ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند

غالباً میزان سفتی عضلات در کودکانی که دچار سندروم دان یا سربرار پالسی هستند، به‌مراتب کمتر است و ماساژ به رشد این عضلات کمک می‌کند. ماساژ همچنین، باعث افزایش هوشیاری آنان نسبت به بدن خودشان می‌شود. ماساژ برای کودکانی که نقص بینایی دارند نیز مفید است. اگر کودک شما نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارد با پزشک یا فیزیوتراپیست او درباره چگونگی ماساژ دادنش مشورت کنید. به خاطر بسپارید که آنان هم روش‌های خاص خود را دارند که درخور توجه است.

 

فواید ماساژ کودکانی که نیاز به مراقیت های ویژه دارند

 ماساژ می‌تواند:

  • آگاهی از بدن را در کودک افزایش دهد.
  • قدرت عضلات را بیشتر کند.
  • ارتباط غیرکلامی رابین والدین و کودک تقویت کند.
  • پیوستگی او را به شما هرچه بیشتر کند.
  • کودک را آرام کند و باعث ایجاد آرامش در والدین شود.
  • به والدین اجازه دهد، حس کنند که مثبت هستند و به کودکشان کمک می‌کنند.

 

مقدار فشار ماساژ در کودکانی که نیاز به مراقیت های ویژه دارند

کودکانی که نیازهای ویژه دارند، اغلب دچار مشکلات حسی هستند. تا جایی که نسبت به تماس و لمس شدن، یا خیلی حساس‌اند یا غیر حساس. بسته به تکامل قوای حسی آن‌ها، میزان فشار ماساژ باید کم و یا عمیق باشد. درواقع بعضی از کودکان، لمس جزئی را دوست ندارند. پس برای این بچه‌ها فشار محکم‌تری لازم است. اگر درباره میزان فشار ماساژهایتان زیاد اطمینان ندارید، به عکس‌العمل‌های کودکتان نگاه و توجه کنید و با پزشک یا فیزیوتراپیست و به مشورت بپردازید.

 

ماساژ کودکانی که دچار سندروم دان هستند

اگر کودکی منگل دارید، میزان سفتی ماهیچه او کم است. ماساژهای منظم در تمام بدن که توأم با کشش باشد سفتی عضلات او را افزایش می‌دهد. درصورتی‌که میزان سفتی عضلات او زیاد باشد. ماساژ می‌تواند در ماهیچه‌هایش آرامش ایجاد کند. اگر او فیزیوتراپی می‌شود، قبل از زمان فیزیوتراپی، به او ماساژ فوری بدهید. گرم کردن ماهیچه‌ها قبل از انجام فیزیوتراپی، باعث بالا رفتن کیفیت و اثرگذاری فیزیوتراپی خواهد شد. برخی از کودکان منگل ممکن است دچار معلولیت یا ضایعه شنوایی باشد که دراین‌صورت هم، ماساژ می‌تواند به آن‌ها کمک کند (دراین‌باره می‌توانید مطلبی را که بعدازاین قسمت می‌آید مطالعه کنید. این کودکان برای این‌که بتوانند از توان و استعداد خویش بیشترین بهره را ببرند و همین‌طور ما بتوانیم نسبت به مسائل مختلف در آن‌ها واکنش ایجاد کنیم، نیاز به محرک و انگیزه‌های بیشتری دارند. ماساژ، شکل دیگری از همین تحریک و ایجاد انگیزه است که شما می‌توانید آن را برای کودکتان مهیا سازید. احتمال می‌رود که او از ماساژ لذت زیادی ببرد چراکه بچه‌هایی که دچار سندروم دان هستند بچه‌های اجتماعی و باشخصیتی شاد و بسیار با عاطفه‌اند و به تماس محبت‌ آمیز به‌ خوبی جواب می‌دهند. ماساژ وقتی تبدیل به کاری شود که هر دوی شما باهم آن را انجام دهید، بهترین نتایج را دربر خواهد داشت، یک نوع ارتباط حسی و لمسی دوطرفه که بیشتر از چیزی است که خودتان و به‌ تنهایی برای کودکتان انجام می‌دهید. شاید اگر کودک شما خواهر یا برادری داشته باشد بتوانید آن‌ها را به ماساژ دادن یکدیگر تشویق کنید و بگذارید تمام خانواده در این کار سهیم شوند این امر می‌تواند استحکام روابط خانوادگی شمارا بیشتر کند تا کودکتان را بسیار شاداب سازد.

 

ماساژ کودکانی با ضایعات اعصاب حسی

ماساژ به کودکانی که معلولیت بینایی دارند، کمک می‌کند تا تصویری از دنیای اطرافشان برای خود بسازند، زیرا اگر لمس شوند، می‌آموزند که لمس کنند و لمس کردن به آن‌ها کمک می‌کند که دنیای اطراف خود را کشف کنند. کودکی که نقص بینایی دارد همچنین از طریق ماساژ نسبت به بدنش آگاهی پیدا می‌کند و تدریجاً این هوشیاری در او افزایش می‌یابد. او می‌آموزد که دست‌ها و پاهایش چه اندازه هستند و طول آن‌ها چقدر است و نسبت به شکل آن‌ها دید بهتری پیدا می‌کند. ماساژ، راه‌های ارتباطی جدیدی را بین شما و کودکتان باز می‌کند. این راه‌ها برای او یک منبع اصلی جهت تأمین احساس آرامش و امنیت خواهد بود. تحریک به‌وسیله لمس کردن، واکنش کودک مبتلابه ضایعات حسی را افزایش می‌دهد. پس ماساژ می‌تواند به او بیاموزد که به تعامل اجتماعی بپردازد. وقتی کودکتان را ماساژ می‌دهید اگر دچار مشکل بینایی است حتماً یکی از دست‌هایتان را روی بدن او نگه‌دارید و با او صحبت کنید تا به او آرامش دهید. اگر کودک شما دچار مشکل شنوایی است، طی انجام ماساژ با او صحبت کنید تا حس شنوایی‌اش تحریک و تقویت شود. به او بگویید که چه‌کاری انجام می‌دهید تا بتواند بین حرف‌ها و کارهایتان ارتباط برقرار کنند.

 

داستان واقعی

جک عاشق این است که او را ماساژ دهند. وقتی حدود ۲ سال داشت، دوست من که همراه کودکش دریکی از کلاس‌های ماساژ کودکان دوره‌ دیده بود به من پیشنهاد کرد که من نیز جک را ماساژ دهم. او برخی از حرکات و ماساژهایی را که آموخته بود به من یاد داد. من آن‌ها را روی جک پیاده و امتحان کردم و رضایت او آن‌قدر واضح بود که از دوستم خواستم حرکات بیشتری را به من بیاموزد. وقتی تأیید پزشکم را نیز برای انجام این کار گرفتم به کلینیک محله خودمان جایی که ماساژ کودک را آموزش می‌دادند رفتم و چندین حرکت دیگر را هم یاد گرفتم. حالا ما هرروز آن‌ها را انجام می‌دهیم و برنامه روزانه خودمان را افزایش داده‌ایم و ماساژ را با حرکات شروع می‌کنیم که جک آن‌ها را بیشتر دوست دارد. ولی این برنامه قابل‌تغییر است، زیرا بعضی‌اوقات جک خودش دوست دارد تصمیم بگیرد که چه حرکتی بعد از کدام حرکت انجام شود و به من می‌گوید که کدام یک را بر روی او انجام دهم. و همچنین دوست دارد گه گاهی این حرکت‌ها را  بر روی من پدرش و خواهرش نیز انجام دهد.

 

داستان واقعی

 پزشک ما به من پیشنهاد کرد که برای کمک به پسرم اسحاق و برای این‌که نسبت به حس لامسه شنوایی و بساوایی‌اش آگاه‌تر شود او را ماساژ دهم فکر می‌کردم اوایل پسرم نمی‌دانست چگونه نسبت به این مسئله واکنش نشان دهد ولی حالا می‌داند که ماساژ چیست و آن را بسیار دوست دارد به‌طورقطع فکر می‌کنم او برای دریافت ماساژ انتظار زیادی می‌کشد واکنش او با حرکت به‌سوی صداها شروع شد و حالا او می‌خواهد صدای هر چیزی را که می‌شنود آن را لمس کند اگرچه او خزیدن را دیرتر از بیشتر بچه‌های طبیعی  شروع کرد ولی نسبت به وضعیتش خیلی هم دیر نبود اطلاع دارم که مادران دیگری که کودکان نابینا یا کم‌بینا دارند نیز با الهام گرفتن از وضعیت کودک من در حال حاضر ماساژ را شروع کرده‌اند.

 

ماساژ کودکانی که دچار فلج مغزی اند

ماساژ به کودکانی که دچار فلج مغزی‌اند اجازه می‌دهد حرکاتی را تجربه کنند که نمی‌توانند به‌تنهایی آن‌ها را انجام دهند درواقع ماساژ هوشیاری و آگاهی آن‌ها را نسبت به بدنشان افزایش می‌دهد. نیازهای هر کودکی منحصربه‌فرد است پس با فیزیوتراپیست کودکتان صحبت کنید تا تائید کند چگونه ماساژ می‌تواند کارکرد هر جلسه فیزیوتراپی را برای کودک افزایش دهد. ماساژ منظم، کودک شمارا قادر می‌سازد مرتباً از حرکاتی که رشد جسمانی او را تحریک می‌کند بهره ببرد. در اینجا این قسمت از ماساژ روزمره کوردیلا  و مادرش را نشان داد اینم. آن‌ها این ماساژ را قبل از هر جلسه فیزیوتراپی باهم انجام می‌دهند.

 

ماساژ پاها

مادر، آرام با ماساژ دادن کف پاهای کردیلا با نرمی نوک انگشتانش عضلات او را که در قسمت پا محکم و سفت شده تحریک می‌کند این کار به‌ آرامی این عضلات را تقویت می‌کند.

 

خم و راست کردن پاها

مادر کوردیلا درحالی‌که پاشنه پای او را در یک دست و زانو اش را در دست دیگر نگه‌داشته پای او را خم و راست می‌کند تا دخترش را با حرکت راه رفتن آشنا سازد.

 

کشیدن و نشستن

۱. کشیدن دست‌ها به بالا: کوردیلا روی زمین به پشت دراز می‌کشد درحالی‌که پاهایش روی پای مادر قرار دارد مادر کردیلا مچ‌های او را به‌ آرامی می‌گیرد و دست‌های کردیلا را به‌طرف بالای سرش می‌کشد.

۲. کشیدن دست‌ها به پایین: حالا مادر کوردیلا دستان او را به پایین و طرفین او می‌آورد. او مراحل یک و دو را چندین بار تکرار می‌کند. این حرکات، عضلات بالای بازوها و روی شانه‌ها را تحریک و تقویت می‌کند.

۳. نشاندن: مادر کوردیلا وقتی دست‌های دخترش را آرام می‌کشد به او کمک می‌کند که به حالت نشسته درآید. این کار باعث تحریک و تقویت ماهیچه‌های دست‌ها، پشت و شکم و همین‌طور پاهای کوردیلا می‌شود و روی پاهای مادرش که خلاف جهت او نشست، فشار می‌آورد تا به هنگام بلند شدن تعادل خود را حفظ کند.

 

داستان واقعی

کوردیلا تا هفته‌ها بعد از تولد گریه می‌کرد وضعیت او از ابتدا تشخیص داده نشده بود درنتیجه گریه او به هر چیزی نسبت داده می‌شد وقتی مشخص شد که او دچار فلج مغزی است باورمان نمی‌شد و این مسئله ما را مأیوس کرد وقتی او بزرگ‌تر شد و بیشتر دست‌وپایش را حرکت داد و ما فهمیدیم که از یک طرف بدنش بیشتر از طرف دیگر استفاده می‌کند متوجه موقعیت او شدیم در ابتدا فیزیوتراپی را دوست نداشت احتمالاً به این دلیل که این کار برایش سخت و دشوار بود و نمی‌توانست بفهمد که با او چه‌کاری انجام می‌دهند فکر می‌کنم در آن زمان به خاطر همین کار یعنی انجام فیزیوتراپی بود که دوست نداشت او را ماساژ دهیم فیزیوتراپیست گفت اگر ما به دخترمان کمک کنیم و چند حرکت را با او در خانه انجام دهیم احتمالاً او مجدداً آرامش خود را در مقابل فیزیوتراپی به دست خواهد آورد. خیلی از آن حرکات را در خانه تبدیل به یک جور بازی کردیم. دخترمان آن‌ها را دوست داشت و از آن‌ها لذت می‌برد و این کار واقعاً به آرام کردن وی کمک کرد و حالا او از این‌که لمسش کنند لذت می‌برد.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: ماساژ کودک
صاحب اثر: آلن هیث و نیکی بین بریج
صفحات: صفحه 56

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.