چرا کودکان را ماساژ می‌دهیم؟

یادگیری و انجام ماساژ کودک، کار بسیار ساده‌ای است. چند وسیله کوچک لازم دارد و هیچ هزینه‌ای در برندارد. مگر مقداری وقت. منافع درازمدت و کوتاه‌مدت آن برای کودک زیاد است و از طرف دیگر والدین نیز با ماساژ بچه‌ها ارتباط مثبت و خوبی با آن‌ها برقرار خواهند کرد.

 

مزایای ماساژ دادن کودکان

احساس امنیت: ارتباط جسمی مثبت بین کودک و یکی از والدینش، احساس عشق و علاقه و ارزش را در او تقویت می‌کند و این احساس، به رشد عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس در کودک می‌انجامد.

سلامت و تندرستی کل بدن: تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که بامحبت و مهربانی لمس می‌شوند، کمتر از آنانی که تماس محبت‌آمیز با والدینشان ندارند گریه می‌کنند یا بیمار می‌شوند. ماساژ، گردش خون را بهبود می‌بخشد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند. همین‌طور کمک می‌کند که مایع لنفی در سرتاسر بدن پخش شود و مواد مضر نیز از بدن دفع گردد. ماساژ، درد و نشانه‌های بعضی از ناراحتی‌ها و بیماری‌های مزمن را تسکین و تخفیف می‌دهد. راحتی و آرامش را افزایش می‌دهد و به نوزادی که دائم گریه می‌کند، آرامش می‌بخشد.

رشد جسمی: ماساژ خودآگاهی از جسم را افزایش می‌دهد و عضلات را محکم و مفاصل را منعطف می‌کند. بدین ترتیب برای کودکان نارس (کودکانی که زیر وزن طبیعی به دنیا می‌آید یا آن‌هایی که نیازهای ویژه‌ای دارند) منفعت زیادی دارد.

مهارت‌های اجتماعی: با لمس کودکتان، چگونگی برقراری ارتباط را به او آموزش می‌دهید. ماساژ به شما کمک می‌کند ارتباطی غیرکلامی با کودکتان برقرار سازید و این موضوع باعث افزایش ارتباط زودهنگام شما با کودک خواهد شد. درنتیجه کم‌کم عزت‌نفس و توان برقراری ارتباط اجتماعی در کودک پدید خواهد آمد.

 

مزایای ماساژ کودکان برای والدین

آرامش و راحتی: وقتی کودکتان را ماساژ می‌دهید کاملاً بر او متمرکز می‌شوید و با او تعامل برقرار می‌کنید. طبق تحقیقات، گزارش‌شده که خود والدین نیز از این تعامل لذت می‌برند و احساس آرامش می‌کند.

حساس شدن نسبت به کودک: اگر کودک را آن‌طور که دوست دارد نوازش نکنید یا فشاری به او وارد آورد که حس کند عصبی و ناراحتید، او در این حالت قادر به ابراز احساس خود نخواهد بود. ازاین‌رو خود شما باید با نگاه به عکس‌العمل‌های او آن‌ها را تفسیر کنید با این روش شما می‌آموزید که اگر روی حرکات کودک منظور او را بخوانید یا درکش کنید و همین مسئله باعث افزایش مهارت‌های شما در نگهداری از او می‌شود.

ایجاد اعتمادبه‌نفس: والدینی که نسبت به فرزندانشان حساسند، دوست دارند در مورد انجام نقش‌ها و وظایف خود اطمینان پیدا کنند. ارتباط جسمی ناشی از ماساژ و تماس با کودک، در والدین نیز احساس آرامش و اطمینان ایجاد می‌کند.

ایجاد ارتباط بین والدین و کودک: ارتباط غیرکلامی که همراه ماساژ با کودکتان برقرار می‌کنید، جرقه ارتباطی تعاملی و دوطرفه را روشن می‌کند. تا آنجاکه این ارتباط می‌تواند در آینده نیز بین هردوی شما برقرار باشد و ادامه داشته باشد. ماساژ، طی زمانی مشخص و به‌صورت منظم داده می‌شود و می‌تواند بین شما صمیمیت و نزدیکی ایجاد کند.

 

یافته هایی از یک تحقیق درباره ماساژ کودک

در سال 1992 در استرالیا پدران و فرزندانی که به‌وسیله ماساژ با یکدیگر تماس داشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند تا میزان ارتباط این تماس، بر رابطه پدر فرزندی ارزیابی شود. به یک گروه از پدرانی که برای اولین بار پدر شده بودند نشان داده شد که چگونه نوزاد ۴ هفته خود را ماساژ دهند. از آن‌ها خواسته شد که این کار را تا پایان مدت تحقیق انجام دهند. گروه دیگر، یعنی گروه کنترل گروهی که در آن پدرانی بودند که نوزادانشان را ماساژ نداده بودند، نیز مورد آزمایش قرار گرفتند. تحقیقات به این نتیجه رسید که کودکان 12 هفته‌ای که پدرانشان آن‌ها را ماساژ داده بودند و با آن‌ها از طریق نگاه، لبخند و صدا ارتباط برقرار کرده بودند، نسبت به پدران و نوزادانی که در گروه کنترل قرار داشتند، واکنش‌هایشان همراه با توجه و تمرکز بیشتری بود. همچنین رفتار دوری گزینی از پدران در آن‌ها کمتر دیده می‌شد. در پدران این بچه‌ها هم تمایل به تماس و ارتباط روزانه بیشتری با فرزندانشان مشاهده شد.

ماساژ کودکان به پدران و کودکان اجازه می‌دهد که از تماس پوست باپوست، که غالباً مادران هنگام شیر دادن آن را تجربه می‌کنند لذت ببرند. ولی پدران اغلب متوجه این مسئله نیستند آن‌ها با ماساژ کودکانشان حالات و واکنش‌های کودکان را درک کرده و برای نگهداری از آنان اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنند.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 12

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.