نقش والدین در دوران تحصیلات فرزندان

1- اولین نقش والدین در دوران تحصیلات آرامش است. روز اول مدرسه را یک روز عادی بدانید، جوش نزنید. اگر شما والدین در دل آشوب دارید، باید خود را علاج کنید؛ اگر بی سبب نگرانی دارید، اگر بی علت غصه می خورید، گریه می کنید، اگر اشیایی را بسیار میشویید، می چلانید، دست هاتان سوراخ شده، وسواس دارید خود را علاج کنید. اگر موقع بیرون رفتن بچه ها از خانه دلواپس اتفاق شومی هستید، فکر می کنید که نکند زبانم لال «زیر ماشین بروند؟» شما دچار اضطراب هستید و باید درمان کنید.

2- هرگز نباید به بچه بگوییم که چه بخور، چه نخور. بلکه باید بپرسیم که چه دوست داری که برایت بیاورم. می گوید: «شیرینی می خواهم» باید برایش شیرینی خرید. بچه ها غذای ما را نمی خواهند؛ مثلاً، چای دوست ندارند این اغذیه و شربتی که ما می خوریم و می نوشیم، دوست ندارند، پفک می خورند، خیار می خورند، اینها را باید برای آنها بگذاریم.

3- بچه ها باید کار خود را خودشان انجام دهند. اگر آنها از ما کاری خواستند و کمکی طلبیدند، در آن صورت به آنها کمک می کنیم مثلاً، گفتند: «آقا یک دیکته ای بگویید» یک دیکته می گوییم، بعد هم به تدریج دیکته را به گردن خودش می اندازیم. به هیچ روی با بچه ها درس نخوانید!

4- روی بچه ها متعصب نباشید. اگر نمره شان در ردیف «الف» است که چه بهتر! تا کلاس پنجم صبر کنید اگر تا کلاس پنجم هم «الف» شد، وضع درسی فرزند شما خوب است. اما تقریباً تمام بچه های این مملکت در کلاس اول 20 می گیرند. بعد هم منتظر راهنمایی و دبیرستان باشید و بدانید که بچه های ما به خصوص در دبیرستان افت می کنند. زیرا در آن دوره شیوه تعلیم، و متن دروس تغییر می کند، آنها نیز دوره بلوغ را پشت سر می گذراند.

اگر از ابتدا در ردیف «ج» و «د» هستند و دچار مشکل اند، برای آنها کاری بکنید در مثل معلمی بگیرید . اما بدانید که والدین هرگز معلم بچه ها نیستند. در صورت تدریس رابطه ما با بچه ها تخریب می شود.

5- یک دستور بسیار مهم رسیدگی والدین به بهداشت بچه هاست. وقتی بچه ای را به مدرسه می فرستید باید لباسش، تنش، قیافه ظاهری و دفتر و کتابش کاملاً تمیز باشد. شما تصور کنید که پنجاه بچه در یک اتاق باشند، همه حمام نکرده! معلم نمی تواند تنفس کند!

ظاهر تمیز اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

بچه ای که تمیز باشد به خوبی حرف می زند، بسیار شاد است. خوب می نشیند.

حفظ بهداشت کودکان مهمترین تکالیف والدین است. پانزده روز یکبار موهای بچه ها را آرایش و پیرایش کنید. دختران را به شیوه دخترانه بیارایید و به مدرسه بفرستید و پسران را پسرانه.

6- تکلیف دیگر این که اغذیه ای همراه بچه ها بفرستیم. بچه ها معده کوچکی دارند و هر ساعت گرسنه می شوند. باید هر خانمی وظیفه داشته باشد که برای بچه خود خوراکی های ریز و درشت بگذارد. هر چه که بچه دوست دارد باید همراه او باشد.

 

شیوه ارتباط والدین با مدرسه

والدین موظف اند یک پل ارتباطی بین خانه و مدرسه ایجاد کنند. والدین باید ماهی یکبار به مدرسه بروند.

شیوه ارتباط با اولیاء مدرسه این است که ما باید بسیار مهربان وارد مدرسه شویم؛ مثلاً، قیافه گرفته وارد مدرسه نشوید. آن خانم مدیر، آقای مدیر، آنجا رئیس است؛ درست است که شما در بخش خاصی رئیس هستید، اما ایشان اینجا رئیس اند شما با خشوع و خضوع با ایشان صحبت کنید؛ تا از شما نپرسیده اند، شما هیچ نگویید، وقتی می پرسند: «خانم شما چه کار دارید؟» بگویید: «مادر فریده هستم . آمده ام اگر کاری از دستم بر می آید انجام دهم.» یعنی ارتباط ما می تواند مشکلات مدرسه را در رابطه با بچه حل کند. ولی اگر شما بخواهید بد اخلاقی کنید، فیس و افاده کنید، آنها از شما دلگیر می شوند و این را سر فرزند شما تلافی می کنند. باور کنید که هر رفتار شما سر فرزند شما پیاده می شود.

ارتباط با مدرسه از جهت تصحیح برخی روابط مفید است. بدین وسیله ما خواهیم دانست که موقعیت بچه ما چیست . اگر چیزی کم و کسری وجود دارد برایش تهیه می کنیم. گاهی هم باید به مدرسه کمکی کرد. از این رو این ارتباط را باید ادامه داد. همکاری والدین با اولیاء مدرسه در پیشرفت بچه های ما تاثیر جدی و ارزشمندی دارد.

 

اجتماعی شدن کودک

آخرین موضوع در این فصل فارغ التحصیل شدن فرزندان ما از کلاس پنجم ابتدایی است، فرزندان ما باید در این زمان سه موضوع را یاد گرفته باشند.

1- فرزندان ما باید پس از اتمام دوره ابتدایی، کاملاً اجتماعی شده باشند. ما والدین باید ترتیبی بدهیم که گاهی رفت و آمدی در خانه ما باشد، چند نفر از دوستان او بیایند، فرزند ما هم به خانه آنها برود؛ این رفت و آمد ها باید بین ما و خانواده هایی باشد که میشناسیم . به بچه ها یاد می دهیم که رفت و آمد کنند. دختر ها با دختر ها و پسر ها با پسرها.

2- فرزندان ما از دوره ابتدایی فارغ التحصیل می شوند، باید یک هنری آموخته باشند؛ موسیقی، نقاشی، خط یا هنر دیگری را یاد بگیرند که بعد ها آن را پیگیری کنند.

3- پس از پایان دوره ابتدایی باید وضع بچه ها را ارزیابی کنیم. ببینیم که آیا می توانند به تحصیل ادامه دهند، اگر دیدیم که نمی توانند، آنها را باید به جای ورود به مدرسه راهنمایی به انتخاب شغل راهنمایی کنیم، که به دنبال آموختن فنی بروند و پایه زندگی خود را بگذراند. هرگز بچه ها را با اعمال زور و فشار به ادامه تحصیل وادار نکنید!

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب انسان در مسیر زندگی
صاحب اثر: دکتر محمد مجد
موقعیت مطلب: فصل چهار
صفحات: صفحه 456
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/9

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.