نکاتی درباره حمام کردن و تعویض پوشک نوزاد

هنگام حمام کردن نوزاد، با او همراه باشید

طی چند ماه اول پس از تولد، نوزاد دوست ندارد او را حمام کنند. در این دوره، او به شستشوی روزانه نیاز ندارند و هفته ای یک بار تا دو بار برایش کافی است. بهترین روش حمام کردن نوزاد، آن است که مادر یا پدر در وان بنشینند و فرزندشان را در آغوش بگیرند. اگر نوزاد بر روی بازوی مادر یا قفسه سینه پدر خود قرار گیرد و آب گرم روی بدنش ریخته شود، حس دلپذیری پیدا خواهد کرد و لحظه های شادی را هنگام حمام کردن تجربه می کند. پوست نوزادان ظریف و حساس است و شستشو با آب ولرم، مناسب تر از آب داغی است که بزرگسالان از آن استفاده می کنند. می توانید دماسنجی تهیه و دمای آب را بین 33 تا 36 درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا حس خوشایندی در نوزاد ایجاد شود. روش دیگر این است که درجه آبگرمکن را بر روی 48 درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا از احتمال هرگونه سوختگی، جلوگیری شود. معمولا وقتی نوزادان بزرگتر می شوند، از حمام کردن بیشتر لذت می برند (حتی به صورت انفرادی)، به ویژه اگر در حمام اسباب بازی باشد یا برایشان آواز بخوانید و عشق و علاقه خود را به آنان ابراز دارید. کفی کردن بدن نوزاد و ماساژ عضلات کوچکش، حس دلپذیری در او به وجود می آورد. باید یادآور شوم که بازی هایی همچون؛ آموزش نام اعضای بدن نیز، هنگام حمام کردن مناسب است.

معمولا شستشوی سر با شامپو برای نوزادان خوشایند نیست. پسرم در هنگام آب ریختن روی سرش، اصلا دوست نداشت که سرش را به عقب خم کند و برعکس، از آب ریختن به وسیله کاسه بر روی تمام سر و سرازیر شدن آن بر روی بدنش لذت می برد. فراموش نکنید از شامپو بچه برای استحمام نوزادن استفاده کنید. بعد از حمام کردن، حتما بدن نوزاد را ماساژ دهید. پروفسور شارون هلر، در کتاب جالب خود تحت عنوان تماس حیاتی، چنین نوشته است: "نوزادانی که به وسیله والدین ماساژ داده می شوند، فرزندانی هوشیارتر، اجتماعی تر، آرامتر و خوش خلق تری هستند، بهتر می خوابند و کارهایشان جالبتر است. آنها از بازی کردن با مادرشان لذت می برند و مادر نیز از داشتن چنین فرزندی خرسند است". ماساژ دادن سبب می شود که نوزاد از سلامتی بیشتری برخوردار شود. براساس تحقیقات دکتر هلر، انجام این کار باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در سراسر عمر خواهد شد. علاوه براین، ماساژ دادن بر دستگاه گردش خون و سیستم لنفاوی تاثیر مثبت می‌گذارد و عملکرد را بهتر می‌کند. همچنین ماهیچه ها را از اکسیژن تازه پر می نماید و مواد مغذی را جایگزین مواد زائد بدن می سازد. ماساژ دادن سبب افت هورمون های استرس زا (کورتیزول و نور اپی نفرین) و ترشح اندروفین در مغز می گردد و به دنبال آن استرس و تنش از نوزاد دور می شود و او به آرامش اعصاب دست می یابد.

 

زمان تعویض پوشک را به لحظه های خوشایند مبدل کنید

پس از هشت ماهگی، لحظه‌هایی پیش می‌آید که نوزادان هنگام عوض کردن پوشک، با مادر همکاری نمی‌کنند و بسیار جنب و جوش دارند. من همیشه آوازی را بری این زمان در نظر می‌گرفتم و به این صورت جلوی اعتراضات پسرم گرفته می‌شد. البته، گاهی آواز خواندن کفایت نمی‌کرد مجبور می‌شدم که او را برهنه از روی تخت پایین بیاتورم. اگر مادر هنگام عوض کردن پوشک فرزندش شاد باشد، تصورات خوشایندی از این کار در ذهن خود بپروراند و برای سرگرم کردن نوزاد، اسباب بازی در اختیار او قرار دهد، بهتر می‌تواند از عهده این کار برآید. اما اگر حس خوبی نداشته باشد و باورهایش به گونه‌ای باشد که عوض کردن پوشک کار دشواری است، قطعا نوزادش نیز در زمان انجام این کار بدخلقی خواهد کرد. هنگام عوض کردن پوشک، یک راه خوب برای پرت کردن حواس نوزاد، این است که بادکنکی را بالای سر او ببندیم، به طوری که بتواند نخ آن را در دست بگیرد و بازی کند. با انجام این کار، مادر فرصت کافی خواهد داشت تا پوشک او را عوض کند. (هرگز نوزاد را با بادکنک تنها رها نکنید، زیرا برای او خطرآفرین خواهد بود. اگر بادکنک بترکد، تکه‌های آن ممکن است، سبب خفگی نوزاد نوزاد شود و نخ آن نیز ممکن است دور گردنش بپیچد و برایش مشکل ایجاد کند.)

یکی از دوستانم، هنگام عوض کردن پوشک فرزند هشت ماهه‌اش، جعبه دستمال مرطوبی را در اختیار او قرار می‌دهد تا فرزندش در آن را باز و بسته کند و یکی دو دستمال را بیرون بیاورد. سرگرم شدن نوزاد با این وسیله، فرصت مناسبی را در اختیار مادرش قرار می‌دهد تا بدون هیچ گونه مشکلی پوشک فرزندش را عوض کند. یکی دیگر از دوستانم، از روش خاص دیگری برای عوض کردن پوشک فرزند نه ماه‌اش استفاده می‌کرد. او می‌گوید: "در هنگام عوض کردن پوشک، پسرم را به خاطر برخورد خوبش تحسین میکردم و پس از پایان کار نیز برایش دست میزدم و از او به دلیل همکاریش تشکرد میکردم. این شیوه، در چند روز اول موثر نبود، اما پس از گذشت یک هفته، نوزادم با من در این راه همراه شد و اجازه داد که بدون هیچ مشکلی پوشکش را عوض کنم. توصیه من به همه مادران این است که حتما در زمان عوض کردن پوشک، نوزادشان را تحسین کنند و از او تشکر کنند تا فرزندشان به همکاری با آن ها تشویق شود."

 

 

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کلیدهای پرورش فرزند شاد
صاحب اثر: لیزا مک کرت
موقعیت مطلب: ...
صفحات: صفحات 62 _63 و صفحات 141_ 143

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.