همراهی کودک با غذاهای خانواده

وقتی کودک قادر شد سر و تنه خود را نگه دارد، می توانید او را با صندلی بلند آشنا کنید. اگر پشت او تکیه گاه داشته باشد، احساس راحتی خواهد کرد و از اینکه در ارتفاع بالایی قرار دارد و می تواند ببیند که در اطرافش چه می گذرد لذت خواهد برد. جلو او را مهار کنید تا امکان افتادن او وجود نداشته باشد، صندلی را از دیوار کنار بکشید، و تکیه ای پلاستیک روی زمین پهن کنید تا نظافت آسانتر شود. با دادن اسباب بازی های مورد علاقه اش، کاری کنید که به نشستن در صندلی بلند در حالی که پیشبند به تن دارد و یک سینی در مقابل اوست عادت کند. وقتی به او غذا می دهید، قاشق پلاستیکی خودش را بدهید که در دست داشته باشد. اگر از شیشه شیر می نوشد، ابتدا بگذارید این کار را روی صندلی بلند انجام دهد. به زودی غذا خوردن روی صندلی را یاد می گیرد و از آن لذت میبرد.

 

 حضور کودک هنگام غذا خوردن خانواده

هر چند کودک شما تازه خوردن غذاهای جامد را شروع کرده و تعداد وعده های غذایش بسیار بیش از اعضای بزرگسال خانواده است، هنگام صرف غذا او را کنار میز یا سفره غذا بیاورید تا با شما بر سر غذا همراه باشد. به این طریق او می آموزد که غذا خوردن علاوه بر اینکه معده او را ارضا می کند امری اجتماعی و سرگرم کننده نیز هست. سعی کنید غذا های او را نیز همراه با اوقات غذایی خانواده برنامه ریزی کنید و تغییر دهید. مثلاً برای صبحانه به او برنج بچه و غلات بدهید، برای ناهار غذای شور یا ترش مزه و به دنبال آن چند تکه میوه یا پنیر، و برای شام نیز مثلاً منتخبی از غذاهای انگشتی همراه با شیر همیشگی اش.

 

خوردن نوشیدنی در کنار غذای کودک

اکنون که کم کم غذای جامد جایگزین بخشی از رژیم فقط شیر کودک شما در وعده های غذایی می شود، لازم است شروع به نوشیدنی آب برای رفع عطش کند. بهترین کار آن است که از آب جوشیده سرد شده استریل به جای آب لوله کشی نجوشیده استفاده کنید و از دادن آب میوه ها و نوشیدنی های گیاهی قند دار خودداری کنید. نوشیدنی هایی که به آنها شکر یا شیرین کننده های مصنوعی اضافه شده است برای اطفال خردسال یا نوپا مناسب نیست. چای و قهوه نیز نباید داد زیرا میزان جذب آهن را کم میکند و تحریک کننده نیز هست. از سوی دیگر، آب پرتقال رقیق شده منبع خوبی برای ویتامین ث است و هر از گاهی می توان به کودک داد. در این مرحله سنی باید کودک را با فنجان آموزشی آشنا کنید. این نوع فنجان ها دارای درهایی به شکل های مختلف است، اما شاید کودک شما نوعی را ترجیح دهد که امکان فرایند آشنای مک زدن از آن وجود داشته باشد. کودک هنوز بیشتر مایع مورد نیاز بدن خود را از شیری که می خورد و بخشی از آن را از پوره هایی که می خورد ضصضصتأمین می کند، اما بد نیست یک فنجان آب بر سر غذا بگذارید که بتواند هر وقت خواست و هر مقدار خواست خودش بنوشد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب تغذیه و آشپزی برای همه کودکان
صاحب اثر: آنابل کارمل
موقعیت مطلب: بخش سه
صفحات: صفحه 36
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/8

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.