کمک به خواهر و برادرها برای کنار آمدن با نوزاد

موقعی که باردار هستید به فرزندانتان چه بگویید

اگر سن کودک آن قدر است که از چنین موضوعاتی بتواند سر در بیاورد (حدود 5/1 سالگی)، بهتر است که پیشاپیش به او بگویید که صاحب خواهر یا برادر خواهد شد. به این ترتیب، او به تدریج به این فکر عادت می کند. البته لازم است که توضیحات خود را در سطح رشد فکری کودک پایین بیاورید و این نکته را بدانید که هر قدر هم برایش توضیح بدهید، او واقعاً برای پذیرش یک نوزاد پر توقع و حضور او در خانه، آمادگی پیدا نمی کند. تنها کاری که از دست شما بر می آید این است که در باره خواهر و برادر داشتنف با او حرف بزنید، و بگویید که نوزاد را کجا می خوابانید و نقش او در نگهداری از نوزاد، چیست و به طور دائم به او اطمینان خاطر دهید که او را به اندازه سابق، دوست خواهید داشت. اشتیاق بیش از حد به خرج ندهید و از او توقع نداشته باشید در مورد نوزاد اشتیاق داشته باشد. بهترین زمان برای شروع بحث در باره این موضوعات، زمانی است که شکل بدن شما تغییر می کند و از اولین مراحل بارداری که احتمال سقط جنین بسیار بالاست، عبور کرده اید.

ورود نوزاد، نباید تغییرات عمده ای را در زندگی کودک بزرگتر خانواده ایجاد کند، این مسأله بخصوص هنگامی که او تک فرزند بوده است، اهمیت بیشتری پیدا می کند. روی چیز هایی که می توان آنها را تغییر نداد، تکیه کنید:«تو باز هم می توانی اسباب بازی هایت را داشته باشی؛ ما باز هم می توانیم به پارک همیشگی برویم و بازی کنیم؛ ما می توانیم همان بازی های مخصوص خودمان را داشته باشیم؛ ما هنوز هم می توانیم اوقات خاصی را با هم داشته باشیم».

 

تغییرات را قبل از موعد به وجود آورید

اگر هنوز کودک بزرگترتان را از شیر نگرفته اید، بهتر است چند ماه قبل از زایمان، این کار را بکنید، وگرنه چنین تصور خواهد کرد که او را با نوزاد، عوض کرده اید. اگر قرار است اتاق او را به نوزاد بدهید، بهتر است چندین ماه قبل از زایمان، او را به اتاق جدیدی منتقل کنید تا تصور کند به خاطر اینکه دختر بزرگی است، به اتاق بزرگتری رفته است و علت جابجایی او ورود نوزاد و بیرون راندن او از اتاقش نیست. همین مسأله هم در مورد انتقال به یک رختخواب بزرگتر، صادق است. اگر قرار است به کلاس های پیش دبستانی برود، باید در صورت امکان، این کار را چند ماه قبل از زایمان انجام دهید. هیچ کاری کودک را تا این حد از مدرسه بیزار نمی کند که تصور کند توسط یک تازه وارد فضول، به این کار مجبور شده است.اگر او اینک در دوره پیش دبستانی جا افتاده و با یک زندگی اجتماعی مناسب در خارج از خانه خو گرفته، احتمال دارد احساساتش نسبت به رقیبی که قدم به خانه خواهد گذاشت، تلطیف شود.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب تغذیه، تربیت و مراقبت از کودک
صاحب اثر: بنیامین اسپاک
موقعیت مطلب: بخش یک
صفحات: صفحه 42
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/7

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.