اثربخشی فرامین والدین بر نوجوانان

اثربخشی فرامین والدین بر نوجوانان

سوال : در خانه شما مسئولیت بر عهده چه کسی است ؟ طبیعا، زمام امور باید در دست هر دو والد باشد . مطالعات پژوهشی نیز این موضوع را تایید می کنند. پر واضح است که نوجوانان آماده ی پذیرش تمام تصمیماتی نیستند که توسط بزرگسالان خانواده گرفته می شود. وقتی به آن ها اجازه داده می شود قدرتی بیش از حد در اختیار داشته باشند بدین معنی است که اقتدار آن ها از شما بیشتر است که این موضوع به بروز مشکلات والد_نوجوان می انجامد و این دقیقا چیزی است که در خیلی از خانواده ها اتفاق می افتد تا جایی که سرکشی، حاکم می شود.

 

شناخت والدین از مسئولیت و نقش نوجوان 

والدینی که نوجوان را مجبور می کنند مسئولیت نگهداری خواهر و یا برادر کوچکترش را در نبود آنها برعهده بگیرد باعث می شوند که نوجوان تصور کند نقش والد را دارد. اشتباهی که بسیاری از والدین، وقتی که فاصله سنی بین فرزندانشان زیاد است، مرتکب می شوند. نوجوان از این مسئولیتی که بر عهده اش گذاشته شده است دلخور می باشد اما تصمیم می گیرد اگر قرار است این مسئولیت را بر عهده بگیرد باید از یک سری امتیازات (مثلا استقلال) برخوردار باشد. متاسفانه، والدین این نوجوان درک نکردند که این درخواست منطقی است. بنابر شواهد، مسولیت ها و تفویض وظایف باید تا حدی باشد که آرامش خانه را برهم نزند. والدین نوجوان تصور می کنند چون نوجوان فرزند بزرگ تر است، کاملا منطقی است که به او مسئولیت بیشتری واگذار کنند و اینکه او از عهده انجام آن برمی آید. مشکل این است که والدین خود را در نقش کارفرما می بینند اما نوجوان یک کارمند نیست که باید با به انجام رساندن وظایف بزرگسالی قابلیتش را ثابت کند. او وارد نوجوانی شده است، مرحله ای که اغلب نیازمند برداشتن دو قدم به جلو و یک قدم به عقب است. او از خانواده اش انتظار دارد ساختاری را ارائه دهند که در راستای نیازهای او باشد و قبول کنند که او دارد دو قدم به جلو می گذارد و باید او را تشویق کنند. در این حالت سلسله مراتب وظایف در خانواده نوجوان تغییر می یابد. این کار به مثابه خانه ای ساخته شده  کارت ها است که وقتی یک قسمت از پی آن کمی جابجا شود، کل ساختمان می تواند فرو بریزد. انتظارت زیاد از نوجوان باعث بروز مشکل می شود.

نظارت و ارتباط مناسب والدین با نوجوان

مراقبت و نظارت گری بیش اندازه نیز می تواند برای نوجوان آسیب زا باشد، حضور بیش از حد در نزدیکی نوجوان همیشه از طرف نوجوان تجاوز به حریم شخصی تصور می شود و به تعارض والد _ نوجوان دامن می زند. نوجوان نیاز دارد والدینش در زندگی اش دخالت و البته مشارکت داشته باشند، اما نه فقط اینکه بخواهند رفتارش را کنترل کنند. ارتباط گرم و صمیمی با والدینش به او کمک خواهد کرد تا کشمکش های خارج از خانه مقتضی دوره نوجانی را تجربه کند و با برقراری یک رابطه نزدیک درخور و متناسب در می یابد در مواجهه با حوادث محیط خارج از خانه که برای آنها آماده نیست، پناهگاه امنی دارد که می تواند هر وقت بخواهد به آنجا باز گردد. ارتباط نزدیک و صمیمی نوجوان با والدینش سبب خواهد شد تا مخالفت های والدینش درباره نیازهای استقلال طلبی او کاهش یابد. عدم رابطه نزدیک والد_نوجوان باعث می شود نوجوان احساس روی گردانی از جهان خارج کند و اعتماد به نفس او رشد نکند. والدین می تواند با ایفای نقش شان به بازسازی ارتباط دوستانه و صمیمی نوجوان کمک کنند.

 

اتحاد والدین در وظایف والدینی

والدین باید در تعیین سلسله مراتب وظایف با یکدیگر متحد گردند، در غیر اینصورت به سرکشی فرزند خود دامن خواهند زد. وقتی یکی از والدین طرف نوجوان را می گیرد و در مقابل والد دیگر می ایستد، اقتدارشان در ساخت قوانین کم می شود. بعلاوه وقتی دو عضو خانواده، نفر سوم را مرکز مشاجره هایشان قرار می دهند آن یک نفر بین اطاعت کردن و نکردن مردد شده و بنیاد خانواده متزلزل می شود. در چنین شرایطی نوجوان با تزلزل ساختار خانواده می فهمد می تواند اهداف خودش را به کرسی بنشاند.

در خانواده هایی که ناپدری یا نامادری وجود دارد نسبت به مسائل ساختاری بیشتر از خانواده های دیگر آسیب پذیر هستند. برای مثال: مادر یک پسر نوجوان که برای بار دوم ازدواج کرده است ممکن است بارها و بارها میان مشاجره های بین همسر جدید و پسرش قرار گیرد.

 

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب با نوجوان سرکش چه کنیم؟ (10 گام برای حل تعارض و بازسازی روابط)
صاحب اثر: دکتر راسل بارکلی / دکتر آرتور ل.رابین / کریستین م.بنتون
موقعیت مطلب: بخش یک
صفحات: از صفحه 93 تا صفحه 95
لینک منبع: http://www.koodaklearn.ir/publication/11

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.