ماساژ پشت بدن کودک

برای این بخش از ماساژ، کودکتان را به روی شکم در حالی قرار دهید که پاهایش به‌سوی شما باشد.اگر عادت دارد به پشت یا پهلو بخوابد، احتمالاً خوابیدن روی شکم را دوست ندارد با وجود این سعی کنید او را بیشتر به خوابیدن بر روی شکم عادت دهید تا به رشد او کمک کند. زیرا این حالت باعث رشد سیستم حرکتی کل بدن خواهد شد ماساژ پشت او راهی لذت‌ بخش برای آشنا کردن وی با وضعیت قرارگیری روی شکم است. در ابتدا ممکن است تنها مدت کوتاهی بتواند این وضعیت را تحمل کند. بنابراین تا جایی که امکان دارد و او اجازه می‌دهد این کار را به‌ طور روزمره انجام داده و تدریجاً زمان آن را افزایش دهید. وقتی نوزاد روی شکم خوابیده، نمی‌تواند شمارا ببیند پس با او حرف بزنید و هنگامی‌که او را ماساژ می‌دهید با کلامی آرامش‌بخش با وی صحبت کنید.

 

ماساژ پشت کودک

۱. حرکت چرخشی با تمام کف دست، به سمت پایین روی پشت: یکی از دست‌هایتان را به‌طور افقی در قسمت بالای پشت کودک درست در زیر گردنش قرار دهید. سپس دست را به‌آرامی به‌ طرف خودتان حرکت دهید، وقتی دستتان به پایین و نشیمنگاه وی رسید آن را بردارید، ولی درست قبل از اتمام این کار دست دیگرتان را برای شروع مجدد این حرکت در بالا قرار دهید و همان حرکت قبل را به‌ طرف پایین مجدداً انجام دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید.

۲. ماساژ شانه‌ها: هر یک از دست‌هایتان را روی یک طرف گردن قرار دهید و در طول شانه‌ها به‌ طرف دست‌های کودک حرکت دهید. از تمام سطح کف دستتان استفاده کنید. این کار را چند بار تکرار کنید. بچه‌ها و والدین اغلب نقاط حساس یکسانی دارند. پس اگر شانه‌ها و گردن خود شما حساس است، به هنگام انجام این حرکت روی کودکتان، به این مسئله نیز توجه داشته باشید.

۳. حرکات چرخشی کوتاه در طول ستون فقرات به‌طرف پایین: شستهای هر دو دست را روی دو طرف ستون فقرات کودک درست در زیر گردن قرار دهید، حرکات چرخشی کوچکی با شستتان ایجاد کنید، به‌طوری‌که شست شما در قسمت پشت، به سمت پایین و به‌طرف نشیمنگاه حرکت کند. اطمینان پیدا کنید که هر دو شست شما در دو  طرف ستون فقرات قرار دارد و روی خود ستون فقرات نیست.

۴. کشیدن پهلوها: دست‌هایتان را به‌طور افقی در قسمت پشت کودکتان قرار دهید (عکس سمت چپ) . آرنج‌ها را خم‌کنید و دست راست خود را به‌طرف پهلوی چپ کودک و دست چپ را به‌طرف پهلوی راست کودک به‌آرامی حرکت دهید. دست‌هایتان را به‌طور هماهنگ به حالت شروع برگردانید. با انگشتانتان، نرمی اطراف  ستون فقرات را به‌آرامی به‌طرف ستون مهره‌ها بکشید. این حرکات افقی را چندین بار انجام دهید و همین‌طور که این کار را می‌کنید، دست‌هایتان را به بالا و پایین پشت او حرکت دهید. تا پهلوهای او را هم در طول تمام قسمت ستون فقرات ماساژ داده باشید.

۵. حرکات بزرگ در طول پشت و شانه‌ها: دست‌هایتان را در کنار هم، روی پشت کودک به‌گونه‌ای قرار دهید که دست راستتان به سر کودک نزدیک‌تر باشد. دست چپتان را بی‌حرکت در همان‌جا نگه‌دارید. دست راستتان را به‌طرف پهلوی راست کودک حرکت دهید. سپس به‌طور مورب به بالا و به‌طرف شانه چپ بروید. بعد همین دست را به‌ آرامی به سمت پایین و کشاله سمت راست حرکت دهید. حالا دست چپتان را که بی‌حرکت است، به‌طرف پهلوی چپ کودک حرکت دهید. سپس به‌طور مورب به‌طرف بالا و شانه راست بروید (عکس سمت چپ) . و باز تا کشاله ران سمت چپ آرام پایین بیایید. دست‌هایتان را مجدداً  به ناحیه شروع برگردانید و این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

۶. ماساژ انتهای ستون فقرات: کف دستتان را مستقیماً در گودی بالای باسن کودکتان، روی انتهای ستون فقرات قرار دهید. خیلی ملایم ستون فقرات را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت چندین بار با فشاری آرام به‌صورت چرخشی ماساژ دهید.

 

ماساژ باسن کودک

ماساژ باسن: کف هر دو دست را روی هر دو کپل قرار دهید. به دست‌هایتان چندین بار به‌طور هماهنگ حرکت چرخشی دهید. دست راست در جهت حرکت عقربه‌های ساعت باید حرکت کند و دست چپ خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت. دست‌هایتان را همراه این چرخش‌ها در اطراف کپل‌های او حرکت دهید.

 

ماساژ پاهای کودک

حرکات چرخشی، با تمام کف دست از بالا به پایین پاها: وقتی مالش باسن به اتمام رسید، یکی از دست‌هایتان را با حرکتی جارویی و محکم از بالای پا تا مچ حرکت دهید. وقتی به مچ پا رسیدید این حرکت را روی پای دیگر شروع کنید و برای این کار از دست دیگرتان استفاده کنید. یکی از دست‌هایتان همواره باید در تماس با بدن کودک باشد، این کار را چندین بار تکرار کنید.

 

اتمام حرکات ماساژی پشت کودک

حرکات چرخشی، با تمام کف دست، از بالا تا پایین و در طول تمام بدن: دست چپتان را روی شانه راست کودک قرار دهید (عکس زیر) . از تمام سطح کف دستتان استفاده کنید و به‌طور مورب دستتان را به پایین، روی پشت کودک تا بالای باسن سمت چپ و به‌طرف پایین تا پای چپ وانتهای پا حرکت دهید. وقتی به پاشنه پا رسیددید، دست راستتان را روی شانه چپ کودک قرار دهید. آنگاه به‌طور مورب دست‌ها را حرکت دهید و طول بدن را از بالا به پایین طی کنید. حرکت را به‌طرف پای راست و تا انتها ادامه دهید. این کار را دو بار تکرار کنید. باید حرکتتان محکم باشد، بدون این‌که تماس دستتان با بدن کودک قطع شود.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 28

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.