کودکان در خانه

کارهای عادی و کارهای کمی مشکل کودکان

در بسیاری از جوامع، بچه های مدرسه ای در مزارع خانوادگی یا کارگاهها و کارخانه ها و مشاغل مختلف کار می کنند. در قدیم، کودکان امریکایی هم در کنار پدر و مادرشان کار می کردند. تنها در پنجاه سال اخیر است که جامعه از بچه ها توقع دارد که فقط درسشان را بخوانند. هنگامی که بچه ها به سن 9-8 سالگی می رسند، برایشان بسیار مفید خواهد بود اگر بتوانند به شکل معنی داری در تقویت رفاه خانواده، تشریک مساعی کنند. اگر در خانواده شغلی نیست که کودک بتواند به آن مشغول شود، چنانچه بتواند در محیط مساعدی بیرون از خانه کاری را که واقعاً مفید است و به خانواده هم کمک می کند انجام دهد، قطعاً در تقویت توانایی های کاری او و تامین آینده ای مطمئن تر، مؤثر خواهد بود. یک کودک شش ساله می تواند در چیدن سفره و تمیز کردن میز غذا کمک کند. یک کودک هشت ساله می تواند علف های هرز باغچه را وجین کند و یک کودک ده ساله، قادر است پخت و پز های ساده را انجام دهد.

کار هایی که غیر از امور روزمره کودک هستند، یکی از بهترین راههایی است که کودک با انجام آنها می تواند در انجام کارهای خانه تبحر پیدا کند و بعد ها در اجتماع بزرگ تر، مشارکت داشته باشد. این نوع کارها معمولاً از یک کلیشه همیشگی متابعت می کنند، برای مثال آشپزی برای دختر ها و زدن چمن برای پسرها، ولی به طور لزوم نباید از ایت قاعده پیروی کرد. با انجام این گونه امور کودک فرصت پیدا می کند که توانایی های خود را بسط دهد.

اگر شما در این کار پیگیر ولی در عین حال راحت و آسوده رفتار کنید، قطعاً بچه ها هم مسئولیتشان را با شادمانی بیشتری انجام می دهند. بهتر است از کودکان توقع بیش از حد نداشته باشید و در عین حال مراقبت کنید که همان کارهایی را که بر عهده آنها قرار دادید، به اتمام برسانند و نیمه کاره رها نکنند. همیشه برای بچه ها کار پیدا می شود، از جمله شستن ماشین با رنگ کردن نرده ها و این یکی از بهترین شیوه هایی است که کودک می تواند، از طریق آن درآمد اندکی کسب کند.

 

پول توجیبی کودک

پول تو جیبی روشی است که کودکان از طریق آن، بودجه بندی، پس انداز و خرج کردن را یاد می گیرند. اغلب کودکان در سن 7-6 سالگی معنی پول را می فهمند، بنابراین، وقت خوبی است که به آنها پول توجیبی بدهیم. میزان پول توجیبی به آداب و رسوم خانوادگی و اقتصاد خانواده و الگوهای رایج در جامعه، بستگی دارد. کودکان باید بتوانند پول توجیبی خود را طبق خواسته خودشان خرج کنند، مگر اینکه پدر و مادر در مواردی، محدودیت هایی را در تظر گرفته باشند، از جمله اینکه کودک اجازه نداشته باشد شیرینی و شکلات زیاد مصرف کند. پول توجیبی را نباید به عنوان دستمزد به کودک پرداخت. دلیل انجام کار های خانه این است که کودک از این طریق باید به این معنا برسد که، «هرکسی در خانه باید کمک کند».

 

تکلیف مدرسه کودک

تکلیف مدرسه یکی از بهترین شیوه هایی است که کودک از طریق آن می تواند کار مستقل را یاد بگیرد. غیر از این، تکلیف مدرسه به کودک این امکان را میدهد که آموخته های خود را در خانه تمرین کند. بچه هایی که در منزل تکالیف بیشتری را انجام می دهند، معمولاً از نظر درسی بهتر از شاگردان دیگر هستند ولی تکالیف مدرسه، در طول چهار سال اول ابتدایی، نباید بیشتر از بیست دقیقه در شب وقت کودک را بگیرد. این میزان در کلاس پنجم و ششم به چهل دقیقه و در کلاس هفتم تا نهم به دو ساعت افزایش پیدا می کند. گاهی اوقات بعضی از مدارس، تکالیف زیادی را به کودک تحمیل می کنند و در نتیجه او ناچار است برای انجام آنها وقت بیشتری بگذارد. گاهی اوقات هم کودک در بعضی از درس ها مشکل دارد و اگر بیشتر از همکلاسی هایش وقت صرف کند، می تواند از پس مشکلاتش برآید.

مطالب عمومی

  • آخرین ویرایش .
برگرفته از: کتاب تغذیه، تربیت و مراقبت از کودک
صاحب اثر: بنیامین اسپاک
موقعیت مطلب: بخش 1یک
صفحات: صفحه 170
لینک منبع: https://www.koodaklearn.ir/publication/7

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این مطلب ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به سایت کودک لرن می باشد.لذا کپی برداری از منابع غیر مجاز و پیگرد قانونی دارد.