محیط پیش از تولد و سلامتی کودک

هنگامی که مایکل 55 سال قبل، در حالی که 6 هفته زودرس بود و فقط 1600 کیلوگرم وزن داشت، به دنیا آمد. دکتری که او را به دنیا آورده بود مطمئن نبود که نوزاد زنده بماند. مایکل نه تنها زنده ماند، بلکه تا اواسط 40 تا 50 سالگی از سلامتی خوبی برخوردار بود تا اینکه در یک معاینه پزشکی معمول، مبتلا به فشار خون بالا و دیابتی که در بزرگسالی آغاز می شود تشخیص داده شد. مایکل برای این بیماری ها عوامل مخاطره آمیز آشکاری نداشت: او چاق نبود، سیگار نمی کشید و غذای پر چرب نمی خورد. این بیماری ها در خانواده او نیز جریان نداشتند. آیا منشأ مشکلات سلامتی مایکل می توانست با رشد پیش از تولد او ارتباط داشته باشد؟

شواهد فزاینده ای خبر می دهند که عوامل محیطی پیش از تولد-عواملی که سمی نیستند(مثل توتون و الکل) بلکه نسبتاً ظریف هستند، مانند جریان مواد غذایی و هورمون ها در جفت-می توانند دهها سال بعد بر سلامتی فرد تأثیر بگذارند.

 

وزن کم به هنگام تولد و بیماری قلبی، سکته، و دیابت.

آزمایش های حیوانی به دقت کنترل شده نشان می دهند جنینی که خوب تغذیه نشده و کم وزن است، دستخوش تغییراتی در ساختار و عملکرد بدن می شود که در بزرگسالی به بیماری قلبی – عروقی منجر می شود. پژوهشگران برای یافتن این رابطه در انسان ها، به سوابق افراد مراجعه کردند و اطلاعاتی را درباره وزن هنگام تولد 15000 مرد و زن بریتانیایی و وقوع بیماری در میانسالی گرد آوری کردند. آنهایی که هنگام تولد کمتر از 2 کیلوگرم بودند، 50 درصد بیشتر احتمال داشت که در اثر بیماری قلبی و سکته بمیرند. این تحقیق بعد از کنترل کردن جایگاه اجتمایی-اقتصادی و انواع دیگر مخاطرات برای سلامتی اجرا شد. ارتباط بین وزن به هنگام تولد و بیماری قلبی-عروقی در مورد افرادی بیشتر بود که نسبت وزن به قد آنها هنگام تولد بسیار کم بود-علامتی از توقف رشد پیش از تولد.

در تحقیقات گسترده دیگر، بین وزن کم به هنگام تولد و بیماری قلبی، سکته، و دیابت در میانسالی رابطه پیدا شد- در مورد هر دو جنس و در کشور های مختلف، از جمله فنلاند، هندوستان، جامائیکا، و ایالات متحده، کوچک بودن به خودی خود موجب مشکلات سلامتی بعدی نمی شود، بلکه پژوهشگران معتقدند که عوامل پیچیده مرتبط با آن دخالت دارند.

برخی حدس می زنند جنینی که تغذیه نامناسب داشته، مقدار زیادی از خون را به سمت مغز منحرف می کند که باعث می شود اندام های موجود در شکم، مانند کبد و کلیه ( که در کنترل کردن کلسترول و فشار خون دخالت دارند) کوچک شوند. نتیجه آن افزایش خطر بعدی در برابر بیماری قلبی و سکته است. در مورد دیابت، تغذیه نامناسب پیش از تولد ممکن است عملکرد لوزالمعده را برای همیشه مختل کند و باعث می شود که وقتی فرد مسن تر می شود عدم تحمل او نسبت به گلوکز افزایش یابد. با این حال فرضیه دیگری که پژوهش حیوانی و انسانی از آن حمایت کرده این است که جفت کژکار برخی از مادران باردار اجازه می دهد که سطح بالایی از هورمون های استرس به جنین برسد که رشد آن را به عقب می اندازد، فشار خون جنین را بالا می برد و موجب هایپر گلیسمیا (قند خون بیش از حد) شده و فرد در حال رشد را در معرض بیماری بعدی قرار می دهد. و بالاخره این که، بچه هایی که از رشد آنها در دوران پیش از تولد جلوگیری شده است اغلب وقتی که در درون کودکی به مقدار زیادی غذا دسترسی دارند، وزن اضافی کسب می کنند. این اضافه وزن معمولاً ادامه می یابد و خطر دیابت را به مقدار زیاد بالا می برد.

 

وزن زیاد به هنگام تولد و سرطان.

مشکل دیگر رشد پیش از تولد – وزن زیاد به هنگام تولد – با سرطان پستان ارتباط دارد که شایع ترین غده بد خیم در زنان بزرگسال است. در نمونه ای افزون بر 200 زن بریتانیایی، وزن زیاد به هنگام تولد – مخصوصاً بالای 5/3 کیلوگرم – حتی بعد از اینکه سایر مخاطرات سرطان کنترل شده بودند، با افزایش زیاد شیوع سرطان پستان ارتباط داشت.پژوهشگران گمان می کنند که مقدار بیش از حد استروژن مادر در مدت حاملگی مقصر است که موجب اندازه بزرگ جنین شده و بافت های اولیه پستان را طوری تغییر می دهد که در بزرگسالی با بدخیم شدن به استروژن پاسخ میدهند.وزن زیاد به هنگام تولد با افزایش سرطان گوارش و لنفاوی در مردان و زنان نیز ارتباط دارد . تاکنون دلایل آن روشن نیستند.

 

پیش گیری از بیماری کودک به هنگام تولد

روابط بین رشد پیش از تولد و بیماری های سنین بالا تر که در پژوهش نمایان شده اند به معنی این نیست که این بیماری ها اجتناب ناپذیر هستند. بلکه شرایط محیطی پیش از تولد بر سلامتی بزرگسالان تأثیر می گذارند و گام هایی که ما برای مراقبت از سلامتی خود بر می داریم می توانند از تحقق یافتن مخاطرات پیش از تولد جلوگیری کنند. پژوهشگران به افرادی که هنگام تولد کم وزن بوده اند، توصیه می کنند معاینات پزشکی منظم انجام دهند و مراقب رژیم غذایی، وزن، تناسب اندام، و استرس باشند. عوامل قابل کنترلی که در بیماری قلبی و دیابتی که در بزرگسالان شروع می شود مشارکت دارند.و زنانی که وزن آنها به هنگام تولد بالا بوده است باید معاینات شخصی و ماموگرافی را که امکان تشخیص به موقع سرطان پستان و در بسیاری از موارد درمان آن را فراهم می آورند، جدی بگیرید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب روان شناسی رشد (از لقاح تا کودکی)
صاحب اثر: لورا برک
موقعیت مطلب: فصل 3
صفحات: صفحه 148
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/6

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.