ماساژ سر و صورت کودک

اوایل، بچه‌ها نسبت به ماساژ سر و صورت مقاومت می‌کنند. به‌ویژه در طول اولین هفته‌های زندگی‌شان و بخصوص اگر وضع حمل طولانی یا دردناک بوده باشد. ماساژ این قسمت را به‌طور دائم برای ۳ یا ۴ روز متوالی انجام دهید. اگر نوزادتان ناراحت شد یا شروع به گریه کرد این کار را متوقف کنید و قسمت‌های دیگر بدن او را ماساژ دهید. اما پس از چند روز یا چند هفته بعد، مجدداً ماساژ سر و صورت را شروع کنید. وقتی نوزادان به این حرکات عادت کرده‌اند از آن لذت بسیاری می‌برند. این لذت وقتی بزرگ‌تر می‌شود، حتی بیشتر هم می‌شود. برای ماساژ این قسمت، نوزادتان را به پشت و درحالی‌که پاهایش به‌طرف شماست بخوابانید. حرکاتتان باید سبک و با آرامش توأم باشد. از روغن استفاده نکنید یا حداقل مقدار کمی از آن استفاده کنید.

 

ماساژ سر کودک

۱. ماساژ سر: دست‌هایتان را دور سر کودک قرار دهید، به‌گونه‌ای که انگشتان سبابه را روی بالاترین قسمت پیشانی یعنی محل رویش مو حلقه کرده و آنگاه ماساژ را از بالای سر با حرکات هماهنگ دست‌ها شروع کنید تا به انتهای پشت سر برسید. بعد مستقیماً به حرکت شماره دو بپردازید.

۲. ماساژ فک‌ها: دستانتان را جداگانه، در دو طرف صورت و کنار گوش‌های کودک قرار دهید. آنگاه انگشتانتان را در طول فک‌های او حرکت دهید تا هر دو دست به چانه برسند. حرکت‌های شماره یک  و دو را چندین بار تکرار کنید.

 

ماساژ صورت کودک

۱. کشیدن پیشانی: شست پایتان را وسط پیشانی کودک درست زیر خط رویش موها قرار دهید. هر دو شست را به‌طرف بیرون، روی خطی مستقیم و به سمت دو طرف صورت بکشید. این کار را برای قسمت‌های پایین‌تر پیشانی هم تکرار کنید. مانند آنکه گویی دو شستتان در حال کشیدن چندین خط بر روی پیشانی کودک هستند.

۲. ماساژ شقیقه‌ها: آخرین ماساژ را، در قسمت پیشانی بدین گونه انجام دهید که شستتان را در وسط پیشانی و درست در بالای ابروها قرار دهید و به‌آرامی آن‌ها را تا قسمت شقیقه‌های نوزاد حرکت دهید. درحالی‌که این حرکت را آرام انجام می‌دهید. می‌توانید تا حدودی دست‌ها را محکم بکشید. حالا چند حرکت چرخشی کوچک روی شقیقه‌ها انجام دهید.

۳. ماساژ استخوان‌های بالای گونه: شست پایتان را روی دو طرف استخوان بینی قرار دهید. با یک حرکت مداوم شست‌ها را به‌طور هم‌ زمان و در طول قسمت بالایی استخوان گونه، در دوطرف صورت بکشید.

۴. ماساژ استخوان‌های پایین گونه: شست‌های هر دو دست و مجدداً روی هر دو طرف پره بینی، این بار کمی پایین‌تر، قرار دهید. با یک حرکت جارویی انگشتان شستتان را در طول قسمت پایین استخوان گونه و به خارج و اطراف صورت بکشید.

۵. ماساژ چرخشی روی خط فک بالا: دو شستتان را در کنار هم‌ روی فرورفتگی بالای لب نوزادتان قرار دهید. با فشار آرامی حرکات چرخشی کوچکی را با شست پایتان ایجاد کنید. هر یک از شست‌ها را به‌ آرامی کمی به بیرون بکشید و این کار را تکرار کنید. این کار را در طول خط فک بالا (که از روی صورت  قابل‌لمس است) و به‌طرف قسمت بیرونی صورت تا گوش‌ها انجام دهید.

۶. ماساژ چرخشی روی خط فک پایین: شست‌های دو دستتان را در کنار هم درست در زیر نقطه  مرکزی لب پایین قرار دهید و با فشار کمی با هر یک از شست‌ها حرکت چرخشی ایجاد کنید. سپس شست‌ها را به‌آرامی کمی دورتر و به‌طرف بیرون حرکت دهید و این کار را تکرار کنید این کار را دو بار در طول خط فک پایین تا گوش‌ها ادامه دهید.

۷. ماساژ گوش‌ها: گوش‌ها راکمی با فشار بمالید، به‌این‌ترتیب که لبه بیرونی بالای گوشت را بین انگشت سبابه و شست بگیرید. در این حالت، حرکت چرخشی کوچکی به‌طرف پائین لبه بیرونی نرمه گوشت بدهید.

۸. ماساژ چانه: از مرکز چانه شروع کنید. گوشت و نرمی پائین چانه را بین شست و انگشت سبابه نگه‌دارید و به‌آرامی بچلانید. در طول خط فک پایین تا گوش این حرکت را تکرار کنید. سپس این کار را روی طرف دیگر چانه هم انجام دهید. به‌طور متناوب و درحالی‌که هماهنگ کار می‌کنید، هر دو طرف چانه را با استفاده از هر دو دست، نیشگون‌هایی آرام بگیرید.

۹. ماساژ سر: مراحل ماساژ سر را که در صفحه ۳۲ گفته شد، تکرار کنید تا بدین ترتیب ماساژ سروصورت تکمیل شود.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 32

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.