ماساژ بعد از حمام کودک

والدین غالباً کودکانشان را بعد از حمام، وقتی‌ که کودک هنوز برهنه است، ماساژ می‌دهند. اگر کودک پوستی خشک دارد، بهترین زمان برای روغن زدن همین زمان است. بعد از روغن زدن، تمام بدن را با تکنیک‌هایی که در صفحات قبل گفته شد ماساژ دهید. البته پس‌ از آنکه نوزاد را خشک کردید. حتی اگر پوست او چرب است و نیازی به مرطوب شدن ندارد، بازهم متوجه می‌شوید که این زمان طبیعی‌ترین و بهترین زمان برای ماساژ دادن است. اگر ترجیح می‌دهید ماساژ تمام بدن به زمانی دیگر موکول شود، در این زمان فقط یک یا دو حرکت مورد علاقه کودک را اجرا کنید. فاصله بین خشک کردن و لباس پوشاندن را انتخاب کنید. این انتخاب به کار روزانه تان لحظاتی صمیمی هدیه می‌دهد.

 

ماساژ کودک هنگام قنداق کردن

شاید کودکتان از این‌که بعد از حمام او را محکم در حوله‌ای بپیچید و به روشی مشابه با روش سنتی چینی‌ها قنداقِ اش کنید احساس آرامش و راحتی کند. می‌توانید او را بعد از این‌که در حوله پیچیدید، ماساژ دهید. ماساژ محکم و ممتد را تا پایین‌دست‌ها اجرا کنید. سپس دست دیگرتان را که آزاد است به دور سر او حلقه کنید و حرکات مربوط به ماساژ سر را هم انجام دهید. او را در حالتی نگه‌دارید که قفسه سینه او روی سینه شما باشد ، با استفاده از کف دستتان با حرکاتی طولی و به شکل جارویی پشت او را تا پایین ماساژ دهید.

حرکات چرخشی، با تمام کف دست: کودکتان را روی حوله خشکی در اتاق گرم برای انجام ماساژ بخوابانید اگر در نظر دارید فقط چند حرکت را انجام دهید، حرکات چرخشی، با تمام کف دست را روی قسمت جلو، عقب، دست‌ها و پاها  انجام دهید. این حرکات باعث می‌شود تا تماس شما با بدن او بیشتر شود. این حرکات را برای کودکان بزرگ‌تر که نشستن را یاد گرفته‌اند نیز می‌توانید انجام دهید. در صورت تمایل می‌توانید از روغن استفاده کنید. ولی وجود آن ضروری نیست.

ماساژ جلوی بدن: کودکتان را به پشت بخوابانید. دستتان را به‌طور افقی در قسمت بالای قفسه سینه او قرار دهید و محکم اما آرام آن را به‌طرف پایین حرکت دهید تا به زیر شکم برسید. قبل از این‌که دستتان را از بدن کودک جدا کنید، دست دیگر را در ناحیه شروع قرار دهید و همان‌گونه که گفتیم به سمت پائین حرکت دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید. می‌توانید این حرکات را به شکل موزون و هماهنگ انجام دهید.

ماساژ پشت از بالا به پایین: اگر کودکتان می‌تواند روی شکمش دراز بکشد، از دستورالعمل ماساژ چرخشی با تمام کف دست، برای قسمت پشت، از بالا به پائین استفاده کنید. اگر می‌تواند بنشیند، هنگامی‌که ماساژهای پی‌درپی بدن او را به جلو می‌راند، نیاز به مراقبت دارد. برای این کار یکی از دست‌هایتان را روی قفسه سینه‌اش بگذارید و از دست دیگرتان به‌طور موزون و هماهنگ برای ماساژ ناحیه پشت، از بالا به پایین استفاده کنید.

 

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 42

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.