است که رابطه برقرار شده، او را می خواهد.

 

کودکی که دوست داشتن را آموخته است، به آغوش مادر عادت دارد و در هر آغوشی راحت است

علامت دیگر توفیق شما در مراحل آموزش دوست داشتن، این است که کودک از دو سالگی به بعد در هر آغوشی راحت است و این رفتار طبیعی است،این بهنجاری است.

این کودک به آغوش هر کسی که برود، عمه، خاله، غریبه، آشنا، راحت است، میگوید و می خندد زیرا اولین آغوش که دیده نازنین بوده است.

هر موجود زنده ای که دارای سیستم لِمبیک است اگر به دوستی گرفته نشود، افسرده خواهد شد. حتی اگر شما در یک قفس دو قناری داشته باشید و تنها در یک سوی قفس، برای یکی از آنها دانه بریزیدف دیگری افسرده و گوشه گیر خواهد شد.

 

هر موجودی که دارای سیستم لمبیک است، اگر محبوب دل کسی نباشد،افسرده خواهد شد

اگر بپرسید که پایه های سلامت روان در کجا گذاشته می شود، می گویم آنجا که بتون عشق و دوستی را می ریزند.اگر ما در آنجا تقلب و ریا ورزیم سرنوشت اندوه بار فرزند ما رقم خواهد خورد،زیرا ساختمان روانی بسیار ناپایدار خواهد شد.

در دوست، داشتن آنان که  مورد دوستی افراطی یا مورد عشق و محبت تفریطی بوده اند، آنان که بسیار دوست داشته شده و آنان که نادیده انگاشته شده اند، هردو گروه در آینده زندگی خود،با معضلاتی روبه رو هستند، و حال آنان که مردمان معتدل در آینده وضع بهتری دارند.

من بر این باور هستم که مردم رتبه اول، همیشه بیش از مردم میانه حال، نامزد مخاطرات و سقوط هستند، باید همیشه این گروه را مورد توجه قرار داد.

 

همیشه با فرزندان ممتاز خود احتیاط بیشتری پیش گیرید

اولین نمونه ما از دسته فرزندانی است که زیاده از حد محبوب بوده اند.

میدانید! فرزندان ما اسیر افراط در دوستی نیستند، آنان اسیر خدمات افراطی و بدون توقع پاسخ ما هستند.یعنی در تجزیه و تحلیل روانی ما مشکل اصلی را در خدمات فزون از حد میدانیم، زیرا آنها به زودی طلب کار خواهند شدو ارائه خدمات را وظیفه مردم خواهند شمرد.

در موضوع دوست داشتن که معضل دوم است، آنها بر این باورند که همگان باید آنها را دوست بدارند!

به طور معمول این بچه ها لوس و ننرند.من گمان میکنم هم اکنون درذهن هر خواننده ای هفت-هشت مثال از این «عزیز کرده ها» آمده است.

خدمات فزون از حد ما، فرزندان ما را اسیر می سازد

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب انسان در مسیر زندگی
صاحب اثر: دکتر محمد مجد
موقعیت مطلب: فصل اول تولد تا یک سالگی
صفحات: از صفحه 68 تا صفحه 70
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/9

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.