می‌توانید ماساژ کودکتان را شروع کنید

اگر تا حالا کودکتان اصلاً ماساژ داده نشده، برای این‌که به ماساژ عادت کند، نیاز به زمان دارد. ابتدا باید کار را برای سه یا چهار روز به‌طور متوالی انجام دهید تا هردوی شما به این نوع تماس و ارتباط عادت کنید. وقتی‌که شما احساس آرامش داشته باشید او نیز با شما در این احساس شریک می‌شود. ماساژ او را یکی از کارهای عادی روزمره‌تان بدانید یا دست‌کم سعی کنید هفته‌ای ۳ بار این کار را انجام دهید.

در این بخش، ماساژ روزانه برای شما توضیح داده‌شده است. دراین‌باره، توجه به علاقه کودک یا چیزهایی که موردعلاقه‌اش نیست، بسیار حائز اهمیت است. خوب است تماسی که به هنگام ماساژ با نوزاد برقرار می‌کنید محکم و با اطمینان باشد و در طول ماساژ دائماً نگاهتان با نگاه او ارتباط داشته باشد.

 

ماساژ کودکان، چه وقت، کجا و چگونه؟

چه وقت ماساژ دهید: ماساژ کودک در هر زمانی از روز می‌تواند انجام شود. بیشتر افراد دوست دارند بعد از حمام یا وقتی‌که اتاق گرم است یا بین دو وعده شیر کودک را ماساژ دهند. حمام کردن به بدن آرامش می‌دهد و به منظره یک اشاره برای شروع کار ماساژ است. در بیشتر فرهنگ‌ها، ماساژ برای مرطوب نگه‌داشتن پوست بکار می‌رود و به‌طور طبیعی بعد از حمام کردن انجام می‌شود.

ماساژ را در چه جایی باید انجام داد: اتاق ساکت و گرمی را انتخاب کنید، اتاقی که هر دو در آن احساس آرامش دارید. در دمای زیاد بهتر است ماساژ در خارج از خانه و اتاق انجام شود و بدن در سایه قرار بگیرد. کودکتان را روی حوله‌ای نرم بخوابانید، زیرا این کار باعث ایجاد آرامش در او خواهد شد. زمین جای خوبی است، و می‌توانید ماساژ را نشسته انجام دهید. زیرا دیگر لبه‌ای وجود ندارد که کودک از آن پایین بیفتد.

مقدار فشار حرکات ماساژ چقدر باشد: مقدار فشار و تماس دستان شما با بدن کودک در طول ماساژ بستگی به سن کودک دارد. برای نوزادان تازه متولدشده ماساژ باید آرام باشند و ماساژ پروانه‌ای بهترین و ایده‌آل‌ترین نوع برای آنان است. همین‌طور که کودک در حال بزرگ‌تر شدن است یا اعتمادبه‌نفسش بیشتر می‌شود، حرکات ماساژی چرخشی و ماساژ تمام کف دست را نیز می‌توانید مورداستفاده قرار دهید. حرکات محکم نیز اطمینان بخشند. اگر پوست قرمز شد، مقدار فشار را کم کنیم.

 

چگونه هنگام ماساژ کودکتان آرامش پیدا کنید

کودکان دلواپسی‌ها و فشارهای والدین را درک می‌کنند، خصوصاً هنگامی‌که با جسم آن‌ها در تماسند. اول‌ ازهمه این شمایید که باید قبل از شروع ماساژ آرامش داشته باشید تا خود و کودکتان بیشترین و بهترین بهره را از این تماس ببرید. ذهنتان را از افکار پریشان و موضوعات مختلف بزدایید و به خودتان فرصتی دهید تا توجهتان فقط به ماساژ کودک معطوف باشد. تمرین برای ایجاد آرامش، که در این قسمت گفته‌شده، به شما کمک می‌کند تا قبل از شروع ماساژ  آرامش پیدا کنید.

1- انگشتانتان را در هم فروبرید و به هم قلاب کنید و دست‌هایتان را در بالای شکم قرار دهید چشمانتان را ببندید و نفس عمیقی بکشید. آن‌قدر که احساس کنید شکمتان بزرگ‌شده نفستان را چند ثانیه نگه‌دارید و بعد آرام آن را خارج کنید.

۲- شانه‌هایتان را چند بار به عقب و چند بار به جلو به‌ صورت چرخشی بچرخانید. این کار در تسکین ناراحتی پشت، شانه‌ها و گردن به شما کمک می‌کند دست‌هایتان را بشدت تکان دهید.

 

هنگام ماساژ کودکتان بدن باید در چه وضعیتی باشد

وقتی ماساژ می‌دهید، باید بدنتان در وضعیت درستی قرار بگیرد. بدنتان را در وضعیتی قرار دهید که پشتتان صاف باشد. خصوصاً وقتی به جلو خم می‌شوید. اگر کودکتان را روی زمین ماساژ می‌دهید، این ۳ حالت را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام یک برای شما راحت‌تر است.

زانو زدن: روی زمین بنشینید و زانو بزنید، برای راحتی بیشتر می‌توانید زانوانتان را روی حوله کودک که برای ماساژ وی پهن کرده‌اید بگذارید وبالشی رابین نشیمنگاه و پاهای خود قرار دهید.

با پاهای باز و دور از هم: روی بالشی بنشینید، درحالی‌که پاهایتان را در دو طرف کودک کاملاً بازکرده‌اید. ممکن است شما به دو بالش احتیاج داشته باشید تا پشتتان را صاف نگه‌دارید، خصوصاً وقتی می‌خواهید قسمت بالاتنه کودک را ماساژ دهید.

چهار زانو نشستن: چهارزانو روی بالش بنشینید کودک را روبروی خودتان قرار دهید. به جلو خم شوید و چند حرکت ماساژ  را روی کودک انجام دهید تا این‌که این حالت را نیز برای ماساژ دادن آزمایش کنید.

ماساژهای مثبت را برای ایجاد ارتباط با کودکتان به‌ وسیله درهم آمیختن نگاه‌های محبت‌آمیز و ماساژهای آرام تقویت کنید. سعی کنید وقتی برای ماساژ دادن به جلو خم می‌شوید پشتتان را صاف نگه‌دارید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 16

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.