ماساژ کودک برای مقابله با قولنج و باد شکم

قولنج ممکن است از پنج‌ روزگی نوزاد شروع شود و تا ۱۲ یا ۴ هفتگی، می‌تواند روزانه ادامه داشته باشد. کودک درد شدیدی در ناحیه شکم احساس می‌کند که به نظر می‌رسد هیچ‌ چیزی آن را تسکین نمی‌دهد و باعث می‌شود تا مدت زیادی گریه کند معمولاً بعدازظهرها گریه‌های او شدیدتر می‌شود کودکانی که تجربه‌های مشابه دردهای ناشی از باد شکم دارند اغلب تا زمانی که این باد مسیر خروجی خود را پیدا کند گریه می‌کنند. والدین بعد از ساعت‌ها چرخاندن این بچه‌ها درحالی‌که ناراحت و مضطرب هستند و کسی نمی‌تواند آن‌ها را آرام کند، اغلب دچار احساس بیچارگی و درماندگی می‌شوند و خود را در ناراحتی و اضطراب شدید می‌یابند. ممکن است آن‌ها واقعیت قولنج را آن‌گونه که هست درک نکرده باشند و ازاین‌ رو احساس پریشانی نیز به آن‌ها دست دهد. بلکه برخی از حرکات ماساژ می‌تواند به‌طور موقت قولنج را تسکین دهد یا باعث خروج باد شود. وقتی کودکتان به آرامش اندکی دست‌یافت شما احساس می‌کنید در چنین شرایطی بیشتر قادرید که با این وضعیت مستمر مقابله کنید.

 

نشانه‌ها و علائم کودکانی که قولنج یا باد دارند

عموماً نوزادانی که دچار قولنج یا باد هستند:

 • قادر به خارج کردن باد نیستند
 • وقتی آن‌ها را بر پشت می‌خوابانید نا آرام و ناراحت می‌شوند
 • مکرراً زانوهایشان را به‌طرف قفسه سینه بالا می‌آورند
 • وقتی آن‌ها را در حالت عمودی نگه می‌دارید کمتر دچار ناراحتی می‌شوند
 • خود را به پشت خم می‌کنند از شدت درد گریه می‌کنند به‌گونه‌ای که وقتی آن‌ها را از زمین بلند می‌کنیم گریه قطع نمی‌شود یا اگر قطع شود دوباره شروع می‌شود

 کارهایی که می‌توان برایشان انجام داد: همان‌گونه که نوزادان متفاوت‌اند، روش‌هایی که یک نوزاد را آرام می‌کند نیز ممکن است نوزاد دیگر را تسکین ندهد با وجود این اعمال زیر را به شما سفارش می کنیم:

 • نوزاد را در حالت‌های مختلف نگه‌دارید
 • کودکتان را بر روی شانه‌هایتان بگذارید و حرکت کنید
 • کودک را تکان دهید و با او حرکت کنید او را در یک صندلی متحرک قرار دهید یا روی دست‌هایتان تکان دهید یا او را داخل آغوش قرار دهید و با او حرکت کنید او را در یک کالسکه قرار دهید و به پیاده‌روی بروید یا در ماشین بگذارید و رانندگی کنید
 • حمام گرم و طولانی به او آرامش می‌دهد اگر او را همراه با خودتان به حمام ببرید بسیار مناسب‌تر است (این کار به هردوی شما آرامش می‌دهد)
 • از داروهای رایج استفاده کنید
 • می‌توانید هومیوپاتی هم بکنید

 

تمایل نوزادانی که قلنج و باد شکم دارند به مکیدن

 نوزادان و کودکانی که دچار قولنج و باد شکم می‌شوند برای کم کردن دردشان تمایل به مکیدن دارد این کار باعث منحرف شدن توجه آن‌ها از دردشده و به بدنشان نیز کمک می‌کند تا آدرفین تولید کند. این ماده به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و باعث کاهش درد می‌گردد. بعضی از نوزادان دوست دارند پستانک بمکند وعده‌ای دیگر انگشت خود یا والدینشان را برای مکیدن ترجیح می‌دهند. ازآنجا که مکیدن باعث تسکین موقتی درد می‌شود بعضی از والدین به‌طور پی‌درپی نوزادان را شیر می‌دهند. خصوصاً اگر کودک شیر مادر بخورد هر بار که کودک شیر مادر می‌خورد ۲ تا ۳ ساعت وقت لازم است که آن شیر هضم شود دادن آب جوشیده سرد شده با قاشق یا شیشه شیر قبل از شیر دادن ممکن است باعث خروج باد از بالا شود.

 

یافته‌های یک تحقیق

تحقیق نشان داده است که قولنج ارتباط بین والدین و فرزند را دچار مشکل می‌کند. والدین وقتی تلاش‌هایشان برای آرام کردن نوزاد مبتلابه قولنج بی‌ثمر می‌شود اعتمادبه‌نفسشان را از دست می‌دهند ازآنجاکه هر وقت نوزادشان نیاز به کمک داشته آن‌ها نتوانستند به او کمک کنند احساس عدم‌کفایت می‌کنند و دیگر بیش از این‌که بتوانند هنگام نیاز نوزادشان عمل مثبت انجام دهند. واکنش‌هایشان همراه  با پریشانی و ندانم‌ کاری می‌شود. ماساژ می‌تواند قولنج را به‌طور موقت تسکین دهد و از طرف دیگر چون باعث می‌شود والدین حس کنند کارشان درست بوده و تا حدودی به نوزادشان کمک کرده‌اند می‌تواند به شکستن چرخه این احساس بیهودگی در آن‌ها کمک کند.

 

نحوه نگه‌ داشتن کودکی که قلنج و باد شکم دارند

کودکتان را روی دستتان تکان دهید: درحالی‌که یک دستتان به سمت بیرون قرار دارد و کودکتان روی ساعد شماست و سرش نزدیک دستتان است و پاهایش به‌صورت باز در طرفین بازوهای شما قرار دارد بایستی دست دیگرتان را که آزاد است به‌آرامی بر پشت کودک قرار دهید تا او را محکم نگه‌دارید دستی را که در زیر کودک قرار دارد در قسمت شکم و درست زیر دنده‌های او قرار دهید حالا دستی که زیر او قرار دارد را به‌آرامی بالا و پایین ببرید و کودک را تکان دهید این کار باعث تسکین درد کودکتان در ناحیه شکم می‌شود و باعث رفع باد شکم می‌گردد.

کودکتان را عمودی نگه‌دارید و حرکت دهید:  بایستید آنگاه کودکتان را به‌طور عمودی نگه‌دارید به‌گونه‌ای که پشتش به قفسه سینه شما بچسبند و رویه‌اش مثل شما به‌طرف جلو قرار گیرد یکی از دست‌هایتان را به دور شکم و در زیر دنده‌هایش قرار دهید تا وزن و سنگینی او را مهار کنید. دست دیگرتان را که آزاد است روی پوشک او و بین ران‌هایش در قسمت جلو و برای کمک به حفظ تعادل او قرار دهید. درحالی‌که او را به‌آرامی بالا و پایین می‌برید با او به اطراف قدم بزنید یا این‌که بایستید و او را تکان دهید. این کار باعث تسکین درد در ناحیه شکم و روده نوزادتان می‌شود و باد را خارج می‌سازد. برای شما راحت‌تر است که باسن او را روی رانتان قرار دهید تا تمام وزن بدنش روی دستتان نیفتد.

 

حرکاتی برای تسکین قولنج و باد گرفتگی

حرکات ماساژ مختلفی وجود دارد که قولنج کودکتان را آرام می‌کند یا در دفع کردن بعد به او یاری می‌رساند. وقتی درد نوزاد شروع نشده یا حداقل هنوز درد خیلی تشدید نشده این حرکات را انجام دهید اگر او را به پشت بخوابانید این کار باعث افزایش درد در او می‌شود. او را روی پاهایتان درحالی‌که سرش در کنار زانوها و پاهایش در کنار کشاند کشاله شماست قرار دهید. آنگاه زانوهایتان را آن‌قدر بالا بیاورید که بدنش در حالت زاویه‌دار قرار گیرد. می‌توانید بالباس و درحالی‌که کهنه یا پوشک دارد او را ماساژ دهید. ولی اگر برهنه باشد ماساژ نتیجه‌بخش‌تر است. برای ماساژ دست‌کم به مدت ۳۰ دقیقه بعد از یک وعده شیر صبر کنید. حالت‌های نگه‌داشتن کودک که در اینجا نشان داده‌شده است. تسکین موقتی را برای کودکی که دچار قولنج و باد شده به همراه می‌آورد.

۱. طرفین شکم را ماساژ دهید: نوزادتان را به پشت بخوابانید. درحالی‌که پاهایش به‌طرف شما باشد دستانتان را روی یک طرف شکمش قرار دهید به‌گونه‌ای که انگشتانتان به سمت پائین قرارگرفته باشند نرمی شکم را از پهلو به‌ طرف ناف بکشید سپس این حرکت را با دست دیگرتان تکرار کنید به همین ترتیب ادامه دهید و برای این کار به شکل موزون از هر دو دستتان به‌طور پی‌درپی استفاده کنید سپس طرف دیگر را نیز به همین ترتیب ماساژ دهید این کار به تخلیه محتوای روده کمک می‌کند

 .۲ ماساژهای چرخشی روی طرفین ناف: انگشت وسط و سبابه را کنار نزدیک ناف کودک قرار دهید آرام فشار دهید و حرکت چرخشی ایجاد کنید سپس فشار را رها کنید انگشتانتان را در جهت عقربه‌های ساعت در چند سانتی‌متری دور ناف آرام بکشید و این کار را تکرار کنید این کار را به حالت فنری ادامه دهید تا این‌که به قسمت داخلی ران سمت راست برسید این حرکت محتویات روده کوچک را در طول روده حرکت می‌دهد و به جلو می‌راند ماساژ در جهت حرکت عقربه‌های ساعت حرکت طبیعی روده را به جریان می‌اندازد

۳. ماساژ چرخشی بزرگ بر طرفین شکم: دستتان را روی شکم نوزادتان به‌طرف داخل ران راست قرار دهید به‌آرامی با تمام سطح انگشتتان و کف دستتان به سمت بالا ماساژ دهید تا به‌طرف راست قفسه سینه برسید درحالی‌ که با انگشتانتان این کار را می‌کنید در طول پرده دیافراگم به‌ طرف همان. در سمت چپ ماساژ کودکتان را ادامه دهید حالا به سمت داخل ران سمت چپش و بعد طرف پائین تا انتهای شکم به‌طرف نقطه شروع حرکت کنید این کار را چندین بار تکرار کنید این حرکت باعث تشدید حرکت روده برای تخلیه محتوای روده بزرگ خواهد شد.

۴. حرکت پا دوچرخه: مچ پاهای کودکتان را نگه‌ دارید و یکی از زانوهایش را روی شکمش خم‌ کنید و سپس آن را صاف کنید همین‌طور که پا را آرام صاف می‌کنید زانوی پای دیگر را روی شکم خم‌ کنید این حرکت دوچرخه را به‌ آرامی و به‌ طور موزون چند بار تکرار کنید این حرکت برای خروج باد به کودکتان کمک خواهد کرد.

۵. زانوها را به‌طور هم‌زمان خم‌کنید: هر دو مچ پاهای کودکتان را در دست‌هایتان بگیرید هر دو پای او را خم‌کنید و زانوانش را تا شکم بالا بیاورید پاهایش را در این حالت چند لحظه نگه‌دارید سپس به‌آرامی صاف کنید این کار را به‌آرامی چند بار تکرار کنید این کار به تسکین درد شکم که به علت باد گرفتگی وجود آمده است کمک خواهد کرد.

۶. انتهای ستون فقرات را ماساژ دهید: کودکتان را بر روی شکم بخوابانید به صورتی که پاهایش به‌ طرف شما باشد انتهای کف دستتان را در فرورفتگی بالای باسن او قرار دهید و آن را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید درحالی‌که به‌ آرامی فشار وارد می‌کنید این کار را چندین بار تکرار کنید این حرکت برای خروج باد به کودک کمک خواهد کرد.

 

داستان واقعی

دیوید قولنج داشت و زیاد گریه می‌کرد او را برای ماساژ به کلینیک محلی بهداشت کودکان بردم و امیدوار بودم بهبود پیدا کند این‌طور نشد وقتی او را روی زمین برای دادن ماساژ قراردادم و بلافاصله گریه کرد پزشک کلینیک روشی را برای نگه‌داشتن دیوید بر روی ساعد و بازویم به من نشان داد هنگامی‌که دستم به شکم دیوید فشار می‌آورد بلافاصله گریه پسرم قطع شد تمام مادران ازجمله خود من خیلی تحت تأثیر این ماساژ قرارگرفته بودم من حالا هم از این معجزه درمانی وقتی پسرم از درد قولنج گریه می‌کند غالباً استفاده می‌کنند.

مطالب عمومی

 • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 78

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

 1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.